Hakkımızda1

8 Dakikada Sonuçlanan Covid-19 Tanı Kiti

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları, dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 ile başa çıkma konusunda ülkemiz bilim adamları her geçen gün yeni fikir ve çalışmalarla COVİD-19 etkisini azaltmaya çalışıyor. Koronavirüs için aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ederken bir yandan da virüsle temasa geçen insanları en hızlı ve doğru şekilde belirlemek de korona virüsün önüne geçmek için aynı derecede önem taşımaktadır. COVİD-19 tanı kitleriyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Türk bilim insanları 8 dakikada sonuçlanan Covid-19 tanı kiti geliştirdi.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) araştırmacılar çift antikorlu Covid-19 tanı kiti geliştirdi. Keşfedilen tanı kiti’nin 8 dakika içinde sonuç verdiği gözlemlendi. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Sezgintürk, dünya çapındaki meslektaşlarının aksine bir çift antikor tanı kiti geliştirmeyi başardı. 

Dünyada Bir İlk Olma Özelliği

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Mustafa Kemal Sezgintürk tarafından geliştirilen 8 dakikada sonuç veren Covid-19 tanı kiti‘nin en önemli bölümünün sadece Türkiye’de değil, dünyanın geri kalanında da geliştirilen test kitlerinin ilk örneği olduğunu belirtti ve şunları söyledi: 

PCR‘deki doğruluk oranının yüzde 63 oranında değiştiğini biliyorsunuz. Başka bir deyişle, yaklaşık yüzde 40’lık bir hata oranı vardır, ancak öğretmenimiz tarafından geliştirilen bu testle, kısa sürede, yani 5-10 dakika içinde yüzde 100 sonuç elde edilir. Daha sonraki dönemde Covid-19’ un mevcut olup olmadığı da bu test sayesinde belirlenecektir. Ama şuan için 8 dakika’da sonuç veren COVİD-19 tanı kitini keşfetmeyi başardık.”

Peki PCR Testi Nedir?

Muhtemelen sadece COVİD-19 pandemisinin başlamasından bu yana PCR testini duymuşsunuzdur. Ancak, COVID-19’u tespit etmek için kullanılan yeni testlerin çoğundan farklı olarak, PCR testi neredeyse 30 yıldır doğru tıbbi teşhis için güvenilmiştir. 

PCR, moleküler düzeyde bir bakteri veya virüsü tespit etmenin önde gelen yöntemlerinden biridir, mikroskoptan daha yüksek doğruluk derecelerine sahiptir.(belirli bakterilerin mevcut olup olmadığını görmek için mikroskoptan bakar) . Ve günlerden veya haftalardan çok daha hızlıdır. 

PCR testi hastadan alınan numuneyi virüsün anında tespit edilmesini sağlar. Bu test de, genellikle bir kişinin burnundan veya boğazından alınan bir mukus örneği kullanır. Test ayrıca tükürük üzerinde de çalışabilir.

Alınan örnekler genellikle analiz için merkezi laboratuvarlara gönderilir. Bu nedenle sonuçları geri almak birkaç gün sürebilir. Bekleme süreleri, test birikmesi nedeniyle pandemi döneminde daha uzundur. 

PCR COVİD-19 Testi’nin Avantaj-Dezavatajları

  • PCR testi yaklaşık olarak diğer testlere göre 3 saatte bazen de birkaç gün içerisinde sonuç vermektedir. 
  • PCR testinin maliyeti diğer test kitlerine göre daha yüksektir. 
  • PCR testi standartlara uygun laboratuvar şartları, PCR cihazı ve eğitimli personel gerektirmektedir. 
  • PCR testinde numune alma ve numune taşıma sırasında oluşan insan kaynaklı hatalar testin doğruluğunu etkileyebilir.
  • Test yakın zamanda enfekte olmuş birini tanımlamaz. 
  • Laboratuvarda gerekli biyogüvenlik koşulları sağlanmaz ise kontaminasyon (bulaş) riski yüksektir.

8 Dakikada Doğruluk Payı En Yüksek Tanı Kiti

Geliştirdikleri test kitinin 8 dakikada sonuç verdiğini belirten ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Sezgintürk ise “Son aylarda yaşadığımız salgın, bizi de bu konularda bir şeyler yapmaya yönlendirdi.” Proje ürünü koronavirüs (COVİD-19) teşhisinde 8 dakikada sonuç veren ve şu anda hali hazırda piyasadakilerden çok daha kesin ve doğru sonuçlar veren bir kit haline geldi. Birkaç hafta içerisinde gerçek kan örnekleri üzerinde yapacağımız optimizasyon çalışmaları da bitecek. Örneklerimizde yüzde yüze yakın bir doğrulukta sonuç aldığımızı söyleyebilirim.” şeklinde konuştu. Test kitinin 8 dakika gibi kısa bir sürede sonuç vermesi ve doğruluk derecesi koronavirüs’ün tespitinde büyük önem taşıyor. 

Piyasadaki Tanı Kitlerinden Farkı Ne?

Şu an dünya piyasasında satılan diğer COVİD-19 tanı kitlerine baktığımızda hepsinin ortak özelliğinin sadece tek bir antikoru hedef alıp ve onun üzerinden sonuç vermesidir. Ama 8 Dakikada Sonuç Veren Covid-19 Tanı Kiti‘nin en önemli üstünlüğü ve avantajı virüse özel iki farklı antikoru tespit ediyor olmasıdır. 

Ayrıca geliştirilen COVİD-19 tanı kiti insanda üretilen, virüse özel iki farklı antikor’un tek bir test kitinde tanısının yapılmasını sağlıyor. Bu özelliği de test kitinin daha hızlı ve güvenilir sonuçlar vermesine olanak sağlıyor.

Ayrıca Prof. Dr. Mustafa Kemal Sezgintürk “Seri üretim ile ilgili doğal girişimlere sahip olacağız ve geliştirdiğimiz kitin patent hakları ilk önce elde edilmelidir. Ülkemizdeki finansman kurumlarına da başvuracağız. Bu konuda çok ciddi destekleri vardı. Projemizi KOSGEB, TÜBİTAK, kalkınma ajansları ve Sağlık Bakanlığı gibi ülkemizdeki büyük bağışçılara tanıtarak seri üretime başlamayı planlıyoruz.” şeklinde açıklama yaptı. 8 Dakikada Sonuçlanan COVİD-19 Tanı Kiti sayesinde virüsle temasa geçen insanları en hızlı ve doğru şekilde belirlemek için büyük bir adım atılmış oldu.

REFERANS: Covid-19

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu