Üniversiteliler Anlatıyor

ASELSAN ‘ da Çalışmak

Merhaba Sevgili Okurlar, öncelikle sizlere güven veren teknolojisiyle Aselsan’ da bir Metalurji ve Malzeme Mühendis adayı olarak staj yapma gururunu yaşadığımı belirtmek isterim. Aselsan’ ın işe alım kriterlerini içinde bulunduğum dönemden de öğrendiğim kadarıyla Aselsanda çalışmak için neler yapmak gerekir sizlere aktarmak isterim. Şimdiden keyif almanız dileğiyle.

Aselsan Nedir?

Bilgiyi, güce ve güvene dönüştüren kuruluş

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme ihtiyaçlarının milli olanaklarla karşılanması için 1975 yılında kurulan ASELSAN; Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na (TSKGV) bağlı anonim bir şirkettir. ASELSAN hisselerinin %74,20’si TSKGV’ye aittir, %25,80’lik kısım ise Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmektedir.

Türkiye’nin en büyük savunma elektroniğine ev sahipliği yapan ASELSAN; başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere yurt içi ve yurt dışı ihtiyaç makamlarının, haberleşme ve bilgi teknolojileri, radar ve elektronik harp, elektro-optik, aviyonik, insansız teknolojiler, kara, deniz, hava savunma ve füze sistemleri, komuta kontrol sistemleri, silah sistemleri, ulaştırma, güvenlik, trafik, otomasyon ve sağlık teknolojilerine yönelik ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok geniş bir ürün yelpazesine sahip bulunmaktadır. ASELSAN, özgün ürünlerini ihraç eden, dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi (Defense News Top 100) listesinde yer alan [Defense News Top 100 2020 48. si], yerel kuruluşlar ile iş birliği modelleri kurgulayarak uluslararası pazarlarda ortaklıklar kuran, yatırım yapan bir marka haline gelmiştir.

Aselsanda çalışmak
Tank

ASELSAN, vizyonunda belirttiği teknoloji vurgusu ile “Küresel pazarda yarattığı değerler ile sürdürülebilir büyümesini koruyan, rekabet gücü ile tercih edilen, stratejik bir ortak gibi güven duyulan, çevreye ve insana duyarlı bir milli teknoloji firması olmak” hedefini benimsemiştir.

Bu başarının en önemli faktörlerinden olan 7.000’i aşkın çalışanı bünyesinde yer alan nitelikli mühendislik kadrosu ile ASELSAN, yıllık cirosunun ortalama %7’sini, kendi özkaynakları ile finanse edilen Ar-Ge faaliyetlerine ayırmaktadır.

Aselsanda Çalışmak İçin Kriterler

Lisans ve/veya Üstü Mezunu Adaylar İçin

1.  Yurt içi üniversitelerden lisans mezunu adaylar tabloda yer alan koşulları sağlamaları halinde Aselsanda çalışmak üzere değerlendirmeye alınır.

Değerlendirilen Branşa Ait ÖSYM Sınav Sıralaması4’lük Sistemdeki Lisans Mezuniyet Not Ortalaması Kriteri
1-10.000 iseLisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 2,60
10.001-20.000 iseLisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 2,70
20.001-30.000 iseLisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 2,80
30.001-40.000 iseLisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 2,90
40.001-50.000 iseLisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 3,00
50.000<… ise(20.000/ÖSYM Sınav Sıralaması) + Lisans Not Ort. + Ek Puan ≥ 3,40
Tablo 1

Ek Puan Kriterleri

2. Adaylara, aşağıdaki kriterleri sağlamaları halinde ek puan verilebilir.

Ek Puan KriterleriEk Puan Miktarı
İş deneyimi 2 ≤ x <5 yıl olan adayların deneyimlerinin görev tanımı ile ilişkili olması halinde,0,2
İş deneyimi 5≤  x <10 yıl olan adayların deneyimlerinin görev tanımı ile ilişkili olması halinde,0,4
Quacquarelli Symonds (QS), Round University Ranking (RUR) ve Times Higher Education (THE) Dünya üniversite genel sıralamalarından herhangi birinde ilk 500’de olan yurt dışı üniversitelerden veya ilk 1000’de yer alan yurt içi üniversitelerden, görev tanımı gereklerini karşılayan yüksek lisans derecesine sahip adaylar0,2
Görev tanımı gereklerini karşılayan diğer yüksek lisans derecesine sahip adaylar0,1
Eğitim gördüğü alanda, TÜBİTAK, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı veya Avrupa Birliği’nin ulusal veya uluslararası projelerinden herhangi birinde araştırmacı veya bursiyer olarak görev almış olan adaylar0,1
SCI, SCI Exp. veya SSCI indekslerinden biri kapsamında yayınlanmış makalesi bulunan adaylar0,1
Son 5 yıl içinde alınmış branşı ile ilgili ALES puanı 90 ve üzeri (Mühendislik kulvarı için sayısal, idari kulvar için sözel ya da eşit ağırlıklı puan) olan adaylar0,1
Tablo 2
3. İş deneyimi 10 yıl ve üzeri olan adayların deneyimlerinin görev tanımı ile ilişkili olması halinde not ortalaması, yabancı dil ve ÖSYM sıralaması kriterleri aranmamaktadır. (Ancak yurt dışı üniversitelerden lisans mezuniyeti olması durumda ÖSYM denkliği belgesine sahip olma koşulu aranmaktadır.)
5. Yurt dışı üniversitelerden mezun (Lisans, Yüksek Lisans ve/veya Doktora) adaylar için mezuniyetlerine ilişkin YÖK Denklik ve/veya Üniversiteler Arası Kurul Belgeleri gerekmektedir.

6. ÖSYM Üniversite giriş sıralaması olmayan adaylardan (dikey geçiş, lisans tamamlama, vb.) lisans mezuniyet notu ve  ek puan toplamının en az 3.40/4.00 olması şartı aranır.

7. Lisans mezuniyeti; uzaktan öğretim ve açık öğretim fakültesi olan adaylar İdari ve Mühendislik kulvarları için değerlendirmeye alınmamaktadır.

8. Lisans not ortalamasının 4.00 üzerinden hesaplanmadığı üniversitelerden mezun olan adaylar için mezun olduğu üniversitenin onaylı denklik tablosu kullanılır. Aday tarafından bu belgenin temin edilemediği durumlarda not ortalamaları “YÖK 4’lük Sistemdeki Notların 100’lük Sistemdeki Karşılıkları Tablosu” aracılığıyla 4’lük sisteme dönüştürülecek ve uygunluk kriterleri buna göre belirlenecektir.

Yabancı Dil Kriterleri

9. Eğitim dili %100 görev tanımı gereklerini karşılayan yabancı dil olan üniversitelerden Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora derecesine sahip olan adaylardan yabancı dil kriteri aranmamaktadır. Diğer adaylar, aşağıda belirtilen yabancı dil kriterlerinden herhangi birini sağlamaları durumunda değerlendirmeye alınacaktır.

  • IELTS-Akademik ≥ 6.0
  • YDS/eYDS ≥ 70
  • Pearson PTE – Akademik ≥ 71
  • TOEFL-IBT ≥ 84
  • TBA ≥ 6.0
  • YÖKDİL ≥ 70

10. Yabancı dil sınavlarının geçerlilik süresi 5 (beş) yıldır.

Yurt dışı Lisans Mezunu Adaylar

11. Lisans mezuniyeti yurt dışı üniversitelerden olan adaylar (ÖSYM ile yerleşen adaylar için yurt içi üniversite kriterleri kullanılacaktır) aşağıdaki koşulların tamamını sağlamaları halinde Aselsanda çalışmak üzere değerlendirmeye alınacaktır:

  • Mezun olunan üniversitenin Quacquarelli Symonds (QS), Round University Ranking (RUR) ve Times Higher Education (THE) Dünya üniversite genel sıralamalarından herhangi birinde ilk 500 üniversite arasında yer alması,
  • Mezun olunan üniversitenin YÖK denkliğinin bulunması,
  • Lisans mezuniyet notu ile Madde 2’de belirtilen ek puanı toplamının en az %75 (3,00 / 4,00) başarı oranına denk gelmesi,

Doktora Mezunu Adaylar

12. Görev tanımı gereklerini karşılayan doktora derecesine sahip adaylardan 1-2-3-4-5 numaralı maddelerde belirtilen lisans mezuniyet koşullarını sağlamaları beklenmemektedir. Doktora derecesine sahip adayların 9.maddede belirtilen yabancı dil kriterini sağlaması gerekir.

Lise / Ön Lisans Mezunu Olan Adaylar İçin İşe Alım Kriterleri

Teknik Eleman / Sekreter / Büro Personeli / Öğretmen (Teknik Öğretmenlik Bölümleri Hariç) / Aşçı görev tanımları için yönergeler gereği gerekli olan sınav uygulamalarından başarılı olan adaylar değerlendirmeye alınmaktadır.

Konudan bağımsız ek bilgi; ASELSAN 2020 Defense News 100′ de 48. sıraya yükseldi.

Sitemizde yer alan diğer yazılara da aşağıdaki linklere tıklayarak okuyabilir ve paylaşabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere. Hoşça kalın!

REFERANS: Aselsan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu