Aromaterapi Nedir?

Merhaba sevgili Gelişen Kariyerim okurları. Bu yazımda sizlerle Aromaterapi nedir, neleri tedavi edebilir, uygulama metotları nelerdir inceleyeceğiz.

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi bitkilerin kök, yaprak, çiçek vb. organlarından damıtarak elde edilen uçucu yağlar ile uygulanan bir tedavi şeklidir. Roma’da gladyatörleri tedavi etmek için sonrasında rahatlamak için banyo sularına konulan uçucu yağlar, şüphesiz en etkili Mısır’da mumyalamak için kullanılmıştır. Mumyaların üzerinde bulunan elemi yağı içerdiği etken madde elemisin sayesinde DNA hasarlarına müdahale ediyor. Bu etken madde şu anda kanser araştırmalarında, antiaging ürünlerde kullanılmaktadır.

Romalılar uçucu yağları Hindistan ve Arabistan’dan ülkelerine götürmekteydiler. Bu sırada Hindistan’da ayurvedanın getirisi olarak uçucu yağlar hastalıklardan korunma ve hastalık belirtilerini ortadan kaldırmak için kullanılıyordu. Çin uygarlığı ise uçucu yağları tanrıya şükretmek için kullanıyorlardı.

Tarih sahnesine medikal bir bakış açısıyla çıkışı Dr. Rene Maurice Gattefosse sayesinde olmuştur. Dr. Rene Maurice Gattefosse, aromaterapinin modern babası olarak kabul edilir. Ailesinin parfüm laboratuvarında çalışan Fransız bir kimyacıdır. Bir gün laboratuvardaki bir patlamada eli ciddi bir şekilde yandı. Yaralı elini hemen lavanta yağı dolu olan bir kaba soktu ve ağrının hemen azaldığını fark etti. Daha sonra hiçbir yanık izi kalmadan hızla iyileştiğini gözlemledi. Bu deneyimden son derece etkilendi, yaşamının geri kalan kısmını uçucu yağların tedavi edici özelliklerini bilimsel bir temelde yeniden araştırma ve keşfe adadı. “aromaterapi” kelimesini ilk olarak o türetti ve 1937 yılında Aromaterapi adında bir kitap yazdı.

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi Neleri Tedavi Edebilir?

Aromaterapinin tedavi edebileceği hastalıklar; Kronik stres veya kaygı, Depresyon, Sinek ısırıkları, Böcek sokmaları, Uykusuzluk ve uyku sorunları, Kas ağrısı, Eklem ağrısı, Solunum yolu enfeksiyonları, İnce çizgi ve kırışıkların giderilmesi, Sindirim rahatsızlığı, PMS veya menopoz belirtileri, Ürtiker, Morarma, Selülit, Cildin sıkılaşması, Akne dahil cilt problemleri veya bozuklukları, Kan şekeri dalgalanmaları, Tansiyon yükselmesi/düşmesi.

Aromaterapi Uygulama Metotları Nelerdir?

Masaj

Bu yöntemin bence insan vücudunu iyi bilen uzmanlar tarafından uygulanması çok önemli. Bazı uçucu yağların deriyle direkt teması yarardan çok zarar sağlayabilir. O yüzden uzmanlar kullanılacak yağı taşıyıcı bir yağla seyrelterek masaj uygulaması yapmaktadır.

Kompres

Kullanılacağı duruma göre sıcak veya soğuk tercih edilebilir. Su ve uçucu yağ karışımı bir bezle uygulanacak bölgeye konulur. Bu metot baş ağrısı, regl ağrısı, kas ağrısı, burkulmalar, incinmeler, morarmalar, diş ağrıları için kullanılır.

Soluma

Bu metodu uygulamak için buhurdanlık, difüzör, aroma lambası, mum, oda spreyi gibi uygun araçlar alınabilir. Yenilik istemiyorsak kaynayan suya birkaç damla uçucu yağ damlatılarak bir havlu ile kendimizi kapatabiliriz. Bu metot üst solunum yolu hastalıkları, sinüs sorunları, öksürük, boğaz ağrıları, stres, uyku sorunları için kullanılır.

Banyo

Su içerisine birkaç damla uçucu yağ damlatarak uygulanan bu metodun adı fito balneolojidir. Bu metot enfeksiyonal deri hastalıkları, romatizmal hastalıklar, uyku sorunları, stres, kaygı, kas ve eklem ağrıları için kullanılır.

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi Evde Uygulanabilir mi?

Öncellikle uzman doktor ya da eczacıya şikayetinizden bahsetmeniz gerek. Daha önce yaptırmadıysanız bir alerji testi yapmak isteyebilir. Bunun sonuçlarına göre size uygun metodu, alacağınız uçucu yağı veya yağları söyleyecektir. Sonrasında tabii ki evde uygulayabilirsiniz. Tavsiyem internetten sorununuza çözüm ararken kendinizce yağları karıştırıp tedavi etmeye kalkmayın. Tedaviyi faydalı kılan kullandığınız miktar, yağın türü ve -üzülerek- markası, uygulama şekli, uygulama süresi ve bunlara bir uzmanın karar vermesi. Eğer kendinize bilmeden bu şekilde zarar vermeye başlarsanız olacaklar şunlar; Düşük, ciltte tahriş, güneş yanıkları, baş ağrısı, kusma, baş dönmesi, migren ataklarını tetikleyebilir, epilepsi nöbetlerini tetikleyebilir.

Aromaterapist Kimdir?

Aromaterapist, aromaterapi alanında gerekli eğitimleri almış uzman kişilere denir. Sadece aromaterapi sertifikası almış kişilere aromaterapist demek kavramın içini boşaltmak olur. Özellikle eczacılık fakültelerinin ders içerikleri aromaterapist olmaya zemin hazırlar. Bu yüzden bu konuda uzman denilen kişilerin eğitim geçmişine bakmanızı tavsiye ederim.

Hülya Kayhan Kimdir?

Aromaterapide bir uzman önermek gerekirse bu isim şüphesiz Hülya Kayhan’dır. Türkiye’de “Aromaterapi Nedir?” sorusunu ilk cevaplayanlardan olabilir. İstanbul Üniversitesi Eczacılık fakültesi mezunudur. Daha sonra University of London King’s College’de yüksek lisansını tamamlamıştır. Günümüzde kendi markasını kurmuş uçucu yağların üretimini yapan bir eczacıdır. Hülya Hanım’ın kendi sitesinde önerdiği birkaç tarifi sizlerle paylaşmak isterim.

Hülya Kayhan’dan Aromaterapik Çözümler

Ağız Kokusu İçin Tavsiyeler

Dişlerinizi düzenli fırçalıyorsunuz, ağız bakım suyu kullanıyorsunuz, diş ipiyle temizliyorsunuz ama ağız kokusu bir türlü geçmiyor mu? Öncelikle bir doktora kontrole gitmelisiniz. Ağız kokusu diyabet, reflü, mide rahatsızlıkları sebebiyle olabilir. Kontrol sonucunda bir sorununuz çıkmazsa doktorunuz muhtemelen size ağız spreyi önerecektir. Peki bu ağız spreyini kendiniz yapmaya ne dersiniz?

Ağız kokusu için en etkili uçucu yağlar nane (tıbbi nane), mentha piperita, lavanta, tarçın, karanfil, greyfurt/limondur. Hülya Hanım kendi sevdiği iki kokuyu kullanmış verdiği tarifte fakat koku hafızası iyi veya kötü anıları tetikleyebileceği için herkesin kendi sevdiği yağları kullanmasını tavsiye ediyor. Ağız kokusu için sprey tarifi; 100 ml su içine 1 damla karanfil, 2 damla nane damlatarak sprey şişesine koyulmalı. Bunu yapmaya vaktiniz yoksa 1 damla limon ya da nane yağını direkt ağzınıza damlatarak kötü kokudan kurtulabilirsiniz.

Haşereler İçin Tavsiyeler

Hülya Hanım’ın evdeki karınca problemine de doğal bir çözümü var. Karınca olan bölgelere nane yağı damlatılmış pamukları yerleştirerek onları evden uzaklaştırmak mümkün. Fakat evde patili dostunuz varsa onları uzak tutmak gerekir.

Böcek ısırığında 12 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler parmak ucuna çayağacı yağı alarak bölgeye direkt sürerse kaşıntı, kızarıklık ve şişme engellenir. Örümcek ısırığında ise yine 12 yaşından büyükler parmak ucuna bu kez lavanta yağı alarak kaşıntılı yere sürmelidir. Bu işlem 1 veya 2 saatte bir tekrarlanmalıdır. Dolabınızı işgal eden güvelerden sıkıldıysanız paçuli yağını pamuğa ya da mendile damlatarak güveleri kovabilirsiniz.

Yaz aylarında bahçede, balkonda güzel bir akşamüstü sohbete dalmışken sinek ısırıklarından nefret eden bir tek ben olamam. Bunun içinde Hülya Hanım’ın sinek kovucu tavsiyesi 200 ml lavanta çiçek suyuna 10 ml sedir veya nane yağı. Bu karışımı yetişkinler kullanırken çocuklar ve bebekler içinse şöyle bir karışım yapılmalı; 200 ml lavanta çiçek suyuna 10 ml ıtır yağı.

Bütün bu karışımlar bir uzmanın tavsiyesidir. Hatırlatmakta fayda var uçucu yağın en kalitelisini alsanız dahi satın aldığınız yerin saklama koşulları yağın içindeki kimyasalları etkisiz hale getirebilir. O yüzden iyi araştırarak, uzmanlara sorarak alışveriş yapıp uygulamanız konusunda ısrar ediyorum. “Aromaterapi Nedir?” yazımı beğenmeyi unutmayın, sağlıklı günler.

Referanslar: nasilyapilmali.com , havvaagargun.com, Wikipedia, Aromaterapi- Yeni bir bilim mi ?, Art de Huile ağız kokusu reçetesi, Art de Huile haşereler için reçete

Ayurveda Nedir?

SMA (Spinal Müsküler Atrofi)

Lordoz Nedir,Nasıl Tedavi Edilir?

tarafından yazıldı Vuslat Sıla Aslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Chris Gardner ve Başarı Yolculuğu

Akılcı İlaç Kullanımı