Hakkımızda1

Analitik Düşünce Nedir? Nasıl Gelişir?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları, genel olarak iş hayatında bizden analitik düşünmemizi isterler. Girdiğimiz mülakatlarda sorulan sorulardan biri de “Analitik Düşünebiliyor musunuz?” ama bu sadece iş hayatında uygulanan bir durum değildir. Analitik düşünen biri bunu hayatının her alanında uygular. Siz de Analitik Düşünce Nedir, nasıl geliştirilir? Sorularının cevaplarını merak ediyorsanız gelin birlikte inceleyelim.

Analitik Düşünce Nedir?

Bir sistemi, durumu tüm alt bileşenlerine ayırarak ve bu alt bileşenlerin hepsini inceleyerek problem ya da sorun varsa bulup, çözen ve geliştiren kişinin analitik düşünme yeteneği vardır. Bu şekilde küçük parçalardan bütüne varılmasıyla çok yönlü bakış açısı geliştirilir. Bir problem ya da sorun olduğunda daha rahat ortaya çıkar ve karmaşık problemlerin çözümü daha kolay olur. Ortada bir problem yoksa da bakımı yapılır.

Analitik düşünen insanların üç belirgin özelliği vardır;

 1. Sürekli sorgular; sorunu bulur. Mesela analitik düşünen bir yönetici gözlem yapıp sorguladığı için ekipte kimde sorun olduğunu bulur.
 2. Yanlışlığı arar; yanlışlık varsa bu yanlışlığın kimde ya da nerede olduğunu bulur.
 3. Fayda-zarar analizi yapar; bu sorunu çözmek bana fayda mı sağlar zarar mı sağlar gibi soruları kendilerine sorarak analiz yaparlar.

Acaba biz analitik düşünebiliyor muyuz? Bunun için size bir soru sormak istiyorum; A ve B olmak üzere, iki ürünü birlikte alırsanız 11₺ ayrı ayrı alırsanız B, A’dan 10₺ pahalı. Bu durumda ürünlerin fiyatları ne olur? Ama hemen cevaplayın. Tamam cevapladınız eğer cevabınız B 10₺ ve A 1₺ ise bu durum analitik düşünmeyi geliştirmemiş olduğunuzu gösterir. Çünkü analitik düşünen insan hep detaylara bakar.

Analitik Düşünce Nasıl Geliştirilir?

Analitik düşünen insanlar kafalarında sürekli “Neden?” sorusu vardır. Her şeyi sorgular, kıyaslama yaparlar, bilgi bağımlısıdırlar, çok detaycılardır ve karar vermede acele etmezler çünkü her şeyin olumlu ve olumsuz yönlerini düşünürler sürekli hesaplama yaparlar. Örneğin kullandığınız teknolojik alet bozuldu analitik düşünen insan tamir ettirmek mi daha avantajlı yoksa yenisini mi almak daha avantajlı bunu araştırır. Maliyeti minimum seviyeye indirip faydayı maksimum seviyeye çıkarmaya çalışır.

Analitik düşünen insanlar “yapamam” diye düşünmezler bunun yerine “nasıl yapabilirim?” sorusunu kendilerine sorarlar. Öncelikle buradan başlayalım. Karşınıza bir problem çıktığında “ben bunu başaramam, yapamam” gibi şeyler düşünmeyin. İlk olarak problemi küçük parçalara ayırmaya çalışın, inceleyin, gözlem yapın, analiz edin, araştırın ve en sonunda da doğru olduğunu düşündüğünüz kararı verin. Puzzle gibi düşünün, puzzle yaparken tüm parçaları önümüze alırız sonra inceleriz birbirlerine yakın olan renkleri bir araya ayırırız ve sonra da deneyerek birleştirmeye çalışırız. Ama sonrasında bütüne bakmayı unutmayın.

Aslında ben bu yeteneğin herkeste olduğunu düşünüyorum sadece geliştirmek önemli. Peki nasıl geliştireceğiz;

 1. Zeka geliştirici strateji oyunları oynayın: Satranç, sudoku, çok oyunculu oyunlar.
 2. Bol bol okuyun: Polisiye romanları, ilginizi çeken makaleler.
 3. Sadece bakmak yetmiyor görmek, ayrıntılara odaklanmak gerekir.
 4. Sorgulayın; özel hayatınızı, iş-okul hayatınızı, kendinizi, çevrenizde gördüklerinizi. Kendinize “Neden?” sorusunu sorup araştırın ve cevaplar arayın.
 5. Matematik problemleri çözün.
 6. Zihin haritanızı oluşturun. İsterseniz buradan oluşturabilirsiniz.
 7. Tartışma kulüplerine katılın. Böylece farklı bakış açıları geliştirebilirsiniz.
 8. Kollarınızı çalıştıracak hobiler edinin; ebru sanatı.
 9. Gezin, farklı kültürleri tanıyın.
 10. Bilim kurgu, polisiye filmleri izleyin.

Film Önerileri:

 1. Dövüş Kulübü
 2. Matrix
 3. Başlangıç
 4. Fil Adam
 5. Kaynak
 6. Limit Yok
 7. Hayata Uyanmak
 8. Bay Hiçkimse
 9. Sil Baştan
 10. Prestij

Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.

Kariyer Planı nasıl yapılır?

Kişisel Gelişim Kitap Önerisi

Motivasyon Nasıl Arttırılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu