Hakkımızda1

AutoCAD Nedir? Niçin Kullanılır?

Merhaba Değerli Okuyucularım AutoCAD, bir tasarımın oluşturulmasına, değiştirilmesine ve optimizasyonuna yardımcı olmak için bilgisayar sistemlerinin kullanılması olarak tanımlanabilir. İnşaat ve imalatta kullanılan hem 2D hem de 3D çizimleri oluşturabiliriz.

AUTODESK‘in yardımıyla 1982 yılında John Walker tarafından geliştirilmiş ve başarıyla sürdürülmüştür. En yaygın olarak, ürünün kavramsal tasarımı ve yerleşimi hakkında ayrıntılı ölçüm bilgileriyle profesyonel çizim için 2D ve 3D tasarımları oluşturmak ve değiştirmek için kullanılır, ayrıca konuma göre 14 farklı dil seçeneği de mevcuttur. Kullanıcılar CAD yazılımını proje gereksinimlerine göre mevcut eklenti uygulamalarla özelleştirme yapabilirler. Makine, telekomünikasyon, inşaat, mimari ve mühendislik sektörlerinde yaygın olarak tercih edilmektedir. Gereksinimleri nedeniyle öğrenciler ve endüstriler için talep üzerine öğrenilmesi gereken CAD yazılımıdır.

CAD sistemlerini uygulama nedenleri;

 • Tasarımcının verimliliğini artırmak.
 • Tasarım kalitesini artırmak.
 • Üretim için bir veri tabanı oluşturmak.
 • Dokümantasyon yoluyla iletişimi geliştirmek.

Bu yazılımı uygulamadan önce, tüm mühendisler bir ürünü tasarlamak için taslaklar ve paftalar kullandılar. Bir tasarımcının bir ürünü tasarlaması çok zaman alırdı. Üretilen ürün müşteri ihtiyacını karşılamazsa veya imalatçılar üretimden sonra üründe herhangi bir hata bulursa, zaman alıcı bir süreç olan ürünün tasarımını değiştirmeleri gerekmektedir. Tasarımcının bir ürünün tasarımını değiştirmesi veya bazen onu tasarlamak için yeni şemayı kullanması gerekir.

AutoCAD yazılımı kullanılmazsa aşağıdaki sorunlar ile karşılaşacaksınız:

 • Üretimde gecikme.
 • Hurda oranında artış.

Yukarıdaki sorunları azaltmak için bu yazılım onun çözümlerinden biridir. Bu yazılımda, ürün değişikliklerinin tasarımını kaydedebiliriz. Daha önce kaydedilen tasarımı düzenleyebiliriz ve bu da bir ürünü tasarlama süresini azaltır.

Bu yazılımda ilk olarak, yazılım içerisine ikonlar eklendikten sonra komutları kullanarak kolaylıkla tasarım oluşturabiliyoruz. AutoCAD‘in kullanımları ile bir ürünü büyük bir hassasiyetle tasarlayabiliriz.

AutoCAD
AutoCAD Arayüzü

AutoCAD Ne Anlama Geliyor?

AutoCAD, Bilgisayar Destekli Tasarım anlamına gelir. Bu yazılım, tasarım ve çizim için kullanılır. Kullanıcının, imalat endüstrileri alanında fikirleri, ürün tasarımlarını ve çizimlerini gerekli teknik doğruluk seviyesine kavramsallaştırmasına, hızlı tasarım hesaplamaları ve simülasyonları gerçekleştirmesine olanak tanır.

AutoCAD Niçin Kullanılır?

AutoCAD‘in kullanımı, doğru ölçümlerle üretim için motor valfleri ve motor yedek parçaları için planlar oluşturmaya yardımcı olur. Tasarlanan plan, işle birlikte teslimata kadar olan tüm aşamalarda üretim ekipleri arasında taşınır, kalite ekibi ve makine elleçleme ekipleri herhangi bir sorun olması durumunda tasarımı gözden geçirip, plan taslağı hazırlayanların referansı ile işleme devam edebilir. Ayrıca gerekli bir zaman aralığında tamamlanan siparişlerin sayısını izlemek için de kullanılır.

AutoCAD Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

CAD arayüzü, onu eğitim için en iyi teknik tasarım başlangıç yazılımı yapar ve mühendislik tasarımı kariyerinin ilk aşamaları, aynı zamanda lisansüstü eğitim seviyesi için beceri geliştirme uygulaması olarak da benimsenmiştir. Bunun dışında, hem birden çok bileşen tasarlama hem de bunları gelecek için teknolojik değişikliklerle yeniden modifiye etme konusunda proje desteği gereksinimlerine sahiptir.

AUTOCAD’in faydaları:

 • Çok doğru tasarımlar üretme kabiliyetine sahiptir.
 • Çizimler 2D veya 3D olarak oluşturulabilir.
 • Diğer bilgisayar programları tasarım yazılımına bağlanabilir.

Bir mimari planlama aracı olarak AutoCAD: Mimarların bir binanın dayanıklılığını tasarım aşamasında tasarlamasına, planlamasına, yürütmesine ve analiz etmesine olanak tanır.

AutoCAD
Bir mimari planlama aracı olarak AutoCAD Uygulaması

Bir mühendislik çizim aracı olarak AutoCAD: Mühendislerin doğru tasarımlarla sonuçlanan tasarım sorunlarını tasarlamasına, analiz etmesine ve çözmesine yardımcı olur.

3D baskıda: Bir 3D baskının tasarımcılar için kendi avantajları vardır ve bu yazılım için onlara yardımcı olur. Tasarımlar, çeşitli tercih edilen formatlara aktarılabilir.

AutoCAD
3D baskıda AutoCAD Uygulaması

Moda endüstrisinde AutoCAD: Mücevher, oyuncak ve diğer hassas nesnelerin üretiminin tasarımlarını planlamak için gerekli araçlara sahiptir.

Endüstriyel tasarım aracı olarak AutoCAD: Manuel tasarım için gereken zamandan ve çabadan tasarruf sağladığı için üretim maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur.

AutoCAD Nasıl Kullanılır?

Mühendislik planları için planlar oluşturmaya rehberlik edecek mimari, inşaat ve imalat için 2D ve 3D bilgisayar destekli bir taslak oluşturma yazılımı uygulamasıdır.

1. Eğitim Programları

Bu CAD ve bilgisayar destekli tasarım, AutoCAD‘deki sertifika ve derece programları ile beceri güncellemesi için birçok kurumda bulunabilir, öğrencilere endüstriyel taslak hazırlama ve sertifikasyon ile montaj için uygulamalı yazılım kullanımı konusunda eğitim verir.

2. Kariyer Bilgileri

 • Taslaklar CAD’de çalışırken aşağıdaki mühendislik akışları listesinde kullanılır.
 • Mekanik, mimari, inşaat, elektrik ve elektronik.
 • Ekipman ve mekanik cihazların yedekleri için mekanik tasarım planları.
 • Konut ve ticari binalar için plan düzenleri ve 3D için mimari tasarım.
 • Yolların, 3D binaların, Endüstriyel Tesislerin ve diğer büyük projelerin tasarımı ve inşası için inşaat tasarımı.
 • Elektrik tasarımı, küçük boyutlu elektrik devreleri ve makineler için elektrik kablo sistemi düzenleri ile çalışır.

Ara yüzü, diğer tüm tasarım yazılımı uygulamalarına oldukça benzerdir. Düğümler, çizgiler ve çokgenleri kullanarak mühendis, proje gereksinimleri için ürün taslağını oluşturur.

Aşağıdaki kısayol listesi, tasarımın daha kısa sürede hazırlanmasına yardımcı olur.

          "AUTOCAD KLAVYE KISAYOLLARI" 

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir, paylaşabilirsiniz. Görüşmek Üzere.

Metalurji ve Malzeme Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

Web Programlama JavaScript Nedir?

iOS İşletim Sistemi Nedir?

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu