Hakkımızda1

Akıllı Sistemler

Pek çok dev elektronik firması, kendi bünyesinde oluşturdukları tanıtım videoları ve online basın toplantıları ile yeni ürünlerini dijital ortamda lanse ettikleri CES 2021’de tanıtılan akıllı sistemler büyük ilgi gördü. Gelişen teknoloji ile hayatımızı kolaylaştıracak birçok ürün bulunmakta, tanıtılan ürünler nelermiş? Yakından tanıyalım.

1) NINU

NINU, Dünyanın ilk akıllı parfümü olarak CES 2021’de ilgi görülen akıllı sistemler arasına girdi. İletişimini akıllı telefonlarla kurabilen cihaz, bünyesinde birden fazla parfüm bileşenini birleştirebildiği ifade edildi. Cihazı kullanmayı tercih edenlerin farklı günlerdeki modlarına göre ayrı kokular elde edebileceği söylendi.

NINU akıllı parfüm, bilime övgü olarak tasarlandığı ve ürünün adı, dünyanın bilinen ilk iki parfümcüsünden aldığı ifade ediliyor. Kimyager olarak kabul edilen ilk çağlarda yaşamış ve bugün bilim insanı olarak tanınan iki kadın, ‘Tapputi’ ve ‘Nuni’ adını taşıyordu. Bu iki kadın, Mezopotamya zamanında kraliyet ailelerine hizmet etmek için kokuları parfümlere dönüştürüyordu. Akıllı sistemler konumuzun içinde yer alan akıllı parfüm NINU’nun da bu iki kadından ilham alarak geliştirildiği ifade edildi.

Patent aşamasında hala beklemede olan yüksek teknoloji ürünün, yapay zeka destekli bir mobil uygulama ile iletişim kurabildiği ifade edildi. Akıllı parfüm, kozmetik sektöründeki 12 milyar ton plastik atığını azaltmayı hedefliyor ve çevre dostu bir parfüm deneyimi sunuyor.

2) HONOR Band 6

Gençlere yönelik teknolojik ürünleriyle değer yaratan HONOR, bu yıl yeni akıllı bilekliği HONOR Band 6‘yı tanıttı.

Cihaz, on farklı profesyonel spor modunun yanında yeni ve popüler spor dallarıyla ilgili egzersizleri de takip edebildiği anlatıldı. Egzersizleri akıllı sistemi ile otomatik olarak tespit edip, detaylı takip modunu da aktifleştirebildiği söylendi. Yürüyüş ve koşu mesafesinin süre, tempo, yakılan kalori gibi değerleri bildiren akıllı bileklik, 50 metreye kadar suya dayanıklılığı sayesinde yüzerken de kullanılabileceği söylendi. Yüzme anında kulaç frekansınız ve yüzme mesafenizi de ölçüldüğü anlatıldı.

On dört güne kadar pil ömrüne sahip olan akıllı cihaz, yoğun kullanımda bile on günlük pil süresi sağlıyor. Hızlı şarj özelliğini manyetik şarj ünitesi sayesinde sağlamaktadır. Hızlı şarj sayesinde bilekliğinizi sadece 5 dakika şarj ederek, 2 gün boyunca kullanabileceği ifade edildi. Telefon aramalarını bluetooth üzerinden sağlayarak bildirimleri anında gösterdiği anlatıldı.

3) JetBot 90 Al+

Akıllı sistemler içinde yer alan yapay zeka, teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla evimizin içine kadar giren akıllı robotlar, günlük işlerimize yardımcı oluyor.

CES 2021’de Samsung markası sahne alan şirketler arasında, Intel yapay zeka destekli dünyanın ilk akıllı robot süpürgesi JetBot 90 AI+ modelini tanıttı.

Cihaz (JetBot 90 AI+), sürücüsü olmayan araçlarda kullanılan sensörlerin benzeyen LiDAR sensörle uzaklığı algılıyor ve doğru hareket edebilmek için konum takibi yapabiliyor.

Akıllı süpürge (JetBot 90 AI+), bu bilgileri bir zaman sonra tekrar kullanarak yerdeki nesnelerin yakın çevresini temizlerken hassas veya kırılabilir nesnelerle arasındaki mesafeyi de koruyabilen yapay zekaya sahiptir. Mobilyaların alt kısmına girerken kendi yüksekliğin de değişiklikler olabiliyor, herhangi bir nesnenin tehlikeli olduğunu ya da daha fazla kirlenmeye yol açabileceğini fark ederse o nesneye de yaklaşmıyor.

Akıllı süpürgenin gelişmiş dijital inverter motoru, temizlik esnasında Jet Cyclone sisteminin sahip olduğu 30W emiş gücünü en yüksek seviyeye çıkararak havadaki tozları ve yerdeki kirleri yakalıyor.

Robot temizliğini, kendi kendine, yumuşak dokulu ince kıllardan oluşan fırçası, sert zeminden tozu kaldırıp robotun içine alıyor. Süpürge torbalıdır. 2 ya da 3 ayda bir temizlenmesi gerektiği belirtildi.

Akıllı süpürge, Samsung SmartThings uygulaması üzerinden akıllı telefonlarımıza kolay şekilde bağlandığı anlatıldı. JetBot 90 AI+ istenilen yerden kumanda edilebiliyor, zaman ayarı yapılabiliyor, girilmemesi gereken alanlar evin krokisi üzerinde ayarlanabiliyor, hatta süpürgenin kamerasına bağlanarak evin içi veya evcil hayvanlar dahi kontrol edilebilme özellikleri olduğu söylendi.

4) Project Hazel

COVID 19 salgınıyla birlikte maskeler hayatımız da önemli bir yer aldı ve zorunlu hale geldi. Bu süreçten sonra akıllı maske projeleri gelişti. Razer bilindiği üzere oyuncu ekipmanı üreten bir firmadır. Akıllı sistemler arasında yer alan Razer’ın Project Hazel isimli akıllı maskesi, sadece koronavirüs de değil, tüm sağlık tehditlerine karşı odaklanıyor. Çoklu kullanım özellikli bir kişisel maskede olması gereken yeteneklere sahip olduğu CES 2021’de anlatıldı. Tek kullanımlık maskelerin çevresel kirliliğini de ortadan kaldırmayı da amaçlıyor.

Konsept aşamasında olan akıllı maske Project Hazel; çıkarılıp şarj edilebilir aktif vantilatörler ve optimum nefes alabilirlik için hava akışını düzenleyen akıllı bölmeler bulunuyor. Akıllı bölmeler sayesinde havadaki partikülleri en az %95 oranında filtrelerken, yüksek sıvı direncine de sahip olduğu ifade edildi.

Project Hazel, açık ve şeffaf bir tasarıma sahiptir. Akıllı maskenin bir başka özelliği olan iç aydınlatma, karanlıkta otomatik olarak devreye girerek kullanıcıların aydınlatma koşulları ne olursa olsun kendilerini net bir şekilde ifade etmelerini sağlıyor.

Akıllı maske, aktif hava soğutma ve düzenleme ile kolay bir kullanım sağlarken; içeriye temiz hava alıp, karbondioksit’i dışarı atıyor. 

5) Cadillac eVTOL

CES 2021’ de tanıtılan bir başka akıllı sistemler arasında yer alan Cadillac eVTOL, rahat ve lüks bir yolculuk vaat eden tamamen elektrikli bir hava ulaşım aracıdır. Uçan ulaşım aracının iç tasarımı da yolculuk sırasında şehrin manzarasının keyfini çıkarmaya yönelik geliştirilmiş. Cadillac eVTOL’de camlı alan geniş bir alan kaplıyor.

Cadillac eVTOL aynı anda birden fazla kişiyi taşıyacak araç ön konsolu aracın ön bölümünü tamamen kapsıyor. Tasarımda da kullanıcının rahatlığı ön planda tutulması amaçlanmış.

6) Wi-Fi 6 Adaptörü

D-Link’in yeni tasarlamış olduğu Wi-Fi 6 adaptörü, 2,4 GHz bantta 574 Mbps, 5 GHz bantta ise 1.200 Mbps hıza kadar çıkabildiği söylendi. Wi-Fi 6 adaptörünü kullanmayı tercih edenler, daha iyi performans alabilmek için dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarının USB portuna takabiliyorlar.

7) BESPOKE Buzdolabı

BESPOKE buzdolabı farklı model, farklı renk ve malzeme seçeneğine sahip olduğu belirtildi.

Dört kapılı olan BESPOKE buzdolabı, soğutucudan dondurucuya geçebilme özelliğini sağlayan gelişmiş Flex Zone Esnek Bölme de tüm ailenin gıda depolama ihtiyaçlarını karşılayabilen esnekliği sağladığı belirtildi. Flex Zone dört gelişmiş özelliği; dondurucu, hafif Dondurucu, soğutucu, hafif Soğutucu gibi seviyelere sahiptir. Akıllı sistemler arasında yer alan BESPOKE buzdolabında buz makinesinin de bulunduğu belirtildi. Buz makinesi normal buz küpleri dışında daha küçük buz parçaları elde etmesi mümkün olacak. 

Referanslar: CES 2021

Diğer yazılarımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gıdalarda Akıllı Ambalajlama Nedir?

Toplum 5.0: Süper Akıllı Toplum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu