Gündem

Android İşletim Sistemi

21. yüzyılda çoğu insanın, hatta yaşlıların bile elinde akıllı telefon olduğunu düşünürsek android işletim sistemi nedir diye de merak eden birçok insan olduğu sonucuna varabiliriz. Teknolojiye meraklı insanların android işletim sistemini önceden araştırdığını tahmin etsem de onların da okumasını öneririm çünkü bu yazıda ilk defa öğreneceğiniz bilgiler olabilir.

Teknolojik bir çağın içinde yaşıyoruz ve çoğumuz bu teknolojik çağa ayak uydurarak akıllı cihazlar kullanıyor. Artık sadece telefonla yetinmiyoruz. Tabletler, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, fotoğraf makineleri, mutfak robotları ve niceleri. Onları eğlencenin yanı sıra kaliteli bilgiye ulaşmak için de kullanıyoruz. Hadi gelin siz de akıllı cihazınızdan kaliteli bilgilere ulaşıp yeni şeyler öğrenmeye devam edin.

Android Nedir?

Android, aslında insan anlamına gelen eski Yunanca’dan türemiştir. Zeki ve yaşayan varlıklar tarafından yapılmış insansımsı makinelere verilen isimdir. Android, uygulama ya da telefon değildir, bilgisayarlarımızdaki Windows, Mac OS, Linux gibi bir işletim sistemidir. Günümüzde kullanılan en yaygın işletim sistemi olup Google’ın katkılarıyla geliştirilmiştir.

Android; işimizi kolaylaştırmak amacıyla, uygulamaların ve sistemlerin depolandığı mobil cihazlar düşünülerek tasarlanmış bir işletim sistemidir. Telefonunuzun ekranında gördüğünüz her şey işletim sisteminin birer parçasıdır. Örneğin telefonunuza annenizden bir mesaj, sevgilinizden fotoğraf gibi bilgiler geldiğinde, işletim sistemi bu bilgileri işler ve sizin okuyabilmeniz için size göre düzenler. Dolayısıyla bu işletim sisteminin akıllı cihazlarla insanların arasında köprü görevi gördüğünü söyleyebiliriz.

Üretilirken Linux işletim sistemi çekirdeği kullanılmıştır. Java kullanılarak geliştirilmiştir.

Tamamen ücretsiz bir işletim sistemi olmasıyla kullanıcıların gözbebeğidir. Açık kaynak kodlu olması sayesinde de yazılıma ilgili olan kullanıcılar androidi geliştirebilirler. Açık kaynak kodlu olması kullanıcılar tarafından yani dışardan birinin bile sistemi geliştirebilmesi anlamına gelmektedir. Yazılımcıların kodlar üzerinde geliştirme yapmalarına izin vermesi bence en pozitif özelliğidir. Kodlama nedir bilmeyenler için de araya bu yazıyı sıkıştırmak istedim.

İşletim Sisteminin Yapı Taşları

Google tarafından geliştirilen ve Linux temelli olan Android, dev bir işletim sistemidir. Apk uzantısını destekler ve beş adet ana bölümden oluşur. Bu ana bölümler sırasıyla: Çekirdek, Android Runtime, Kütüphaneler, Uygulama Çatısı ve Uygulama Katmanı bölümlerinden oluşur.

  • Çekirdek: Android, çekirdek olarak Linux kullanır. Androidin çekirdeği cihazın güvenliğinden tamamen emin olmalıdır. Ayrıca android çekirdeği hafıza yönetimi, süreç yönetimi, ağ yığınları ve sürücü modelleri gibi alanlardan sorumludur.

Linux’un direkt etkilediği yapılar security (güvenlik), memory (hafıza) ve process (süreç kontrolü), dosyalama ve cihaz sürücüleridir. Çekirdekte Android için özelleştirilmiş bazı başlıca alanlar vardır. Bu alanları; güç kontrolü, paylaşılan hafıza, low memory killer olarak söyleyebiliriz.

  • Android Runtime: Sanal makinedir. Dalvik Sanal Makinesini de içermektedir.

Bu kısım androidin çekirdeğindeki kütüphanelerin Java ile birleştiği kısımdır. İki önemli alt dalı vardır. Bunları temel Java kütüphaneleri ve Dalvik Sanal (Virtual) Makinesi olarak adlandırabiliriz.

Dalvik nedir diye kısaca bir değinecek olursak, Dalvik, her ne kadar mobile odaklı ve kısıtlı kaynaklarla çalışabilecek bir yapı olsa da, geliştirilmeye ihtiyaç duyan ve teknolojik gelişmelere direnemeyen bir runtime. Google da runtime’ın gelişen teknolojiyle birlikte değerini kaybettiğini fark edip yeni bir runtime üzerinde çalışıyor, ART yani Android Runtime.

  • Kütüphaneler: Android kütüphaneleri veri tabanı kütüphaneleri, medya kütüphaneleri, grafik ve ara yüz kütüphanelerini içermektedir.

Androidin yapı taşlarından olan diğer çok önemli bir kısım olan kütüphaneler bölümünde C ve C++ ile yazılmış sistem kütüphaneleri, internet tarayıcısı (browser) motorlarının çalışması için Webkit, görüntüleme kontrol ve çalıştırmasını yapan Surface Manager, grafik işlemleri için OpenGL, mp3, mpeg4 gibi işlemler için Media Framework, veri yapıları kontrolü ve düzenlenmesi için SQLite gibi yapılar bulunur. 

Uygulama Çatısı: Uygulama çatısı kısmı sayesinde kullanıcılar androidde geniş bir kullanım alanı bulur.

Uygulama Katmanı: Android işletim sisteminin uygulama katmanı olarak nitelendirdiğimiz kısım tamamen Java programlama dili kullanılarak oluşturulmuştur.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yararlandığım web siteleri:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu