Hakkımızda1

Android Geliştirme İçin En İyi 20 Yazılım Programı

Merhaba sevgili Gelişen Kariyerim Okurları,

Bu yazım da bir Android ve yazılım geliştirme şirketi olan iTech Art‘ın yazarı Sydney Stone‘un konuk hikayesidir.

Statista’ya göre, Google Play mağazasında Mart 2017 itibariyle indirilebilir 2,8 milyondan fazla Android uygulaması vardı. Bu, Apple App Store’un ise 2,2 milyon ve Microsoft Windows’un 669,000 kullanılabilir uygulamasından daha yüksektir.

Bugün piyasada diğer işletim sistemlerinden daha fazla Android mobil cihaz olduğu göz önüne alındığında, uygulamalara ve deneyimli Android uygulama geliştiricilerine olan talep sadece günümüzde değil gelecekte de artmaya devam edecektir.

Android geliştiricilerinin “sık kullanılanlar” listelerinde tekrar tekrar ortaya çıkma eğilimi gösteren birkaç Android geliştirme çözümü vardır.

İşte şu anda Android uygulama geliştirme için kullanılan en popüler 20 yazılım programından bahsedeceğim:

Nedir Bu Programlar ?

1. Android Studio

Tüm Android uygulamaları için resmi entegre geliştirme ortamı olan Android Studio, geliştiriciler için tercih edilen araçlar listesinin başında her zaman görünüyor. Android Studio, tümü kullanımı kolay bir sürükle ve bırak arayüzünde kod düzenleme, hata ayıklama ve test araçları sağlar. İndirmesi ücretsizdir ve yalnızca Google tarafından değil, aynı zamanda büyük ve aktif olarak etkileşimde bulunan Android geliştiricileri topluluğu tarafından da desteklenmektedir.

2. ADB (Android Hata Ayıklama Köprüsü)

Android Studio, geliştirme sırasında ve genel hata ayıklama ve QA sürecinde kullanılabilen bir komut satırı aracı veya Android cihazlar ile diğer bilgisayarlar arasında iletişim “köprüsü” olan Android Hata Ayıklama Köprüsü’nü içerir.

3. AVD Yöneticisi

Android Studio’nun bir başka yararlı özelliği, Android Sanal Cihazının kısa formu olan AVD Manager‘dır. AVD Yöneticisi, Android uygulamalarını bir bilgisayarda çalıştırmak için kullanılan bir emülatördür. Bu, geliştiricilerin farklı sürümlerde, ekran boyutlarında ve çözünürlüklerde yanıt verme ve performansı test etmek için her tür Android cihazla çalışabilmesini sağlar.

4. Tutulma

Yukarıda belirttiğimiz gibi, Android Studio olmadan önce Eclipse vardı. Uzun süre Eclipse, tüm Android uygulama geliştirme için resmi olarak tercih edilen IDE idi. Google artık Eclipse için destek sunmasa da, birçok geliştirici bunu birçok farklı programlama dilinde çok iyi çalıştığı için Android ve diğer platformlar arası uygulamalar oluşturmak için kullanıyor.

5. Kumaş

Fabric, Twitter’ın mobil uygulamasının arkasındaki geliştirme platformudur. Geliştiricilere, seçebilecekleri ve seçebilecekleri bir “kit” paketi sunarak daha iyi mobil uygulamalar oluşturma yeteneği sağlar. Bu kitler, beta testinden pazarlama ve reklam araçlarına kadar her şeyi içerir.

6. FlowUp

FlowUp, tüm üretim uygulamalarınızın performansını izlemenize olanak tanır. Kullanışlı kontrol panelleri, CPU ve disk kullanımı, bellek kullanımı, saniye başına kare sayısı, bant genişliği ve daha fazlası dahil olmak üzere istatistiklerinizi ve ölçümlerinizi takip etmenizi sağlar.

7. GameMaker: Stüdyo

Android oyun geliştiricileri için en popüler geliştirme araçlarından biri GameMaker: Studio’dur. GameMaker, çok az kod kullanarak 2D oyunlar oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeyi sağlar. Basit bir sürükle ve bırak arayüzü ile son derece kullanıcı dostu bir uygulamadır.

8. Genymotion

Başka bir Android öykünücüsü olan Genymotion, geliştiricilerin bir uygulamayı 3.000’den fazla cihaz senaryosunda test etmesine ve ön izlemesine yardımcı olur. Genymotion, test sürecinde oldukça faydalı olan önceden yüklenmiş standart Android görüntüleri ve grafikleri ile birlikte geldiği için oyun geliştiricileri arasında popülerdir. Ayrıca, bir uygulamayı gerçek bir Android cihazda test etmekten daha fazla hız sağlar.

9. Yıldız

2013’te Google, Gradle‘ı Android uygulamaları için bir derleme sistemi olarak onayladı. Apache Maven ve Apache Ant’a dayanan Gradle, Java içeren büyük ölçekli uygulamalar oluşturmak için en popüler geliştirme araçlarından biridir.

10. IntelliJ IDEA

JetBrains‘teki geliştiricilerden IntelliJ IDEA, nihai programcı üretkenliği için tasarlanmıştır. Son derece hızlıdır ve kutudan çıktığı anda eksiksiz bir geliştirme araçları paketi içerir.

11. Kurulum

Instabug, beta testi ve hata raporlama için Yahoo, PayPal, Lyft, BuzzFeed ve Mashable dahil olmak üzere teknoloji dünyasında en tanınmış isimlerden bazıları tarafından kullanılmaktadır. Instabug, beta test uzmanlarının ve kullanıcı gruplarının QA ve hata ayıklama süreci sırasında geliştiricilerle ekran görüntülerini ve ayrıntılı hata günlüklerini paylaşmasına olanak tanır.Ücretsiz bir Instabug denemesine kaydolabilir ve ardından ekip üyelerinin sayısı, uygulamalar ve proje katılımının genel süresine göre özel fiyatlandırılır.

12. LeakCanary

Square’in arkasındaki kişiler tarafından geliştirilen LeakCanary, uygulamanızdaki bellek sızıntılarını tespit etmeyi ve düzeltmeyi kolaylaştıran açık kaynaklı bir Java kitaplığıdır. Bir sızıntı olduğunda, LeakCanary sizi hemen bilgilendirir. Ardından, sorunu veya sorunları gidermek için yerleşik yığın izlemeyi kullanabilirsiniz. LeakCanary GitHub‘da mevcuttur.

13. Nimble Droid

NimbleDroid, Google Play’de yayınlamadan önce bitmiş Android uygulamanızı bellek sızıntıları, hatalar ve diğer sorunlar için kontrol etmenizi sağlayan bir test platformudur. NimbleDroid’in kullanılması, uygulama geliştiricilerinin zamanından tasarruf etmelerine ve genel QA sürecini hızlandırmalarına yardımcı olarak uygulamanın daha hızlı piyasaya sürülmesine yardımcı olur.

14. RAD Studio

RAD Studio, platformlar arası uygulamaları yazmanıza, derlemenize, paketlemenize ve dağıtmanıza olanak tanıyan entegre bir geliştirme ortamıdır. Yeniden derlenebilen ve yeniden konuşlandırılabilen tek bir kaynak kod tabanıyla sonuçlanan tam geliştirme yaşam döngüsü için destek sağlar.

15. Stetho

Stetho, Facebook tarafından oluşturulan bir Android hata ayıklama aracıdır. Masaüstü tarayıcısına özgü bir Chrome Geliştirici Araçları özelliğine erişime izin veren ücretsiz bir açık kaynaklı platformdur. Stetho, görüntü önizleme, JSON yanıt yardımcıları ve izleri HAR formatına dışa aktarmaya yönelik bir ağ denetimi işlevine sahiptir.

16. Source Tree

SourceTree, basit Git GUI’si aracılığıyla Git depolarını yönetmenize olanak tanıyan ücretsiz, açık kaynaklı bir araçtır. Tek bir komut satırı yazmak zorunda kalmadan tüm değişikliklerinizi ve dallarınızı net bir şekilde görün. SourceTree ayrıca değişiklikleri dosyaya, parçaya veya satıra göre aşamalandırmanıza ve atmanıza izin verir. SourceTree hem Windows hem de Mac ile uyumludur.

17. Unity 3D

Unity 3D, sanal veya artırılmış gerçeklik içerenler gibi karmaşık, grafik yoğun mobil oyunlar oluşturmak için kullanılan bir çapraz platform oyun geliştirme ortamıdır.

18. Unreal Engine

Diğer bir gelişmiş oyun geliştirme platformu olan Unreal Engine, yüksek seviyeli etkileşimli oyunlar oluşturmak için ücretsiz, açık kaynaklı, çapraz platform çözümüdür.

19. Xamarin ile Visual Studio

Visual Studio, Microsoft’un resmi entegre geliştirme ortamıdır ve geliştiricilerin kullanması için ücretsiz bir araçtır. Birkaç farklı programlama dilini destekler ve Xamarin ile birleştirildiğinde yerel Windows, Android ve iOS uygulamaları oluşturmak için kullanılabilir.

20. Vysor

Vysor, klavyenizden kontrol edebilmeniz için bir Android cihazı bir bilgisayara “yansıtmanıza” izin veren bir emülatör çözümüdür. Ayrıca, toplantılar ve demolar sırasında cihazınızdan ekran kaydı yapmanıza da olanak tanır.

Sonuç :

Kelimenin tam anlamıyla Android geliştirme için kullanılabilir yüzlerce başka yararlı araç var. Her geliştiricinin, geliştirdikleri uygulamaya göre hangi araç ve ortamlarla çalıştıkları konusunda kendi kişisel tercihleri vardır.

Android uygulamalarına olan talep artmaya devam ettikçe, daha yüksek kaliteli uygulamalar üretmeye yardımcı olurken geliştiricilerin zamandan tasarruf etmesine yardımcı olan platformlar ve çözümler havuzu da artmaya devam edecektir. Umarım yararı olmuştur. Diğer yazılarımızı sitemizden okuyabilirsiniz. Görüşmek üzere.

Python Neden Popüler Oldu?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu