Hakkımızda1

3 Başarılı Girişimci

Bu yazımda sizlere 3 Başarılı Girişimci hakkında bilgiler vereceğim.Hayatımıza yön veren, bizim için olmazsa olmazları yapan, başarı hikayelerini okuyunca gerek bizi motive eden gerekse kendilerine hayran bırakan bu insanlar gerçekten de insanlık için çok büyük işler başarmış. Adından çokça bahsettirmiş ve hala bahsettirecek insanlar…

Coco Chanel, Steve Jobs ve Walt Disney hepimize ilham veren ve dünyaca bilinen 3 başarılı girişimci hakkında bilgiler edinelim . Evet ben kadına güç veren, kadın elinin önemini gösteren Coco Chanel ile yazıma başlamak istiyorum. Şimdiden iyi okumalar.

COCO CHANEL

3 başarılı girişimci yazımın en önemli üyesi ve en eski kadın girişimcilerden olan Coco Chanel kimdir? İnceleyelim…

Asıl adı Gabrielle Bonheur Chanel olan ünlü moda tasarımcısıdır. Bir gün rahibesi Coco’ya bir kumaş parçası, iğne ve iplik verir. Bunlarla birer kuğu çizmesini ister ondan. Rahibesi bu çizimleri gördükten sonra güler ve ardından aralarında şöyle bir diyalog geçer:

Rahibe Marie: Gabrielle, güzel ya da çirkin olması benim için önemli değil. Bu çalışma olsa olsa beni güldürür, o kadar. Böyle bir şey yapmak aklına nereden geldi söyler misin bana?

Gabrielle Chanel: Belki siz beni gücendirdiğinizi düşünüyorsunuz. Oysa ben bana söylediklerinize çok memnun oldum. Gülünç olduysa, içinde biraz ironi barındırıyorsa, bence bu hiç fena değil. Hatta birilerini eğlendirecek bir şey yaratabildiysem kendimi daha iyi hissederim.

Rahibe Marie: Sen fazla yol alamayacaksın Gabrielle. Eğer aklını bu tip düşüncelerle doldurursan seni kimsenin anlayamayacağından emin olabilirsin.

Gabrielle Chanel: Haklı olabilirsiniz. Ama korkarım bu fazla bir şey değiştirmeyecek. Ben kendim için nasıl bir hayat istediğimi biliyorum. Ve bunun gibi riskler alabilirim.

Evet Chanel, ona nasıl dikiş yapılacağını öğreten rahibeler tarafından yetiştirildi. Ama aralarındaki diyalogdan da anlayacağımız üzere rahibesi ona pek de inanmadı. Aslında o zamanlar bu yeteneğinin farkında olmasa bile, bu güzel yeteneği hayatında ona güzel bir yol açacak.

Coco her daim özgüvenliydi. İlk olarak da kendine bir şapka tasarladı bu şapka arkadaşları tarafından da çok beğenildi ve onlara da tasarlayıp dikmeye başladı.

Bir gün yine Kabare’de şarkı söylerken zengin bir beyefendi ile tanıştı: Etienne Balsan. Bu beyefendiyle aşk yaşayan Coco Etienne Balsan’ın çiftliğine taşında ve 3 yıl burada birlikte yaşadılar.Bu çiftlik hayatının dönüm noktası olabilirdi. Lüks yaşam tarzı hoşuna gitse de sonra sıkılmaya başlayıp bir partide başka bir beyle tanışıp her şeyi arkasında bırakarak Paris’e taşındılar.

COCO’NUN YENİ HAYATI

Artık yeni bir hayat onları bekliyordu. Coco, 1908’de bir apartmanın zemin katında açtığı dükkanında tasarladığı şapka ve giysi tasarlayıp satmaya başladı. Eşsiz tasarımları herkes tarafından beğeni topladı.

Bu dönemde anladı ki insanlara aksesuarlar ve kıyafetler tasarlamak onları giydirmek çok hoşuna gitmeye başladı. Artık kararını vermişti: Hayatı boyunca bu işi yapacaktı. 1910 yılına geldiğinde Coco Paris’te tam 21 tane şapka dükkanına sahip oldu. Ardından da lüks ve kişiye özel kıyafet tasarımları geldi. Chanel markası gittikçe büyüyordu. Artık Coco sevdiği işi yapıyordu. Üstelik çok da başarılıydı.


STEVE JOBS

Apple kurucu ortaklarından biri olan ve günümüzde çoğumuzun kullandığı Iphone , Ipad, Imac, mac gibi elektronik ürünlerin ve Ios gibi yazılımların dahisi olan Steve Jobs

3 başarılı girişimci yazısının en çok hakkında bilgi sahibi olduğumuz kişi büyük ihtimalle Jobs’tur. Steven Paul Jobs, biyolojik anne ve babası onu Clara Jobs çiftine evlatlık olarak verdi. Kaliforniya’da Cupertino Lisesi’ne devam eden Steve, okul saatleri haricinde Palo Alto’da bulunan Hewlett-Packard merkezindeki derslere mümkün olduğunca katılmaya çalıştı. Kısa süre sonra aynı yerdeki yaz stajına kabul edildi ve Steve Wozniak ile birlikte çalışma fırsatı yakaladı. Tanıştıklarında Wozniak 21, Jobs ise 16 yaşlarındaydı.

Bazı derslere dışarıdan katılmayı sürdüren Jobs, arkadaşlarının yurt odalarında yerde yatarak, boş kola şişelerini geri dönüşüme götürerek ve haftada bir bölgedeki tapınakta bedava yemek yiyerek bu zor hayatını devam ettirmiştir. Steve, o günlerde aldığı dersleri arasında bulunan ‘Kaligrafi’ dersi için ilerde şunu dediğini göreceğiz: “O derse kaçak girmeseydim bugün Mac’teki o farklı font tasarımı olmazdı”.
Wozniak ile beraber Ev Yapımı Bilgisayar Kulübü toplantılarına katılmaya başladı.

Steve Jobs, Breakout adlı oyun için bir devre kartı yapmakla görevlendirildi. Atari, kartın daha az yer kaplamasını sağlamak amacıyla üzerinden eksiltilecek her bir yonga için 100 dolar ödül verileceğini açıklamıştı. Jobs’ın devre kartı tasarımı konusunda çok fazla bilgisi olmamakla birlikte, arkadaşı Wozniak’la anlaşarak işi ona yaptırması karışılığında alınacak paranın yarısını ona vermeyi önerdi. Wozniak, herkesi şaşırtıp karttaki yonga sayısını yüzde 50 oranında azaltmayı başardı. Steve Jobs, daha sonra Wozniak’a Atari’den iş karşılığında 700 dolar aldığını söyleterek 350 dolar ödedi. Bu dediğine rağmen aldığı para 5000 dolardı.

Jobs’ın garajında Apple I adını verdikleri ev bilgisayarını toplamaya başladılar. Bilgisayar, siparişle satılıyordu. APPLE’IN KURULUŞU Jobs ve Wozniak, aralarına Ronald Wayne’i de alarak 1976’da Apple adlı firmayı kurdu.

APPLE’IN YÜKSELİŞİ

Apple’ın hızlı yükselişi Apple II çıkması ile başladı. Mike Markkula’ı yatırımcı olarak ortakları arasına katan Apple’a 1978’de Mike Scott CEO olarak atandı. Apple II, West Coast Computer fuarında büyük bir patlama yaptı. Bilgisayar, Apple’ın kitlesel pazarlamayla satılan ilk ürünüydü. Jobs, 1983’te Pepsi-Cola yöneticisi John Sculley’i CEO olarak transfer etti. Jobs’ın Sculley’i ikna etmek için “Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istiyorsun, yoksa benimle gelip dünyayı değiştirmek mi?” diye sorduğu söylenilir.


 WALT DISNEY

Walt Disney’in var olmadığı bir hayat düşünelim’ Sizce nasıl olurdu ? Sevilen karakterlerin ve rüyalarımıza giren şarkıların hiç var olmadığı, sihirlerin ve görsel hikaye anlatımının hayal dünyanızın fitilini ateşlemediği ve birbirinden şaşırtıcı olayların yaşandığı tema parkların çocukların fantezi dünyasını gün yüzüne çıkarıp onları heyecanlandırmadığı bir hayatımız olurdu muhtemelen.

Walt Disney hayatı boyunca hep şansı yaver giden bir insan olmadı. Aksine kariyerine, ağır şartlarda çalışan bir gazeteci çocuk olarak başladı. Bin bir uğraş neticesinde mütevazı bir film yapımcısı haline gelmesiyle devam etmişti, ta ki adını tarihin altın sayfalarına bir kez daha yazdırmayı başardığı o parlak fikri bulduğu güne kadar: “Disneyland”

Walt Disney’i çizgi film dünyasında başlayan kariyer yolculuğunu baş döndürücü tema parklara kadar uzatabilen Walt Disney, benzersiz vizyonu ile yediden yetmişe herkesi etkilemiş ve etkilemeye devam etmektedir.Bunu yapmak elbette Walt Disney için kolay olmamıştır.

Her yeni iş girişiminiz başarısızlıkla sonuçlandığını ve artık pes etme noktasına geldiğinizi mi düşünüyorsunuz? Çoğumuzun hayatta böyle umutsuzluğa kapıldığı günleri olmuştur elbette ve bu soruya Cevabınız evetse, gelin istikrarlı girişimci Walt Disney’in hayatına birlikte bakalım ve ondan hayata dair ilham alalım…

İrlanda göçmeni bir aileden gelen Walt Disney, hasta babası çalışamadığı için ekonomik durumları çok kötüydü. Bu nedenle sürekli çalışmak, para kazanmak zorundaydı.

Dört yaşına geldiğinde ailesi taşındı ve sanat yeteneğinin ilk kıvılcımı işte tam da burada, komşularından bir doktorun ona atını çizdirmek istemesiyle başladı. Genç Walt sanata bağlanmış ve büyük bir istekle babasının okuduğu gazetedeki çizgi romanları kopyalamıştır. Ne yaptığının son derece farkında bir genç olarak yeteneklerini geliştirmeye çalışmıştı. Bu işi fazla ciddiye almıştı ki, 7 yaşındayken hayat mücadelesi veren ailesine destek olmak üzere yaptığı çizimlerini satmaya karar vermişti.

Walt, 10 yaşındayken ailesi ile birlikte dayısının onun için tren garında aperatif yiyecekler ve gazete satmakla görevli olacağı bir iş bulduğu Kansas şehrine taşındı. Tüm yazı trenler arasında geçirmek Walt’ın hayal dünyasını daha da renklendirmiş ufkunu açmıştı. Bu işte tam 6 yıl boyunca çalışmıştı.

Kısa Süreli İş Macerası

Walt Disney eğitim hayatına Chicago’dakiYüksek Okulda devam etti. Geceleri Chicago Güzel Sanatlar Akademisi’nde çizim kursları alıyor, yeteneğini geliştirmeye çalışıyor ve bu alanda ilerleyip başarılı olmak istiyordu. 18 yaşındaydı ve hedefi bir karikatür sanatçısı olmaktı. Erkek kardeşi Roy Pesmen-Rubin sanat atölyesinde ona bir iş ayarladı. Burada çizgi film sanatçısı Ub Iwerks ile tanışma fırsatı buldu.

İşine başlamasının üzerinden 1 yıl bile geçmemesine rağmen, sert bir kriz şirketi vurdu ve Walt işten çıkarıldı, üstelik “hayal dünyasının yeterince geniş olmadığına “dair komik bir bahane ile.”

Böyle bir söylemin pek çok hevesli sanatçının motivasyonunu düşüreceğine inanılır ve genelde öyle de olur, ancak bu söylem dahi Walt’ı yıldırmadı. Sonu gelmez iyimserliği ve desteğini esirgemeyen arkadaşı Ub’un katkılarıyla ilk işletmesini açtı.

Ama işler yine bir şekilde ters gitti yeterince müşteri çekmeyi başaramadılar ve şirketleri bir aya kalmadan iflas etti. Walt hayal kırıklığına uğramıştı, ama hayallerinin peşini bırakmayı aklının ucundan dahi geçirmiyordu.

“Önüme çıkan tüm engeller bana güç verdi. Yaşarken bunu anlamıyorsunuz elbet, ama başınıza gelen her karın ağrısının hayatınızdaki en güzel şeye dönüşebilme ihtimali her daim var.”

İlk Ticari Başarı ve İflası

Walt hedeflerine ulaşma konusunda gerçekten inanılmaz kararlıydı ki,  hiçbir şey onu  yıldıramazdı. Bu nedenle, hiç gecikmeden kollarını sıvadı daha sonra Kansas Film ve reklam şirketinde işe başladı, burada kısa metraj filmler çekti.

7 dakikalık çizgi filmler peri masallarının modern versiyonuna benziyordu ve şehrin yerel tiyatrosunda gösteriliyordu. Gördüğü ilgi işin devam etmesini sağlamak için yeterli görünüyordu. Ancak aldıkları fon gün geçtikçe azalıyordu. Yaşadıkları bu maddi sıkıntı şirketin iflasına neden olmuştu. Ama bu hazin son aynı zamanda güzel bir şeyi de peşinde getirmişti. Walt bilinen bir hikâye olan Alice Harikalar Diyarında’nın animasyonunun üzerinde çalışma fırsatı yakalamıştır.

22 yaşında genç bir birey, iki ayrı girişimi başarısızlıkla sonuçlanmış ve sırtında bunun yükünü taşıyan birisi olarak Walt, kurtuluşunun ancak ve ancak hayallerine sorgusuz sualsiz inanmaktan geçtiğini biliyor, inanıyor ve bunun ışığında ilerliyordu.

Kendi Kurduğu Şirketi Terk Etmek Zorunda Kaldı

Walt ve kardeşi bir araya gelip güçlerini birleştirdiler ve dayılarına ait garajda birlikte küçük bir dükkan açtılar. Walt her Allahın günü Hollywood stüdyolarının yollarını aşındırıyor yine pes etmiyor. Alice serisini satmaya büyük bir uğraş veriyordu. Birkaç kez geri çevrilmesinin ardından New Yorklu bir çizgi film dağıtımcısının taze çizgi film serileri arayışında olduğunu duydu. İşte bu tam da aradığı fırsattı.

Walt ve Roy’un mutluluklarına diyecek yoktu. Her şey çok güzel ilerliyordu. Ofislerini kiralık bir odaya taşıdılar. Walt animasyonlarla kardeşi Roy da ikinci el kameralarla ilgileniyordu. Daha sonraları selüloit kağıtlar üzerindeki çizimlerin kopyasını çıkarıp boyamaları için iki kızı işe aldılar.

Ofisleri küçüktü ve eleman eksikliği çekiliyordu, ancak dış kapıda her şeye bedel, güzel ve onlara güç veren bir tabela asılıydı: “Disney Kardeşler Bürosu”. Bu, Walt için kayda değer bir teşvikti.

Walt’ın Alice serisi büyük ilgi gördü ve bu sayede stüdyoya iki eleman daha alabildi. İlk işe alınan arkadaşı Ub Iwerks oldu, bunu sonradan evleneceği animasyon mürekkepçiliği yapan bir kız takip etti. Stüdyoda çok sayıda kısa animasyon yarattılar. En nihayetinde neşeli ve maceraperest bir karakter olan Şanslı Tavşan Oswald’a hayat verdi.

Pamuk Prenses ve Disney’in Korkulan Sonu

Fare Mickey’nin göründüğü iki film de dağıtım konusunda başarısız olmuştu. Walt için yeni bir durum değildi, başarısızlığa alışmıştı ama yine pes etmiyordu ve nasıl ayağa kalkıp yola devam edeceğini ondan daha iyi bilen biri daha olamazdı. Walt ve ekibi fazla gecikmeden Steamboat Willie adındaki bir kısa filme ses entegre etmeye karar verdiler. Animasyon bölümünden sorumlu Ub’nin kendi sesini verdiği Mickey ile birlikte Walt, New York Colon Tiyatrosu’nun ilk sesli çizgi filmi olmaya hak kazandı. Bu da inanılmaz bir ilgi gördü. Çünkü daha önce böyle bir şey olmamıştı.

Başarılı geçen 6 yıldan sonra  ilk uzun filmi Pamuk Prenses ve Yedi Cüceleri duyuran Walt Disney  animasyon dünyasının sınırlarını zorlamaya devam ediyordu. Herkes bunun çok kötü bir fikir olduğuna inanıyordu. Karısı da kardeşi de bu konu hakkında kendisiyle defalarca konuşmaya, onu ikna etmeye çalışmış ancak Walt kimseye aldırmadan banka kredisi alıp önündeki 3 yılı bu filmi hayata geçirmeye harcamıştı. Kendi ekibi de dahil olmak üzere filmin Disney Stüdyolarının sonu olacağını düşünüyordu. Kararlığının meyvesini de söz konusu filmin 1937 yılında en iyi animasyon filmi seçilmesiyle aldı

Sihirli Dünyadan Kültürel Bir Miras Yaratma

Walt iş kolik bir hayalperest olarak biliniyordu aynı zamanda o akıl almaz zihni her daim çığır açacak fikirlerle  doluydu. Bir cumartesi günü parktaki banka oturmuş fıstık yerken bir taraftan da dönme dolapta oynayan kızlarını seyrediyordu. Onları izlerken aklına yine dahiyane bir fikir geldi: çocukların ve ailelerin bir arada eğlenebileceği bir yerin hayalini kurmaya başladı Bir tema parkı yaratma fikri orada filizlenmişti. Kurmayı tasarladığı park dünya üzerinde eşi benzeri olmayan, her yaştan insanın merakını uyandıracaktı.

Walt Disney bugün yaşasaydı bizlere bütün samimiyetle şunları söylerdi: Başarıya giden direkt bir yol yoktur, bu deneyimle sabit bir gerçektir. Başarı yalnızca devam etme azmi ve istekliliğe bağlıdır. Her şeyin anahtarı hiç umulmadık hayaller kurmaktadır. Eğer hayal edebiliyorsanız, yapabilirsiniz de. Walt Disney büyük bir hayal dünyasına bağlı olmasaydı bugün 3 başarılı girişimci yazısında olamazdı fakat bu hayal dünyası Walt’u dünyaca bilinen biri haline getirdi.

Unutmayın:

“Hayalleriniz ancak onları takip etmeye gerçekten cesaretiniz olduğunda gerçekleşir.”

Umarım 3 başarılı girişimci hakkında yazdığım yazımı beğenmişsinizdir. Diğer yazılarımız için buraya tıklayın.

Girişimciliği Destekleyen 6 Kuruluş

Daha İyi Girişimci Olmanın 7 Yolu

Girişimcilik Nedir ? Girişimci Ne İş Yapar ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu