Hakkımızda1

AutoCAD Hakkında Sık Sorulan Sorular/Cevaplar

AutoCAD, bilgisayar uzmanlarını ve teknik hassasiyeti akla getiren karmaşık bir program olsa da, korkutucu doğasına rağmen, bir kez öğrendiğinizde çok faydalı olabilen bir uygulamadır. Muhtemelen AutoCAD ile ilgileniyorsanız sorularla dolusunuzdur. Sektördeki en iyi CAD uygulamalarla ilgili en yaygın SSS’ların cevaplarını bulmak için web araştırması yaptım ve bunlara yanıt niteliği taşıyan cevapları buldum. İster bir acemi, ister bir amatör veya mevcut bir AutoCAD kullanıcısı olun, parmaklarınızın ucunda süper bir bilgi kaynağı elde etmiş olacaksınız.

AutoCAD’de Nasıl Projeler Yapabiliriz?

Autodesk AutoCAD, genel amaçlı bir CAD yazılımı uygulamasıdır. Çeşitli türlerde geometrik 2B ve 3B objelerin oluşturulmasını, düzenlenmesini, görüntülenmesini veya yazdırılmasını içeren taslak hazırlama ve tasarım projeleri için kullanılmaktadır. Temel olarak mimari, inşaat, mekanik veya elektrik mühendisliği çizim ve tasarım alanlarındaki çeşitli projeleri içerir.

İnşaat Mühendislerinin AutoCAD’i Öğrenmesi Gerekiyor mu?

Çevrim içi uzmanlar arasındaki genel fikir birliği, inşaat mühendislerinin CAD yazılımı konusunda kendi yollarını bilmeleri gerektiğidir. AutoCAD’i öğrenmek, en azından inşaat mühendisleri için hayati önem taşıyan çizimleri okumalarını sağlar. Uygulamada buna gerçekten ihtiyaç duyup duymayacağınız ve ne kadar ihtiyacınız olacağı, nerede olduğunuza ve çalıştığınız şirkette hangi yazılımı kullandığınıza bağlıdır.

Bir İnşaat Mühendisinin Bilmesi Gereken CAD Yazılımları Nelerdir?

Autodesk’in AutoCAD’i, inşaat mühendislerinin ve inşaat firmalarının büyük çoğunluğu tarafından kullanılan bir endüstri standardıdır, ancak yine de farklı CAD yazılımları kullanan birçok başka şirketler vardır.

AutoCAD ve AutoCAD 360 Arasındaki Fark Nedir?

AutoCAD, 2D ve 3D tasarım ve taslak hazırlama için ticari bir bilgisayar destekli tasarım (CAD) masaüstü yazılımı uygulamasıdır. Mühendislik planları oluşturmak için kullanılmaktadır. Genellikle mimari çizim, sivil taslak hazırlama, mekanik taslak hazırlama, elektrik taslak hazırlama, elektronik, havacılık taslak hazırlama ve daha fazlasında teknik ressamlar tarafından kullanılıyor.

AutoCAD 360 ise kayıtlı kullanıcıların çizimlerini web ve mobil cihazlar üzerinden görüntülemesine, düzenlemesine ve paylaşmasına olanak tanıyan bir web ve mobil çizim ve taslak çizim uygulamasıdır. Proje yöneticileri tarafından kullanılır ve çok çeşitli endüstrilerde yaygın bir kullanımı da görmek mümkündür.

AutoCAD ve Solidworks Arasındaki Fark Nedir?

AutoCAD‘i başlangıçta 2 Boyutlu taslak çizim için tasarlandı ve ardından bazı 3 Boyutlu özelliklerle genişletilmiş bir yapıya sahip oldu. SolidWorks ise tam özellikli bir 3B modelleme CAD yazılımıdır. 3B modellemeye gelince, SolidWorks ileri düzey kullanıcılar ve görevler içindir, AutoCAD ise temel olarak orta düzey 3B modelleme içindir.

AutoCAD

AutoCAD, AutoCAD Architecture, 3DS Max ve Revit Arasındaki Farklar Nelerdir?

AutoCAD, daha önce de bahsettiğim gibi, öncelikle orta düzeyde 3 Boyutlu modelleme yeteneklerine sahip bir 2 Boyutlu çizim yazılımıdır. Nesneleri grafiksel olarak temsil etmek için çizgiler kullanılmaktadır.

Revit, konseptten inşaata ve nihai yıkıma kadar bir binanın yaşam döngüsündeki çeşitli aşamaları planlamak ve izlemek için araçlar içeren bir 4D BIM modelleme yazılımıdır. Revit fiziksel yapıların bilgisayar modellerini oluşturmak için kullanılmaktadır. Yalnızca nesneleri grafiksel olarak temsil eden çizgiler oluşturmanın aksine, kullanıcıların ekli parametreler ve malzeme gibi verilerle gerçek nesneler oluşturmasına olanak tanır. Revit’in bir bina modelleme aracı olduğu ve genel modelleme amacıyla kullanılmadığı unutulmamalıdır.

Autodesk 3ds Max, bir 3Boyutlu modelleme, animasyon ve görüntüleme yazılımıdır. Çoğunlukla 3D animasyonlar, oyunlar, görüntüler, film efektleri ve film ön görselleştirme yapmak için kullanılmaktadır. En yaygın kullanıcıları video oyun geliştiricileri, TV stüdyoları ve mimari görselleştirme stüdyolarıdır. AutoCAD öncelikle taslak oluşturmak için kullanılırken, 3ds Max çoğunlukla sunum için kullanılmaktadır. Bu ikisi geometrik modelleyicilerdir, AutoCAD Architecture ve Revit ise BIM modelleyicileri olarak sınıflandırılıyor.

AutoCAD’in Desteklediği DXF Dosya Biçiminin Sınırlamaları Nelerdir?

DXF dosya formatının sınırlamalarını veya avantajlarını belirlemek için, bunu AutoCAD’in yerel DWG formatıyla karşılaştırmak gerekir.

Her iki dosya biçimi de Autodesk tarafından geliştirilmiş ve AutoCAD tarafından desteklense de, iki vektör görüntü dosyası türü arasında bazı farklılıklar görebilirsiniz. Bunlardan en önemlisi, .DWG dosyalarının yalnızca AutoCAD’i ile çalışması, .DXF dosyasının diğer bir CAD yazılım programlarının çizim dosyasındaki bilgileri açmasına ve kullanmasına izin vermek için geliştirilmiş olması gerekmektedir.

Ayrıca, bazı CAD programları .DWG dosyalarını içe aktaramaz, ancak DXF dosyalarını içe aktarabilirsiniz. Bununla birlikte, AutoCAD kullanmayan bir CAD kullanıcısıysanız, .DXF dosyasını diğer CAD programlarında açma ve kullanma yeteneği, .DWG’ye göre büyük bir avantajdır.

DWG’ye kıyasla olası DXF sınırlamaları şunlardır:

  • DWG dosyaları tüm çizim katmanlarını, renkleri, çizgi ağırlıklarını ve x referanslarını korurken, .DXF dosyaları yalnızca çizgileri, boyutları ve metni korur.
  • .DXF, ACSII metni iken, DWG ikili bir dosyadır. DXF’nin DWG’den daha şişkin olduğu anlamına gelir.

Bu potansiyel dezavantajlara rağmen, tüm vektör tabanlı programlarla çalışma yeteneği, .DXF’yi CAD endüstrisindeki en yaygın vektör dosyası türü haline getirmiştir.

TIFF’yi AutoCAD Dosyasına Dönüştürmek Mümkün mü?

TIFF görüntüsünü doğrudan DWG / .DXF’ye dönüştürmek mümkün değildir, ancak bir TIFF görüntüsünü AutoCAD’de yeniden kullanmanız gerekirse deneyebileceğiniz bir geçici çözüm vardır. TIFF’yi tarama görüntüsü olarak eklemek için IMAGEATTACH komutunu kullanın, ardından görüntüyü referans olarak kullanın. Görüntüyü izlemek mümkün.

PDF’yi CAD Dosyasına Dönüştürmek Mümkün mü?

Evet, PDF’yi CAD dosyasına dönüştürmek mümkündür. Tek ihtiyacınız olan bir PDF’den CAD’e dönüştürme çözümüdür. PDF’yi .DWG ve DXF formatlarına dönüştüren Investintech’in Able2Extract’i de dahil olmak üzere bir dizi PDF’den CAD dönüştürücüsü bulunmaktadır. Able2Extract PDF Converter, 7 gün boyunca denemesi ücretsiz olan bir masaüstü yazılımıdır. Bunun gibi AutoCAD dönüştürücülerine ücretsiz çevrim içi PDF’ler de var.

PDF dosyası AutoCAD gibi bir CAD uygulamasından oluşturulmuşsa, vektör verileri buna gömülmelidir, bu da kolay ve doğru bir dönüştürme sağlar.

PDF’yi CAD Dosyalarına Dönüştüren Yazılım Paketleri Gerçekten Çalışıyor mu?

Kısacası: evet, işe yarıyorlar. Bir BIM uzmanı ve eğitimcisi olan Stefan Boeykens’e göre, bir PDF’nin sonuçlarını CAD’e dönüştürürken ve değerlendirirken akılda tutulması gereken birkaç nokta var. İlk olarak, bir PDF dosyasının bir CAD çiziminin görsel bir temsili olduğuna dikkat edin. Çizgiler, renk ve metin içerir. Bu nedenle, bu tür dosyaların dönüştürme çıktısına gelince, şunu bilmeniz gerekiyor.

Çizgiler, daha az doğrulukla dönüştürülen çizgi ağırlıkları dışında doğru şekilde dönüşüm yapabilirsiniz. Kapaklar bloklara veya hat gruplarına dönüştürülmektedir. Metin ve boyutlarla, dönüştürme çıktısı büyük ölçüde kaynağa bağlıdır.

CAD Dosyalarını CAD Olmayan Alıcılara Aktarmak İçin En İyi Format Nedir?

CAD olmayan alıcılar için varsayılan ve genellikle en iyi format PDF’dir. Çünkü herkes herhangi bir cihazda PDF dosyalarını açabilirsiniz ve görüntüleyebilirsiniz. PDF’ler düzenlenemez. Sahibi veya gönderen alıcının belgeyi düzenlemesini istemediğinde açık bir seçimdir. PDF’ye bir alternatif, başka bir düzenlenemez dosya biçimi olan .DWF olabilir. Ancak, açmak için alıcının .DWF görüntüleyicisinin kurulu olması gerekir.

Yaygın olarak kullanılan PDF formatı ve ücretsiz olarak kullanılabilen PDF okuyucularının sayısı ile karşılaştırıldığında, CAD kullanıcısı olmayan çoğu kullanıcının cihazlarında gereklidir. .DWF görüntüleyicileri kurmama ihtimali yüksektir. Hatta bu tür bir yazılımdan habersiz olabilirler veya olsalar bile, bulup kurmak fazladan zaman alacaktır.

Düzenlenebilir CAD dosyasını bir müşteriye, proje yöneticisine, tüccara, kullanıcıya veya başka bir proje paydaşına aktarmak istiyorsanız, en iyi format türü olarak .DWG veya .DXF’dir. Genellikle masaüstü AutoCAD kullanmazlarsa .DWG veya .DXF dosyalarını ücretsiz bir planla bile AutoCAD 360’ta açabileceksiniz ve üzerinde düzenlemeler yapabileceksiniz.

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir, paylaşabilirsiniz. Görüşmek Üzere.

AutoCAD Nedir? Niçin Kullanılır?

Makine Mühendisliği Nedir?

Metalurji ve Malzeme Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu