Hakkımızda1

Anne Sütünün Önemi

Herkese merhaba ve sağlıklı günler. Bugün size önemli gördüğüm bir konuyu yazmak istiyorum: Anne Sütünün Önemi. Genel olarak neredeyse herkesin Anne Sütünün Önemi hakkında hasbelkader birkaç bilgiye sahip olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz aslında. Ama önemli olan asıl mesele şu ki: Bildiklerimizin ne kadarı doğru ne kadarı yanlış? Anne sütü hangi hastalıklara iyi gelir, besin içeriği genel olarak nedir, anne sütünü ne kadar süreyle vermeliyiz, en önemlisi Anne Sütünün Önemi nedir? Hadi gelin, hep birlikte öğrenelim!

İlk olarak anne sütünü ne kadar süre ile vermeliyiz, onu yazmak istiyorum. Bebek dünyaya gözlerini açtıktan sonra ilk 6 aya kadar sadece anne sütü verilmelidir. Yani ilk 6 ay boyunca bebeğe yalnızca anne sütü vermek, bebeğin diğer tüm besin ihtiyacın karşılayacaktır. Akıllara tabii ki acaba bu dönemde şu verebilir miyim vb. sorular geliyor. Ama anne sütünün yaklaşık yüzde 88’i doğal sudan meydana geldiği için bebeğin su ihtiyacı da karşılanmış olacaktır. Hatta yapılan bir çalışmada afrikada yaşayan bebekler bile ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenebilir.

Anne Sütü Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Anne Sütünün Önemi

Anne Sütünün Önemi yazmakla bitmez ama en azından genel bilgileri yazmak iyi olacaktır.

Ortaya kulak enfeksiyonu olarak bilinen enfeksiyon riskini yaklaşık olarak yüzde 45 azaltıyor.

Solunum yolu enfeksiyonunu yüzde 70’e kadar azaltıyor.

Gribal enfeksiyonu yüzde 60-65’e kadar önlediği düşünülüyor.

Alerjik hastalıkları yani astım, polen vb. gibi rahatsızlıkları yüzde 30-40 oranında önlediği biliniyor.

Çölyak hastalığı olarak bilinen durumu; glutene ilk maruz kalma durumunda yüzde 53 oranında etkili, hastalığı geliştirme ise yüzde 30 daha az oluyor.

Anne Sütünün Önemi hakkında sağlıklı ve düzenli bir şekilde kilo alımına yardımcı oluyor. Üstelik emzirme süresine bağlı olarak da gelecekti bebeğin obezite olma riskini yüzde 5 azaltıyor. Ve genel olarak anne sütüyle emzirilen bebekler, daha az ağlamaya meyilli oluyor. Çünkü anne sütü yapısal olarak bebeği rahatlatmaya yardımcı oluyor. Bununla birlikte bebeğin rahat bir uyku geçirmesine olanak veriyor.

Anne Sütünün Önemi
Bebeğin rahat uyuması

Anne Sütünün Besin İçeriği Nedir?

Besin içeriğini okumaya başlarken dahi Anne Sütünün Önemi bir kere daha bize yol gösteriyor. Çünkü su, karbonhidrat, yağ, protein, vitamin gibi vücudumuzun olmazsa olmaz maddelerini içeriyor.

Bir karbonhidrat olan laktoz (süt şekeri) bağırsakta asidik olan bir ortam oluşturur. Böylece bebeğin bağırsağında bebek için kötü olan bakterilerin üremesini ve hastalık yapmasını engeller. Kalsiyumun emilimini hızlandırıp kemiklerin sağlıklı gelişmesinde yardımcı olur.

Anne Sütünün Önemi ile devam edelim. Anne sütü içinde bulunan yağlar, yaklaşık olarak anne sütünün yüzde 50’sini oluşturuyor. Süt içinde bulunan bu doymamış yağlar, görme ve beyin işlevinin gelişmesi ve çalışması açısından oldukça önemli ve değerlidir. Protein açısından ise anne sütünün önemi oldukça fazladır. Çünkü sadece anne sütüne özel ve çeşitlilikte bulunuyor. Sağlıklı bir formda bebeğin büyüyüp gelişmesini sağlıyor. Yapısal olarak mikroplara karşı geldiği için bebeği hastalıklara karşı önemli derecede koruyor.

” Çocuk doğunca bebeğin sütü her soruşunda veya her süt vermede anasına, bir can ihya etmişcesine sevap gelir.”

Hadisi Kerim
Anne Sütünün Önemi
Anne Sütünün Önemi

Anne Sütünün İçindeki Vitaminler

Vitaminler ise bebekler için yine vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Anne sütünün içinde genel itibarı ile A, B, C, E, ve D vitaminleri bulunur. Ancak D vitamininin yeterli olmadığı zamanlarda doktorlar, D vitaminini dışarıdan almasını önerebilir. Mesela güneşli bir günde bebeğin güneşe çıkarılması ya da D vitamini takviyesi gibi. Anne sütündeki vitaminler, bebekte iltihap vb. durumların oluşumunu engelliyor. Ve metabolik olayların iyi bir şekilde işlemesini sağlıyor.

Evet yazmaya başladığım ilk satırlarda da değindiğim gibi anne sütünün önemi yazmakla bitmez. Hatta sağlık açısından yaşanan gelişmelerle birlikte anne sütünün önemi ve değeri daha da anlaşılacaktır. Anne, doğum yaptıktan hemen sonra göğsünden gelen ilk süt (kolostrum, ağız sütü) sarıdır ve bol yağlı olduğu için bebeğin pekçok hastalığa karşı daha dirençli olmasını sağlar. Ve özellikle bebeğin ilk aşısıdır, dersek yerinde olacaktır. Koruyuculuğu çok fazladır. Bütün bunların yanında ilk 6 aydan sonra da direkt olarak katı besine geçmek yerine anne sütüyle birlikte bebeğin yiyebileceği kıvamda katı besin verilmelidir. Yapılan bir çalışmada anne sütüyle beslenen bebeklerin diğer bebeklere oranla daha dayanıklı olduğu ileri sürülmüştür.

Üstelik anne ve bebek arasında oluşacak bağın en önemli yöntemlerinden biridir. Bebeğin anne kokusunu alması, annesini tanıması, kendini güvende hissetmesi bebek için oldukça önemli unsurlardır. Anne için ise annenin bebeğini, yavrusunu sahiplenmesi ve onunla iletişiminin oluşması açısından oldukça önemli ve değerlidir.

Bütün bunların dışında bence kadınlar açısından çok güzel bir duygudur, bebeğini beslemek. Ama şunu da unutmamak gerekiyor. Bazı durumlarda annelerimizin bebeğini emzirmesini enegellecek durumlar ortaya çıkabilir. Önemli olan böyle durumlarda annenin kendini üzmemesi ve başta baba olmak üzere durumun normalliği üzerinde anneye iyi yönde telkinde bulunmasıdır.

Sona Yaklaşırken

Bazen her şey istediğimiz gibi olmayabilir, önemli olanın annenin ve bebeğinin sağlıklı olmasıdır. Çünkü ilerleyen sağlık teknolojisi anne sütüne alternatif olabilecek çalışmaları yapabilmektedir. Ve anne sütüne en yakın besin olan mamaları ortaya çıkarabilmektedir.

Anne sütü bebekler için oldukça önemlidir. Annenin bebeğine süt verebilmesi için anne hamilelik öncesi ve sonrası yeterli ve düzenli beslenmelidir. Her ay düzenli olarak Kadın Doğum Uzmanına görünmelidir. Anne ve baba Uzmanın uyarılarını dikkate almalı ve birlik içinde sağlıklı bir hamilelik süreci geçirilmelidir.

Bu dönemde baba, eşinin sürekli yanında olmalı ve manevi olarak desteğini hissettirmelidir. Çünkü annenin üzülmesi vb. durumlarda sütü kesilebilir. Bebek, annenin stresini ve rahatsızlığını hissedip bebek de bu durumdan kötü etkilenebilir.

Sonuç olarak anne olmak, anne sütünün önemini kavramak sağlıklı bireylerin oluşması için çok önemlidir. Anne olmak isteyen tüm kadınların anne olması ve en güzel en bilinçli şekilde çocuk yetiştirmesini temmeni ediyor ve yazımı burada bitirmek istiyorum. Diğer bir yazımda görüşmek dileğiyle. Yazmamı istediğiniz, herhangi bir konuda fikirlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz…☺

Kaynak: sözcü.com.tr

Eczacılık Mesleği Nedir?

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Pazarlama Departmanı Nedir, Ne İş Yapar?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu