Genel Kültür

Aydın’ın Gezilecek Yerleri

Merhaba Gelişen Kariyerim Okuyucuları, bugün sizlere Aydın’ın tarihi hakkında ve Aydın’ın gezilecek yerleri hakkında bilgiler vermek istiyorum. İlk defa bir yeri tanıtmak için yazıyorum umarım güzel bir yazı olur. Gitmeyenleri heveslendirmiş gidenlerinde anılarını tekrar canlandırabilirim.

Aydın’ın Tarihi

Aydın'ın Gezilecek Yerleri
Aydın

Aydın konumu itibariyle her dönem tarih sahnesinde çok önemli bir noktada yer almıştır. MÖ 13. yüzyıla dayanan bir tarihi geçmişe sahip olması aynı zamanda Menderes havzası, bereketli topraklar sebebiyle tarih öncesi dönemde birçok topluluğu içinde barındırma fırsatı elde etmiştir. Aydın adeta bir “Uygarlık Vadisi” durumuna gelmiştir. Ayrıca İzmir, Muğla ve Denizli bu üç şehrin kesiştiği önemli bir noktada olması Aydın’ın öneminin daha çok artmasını sağlamıştır.

Aydın’ın eski isimleri Güzelhisar ve Tralleis olup Selçuklular, Menteşoğulları, Aydınoğulları Beylikleri dönemi sayesinde Türk kültürünü özümsemişlerdir.14. yüzyılda Anadolu Beylikleri döneminde kurulan Aydınoğulları beyliği döneminde ise asıl ismini almıştır. 1426 yılında II. Murat tarafından Osmanlı Devletinin hâkimiyetine giren Aydın, uzun süren hâkimiyet döneminden sonra Osmanlının yıkılmasına yakın bir zamanda Yunanlıların işgaline uğramıştır. Aylarca süren büyük mücadelelerin sonunda 7 Eylül 1922 yılında düşman işgalinden kurtulmuştur. Günümüzde bu tarih Aydın’ın kurtuluş yıldönümü olarak kutlanmaya devam etmektedir. Bu nedenle Aydın gezinizde 7 Eylül olarak adlandırılmış çeşitli kurumlarla karşılaşabilirsiniz. Kurtuluş Savaşında halkın yanında yer almış büyük fedakarlık göstermiş, önemli katkılar sağlamış efeler diyarıdır Aydın.

Aydın ve Antik Kentler

Aydın denildiğinde aklımıza ilk olarak Antik Kentler gelmelidir.  Aydın’ın tarihi eserleri antik kentlerden oluştuğu için özellikle tarihi sevenler ve merak edenler için kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir diyebilirim. Seyahat etmek isteyenler için de ufak bir tavsiye vermiş olayım uzun bir zaman dilimine yayıp tadını çıkarın çünkü Aydın’ın gezilecek yerleri bir hayli fazladır.

1. Aphrodisias Antik Kenti ve Müzesi

Aydın'ın Gezilecek Yerleri
Aphrodisias Antik Kenti- Karacasu

Aydın’ın Gezilecek Yerleri denilice akıllara ilk gelen Aphrodisias antik kentidir. Aydın’ın antik kentleri arasında köklü tarihiyle ve görüntüsüyle dikkatleri üzerine çeken önemli bir yerdir. Kent adını, aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite’den almıştır. Aydın’ın Karacasu ilçesinde bulunan Antik Kent dünyaca ünlü rahmetli fotoğraf sanatçımız Ara Güler tarafından 1964 senesinde keşfedilmiştir. MÖ 5. yüzyılda inşa edilen tapınak, o zamanlarda Afrodit Tapınağı ve Afrodit adına yapılan törenlerle bilinirken şimdi Aydın’a gelen turistlerin yoğun ilgisini kazanıyor.

Antik Kenti neden ziyaret etmeliyim diyenler içinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiş olan 17. nokta olduğunu söylememiz gerekiyor. Bölgenin bu listeye dahil edilmesindeki en önemli sebep ise Yunan-Roma mimarisinin özelliklerini en başarılı şekilde yansıtmayı başaran antik kentlerinden başında geliyor olmasıdır. 2004 senesinde jüriler tarafından en iyi on kent arasına girmesi de onun ne derece önemli olduğunu bizlere kanıtlıyor. Antik Kentten çıkarılan çeşitli kalıntılar ve heykellerin sergilendiği Aphrodisias Müzesini de ziyaret etmeyi sakın unutmayın.

Aphrodisias Kenti hakkında detaylı bir okuma yapmak isterseniz. Ben gidemiyorum ama fotoğraflarına bakmak istiyorum diyenler buraya tıklayıp inceleyebilirler.

Sanal Gezi için Trt ve Aydın Valiliğinin yapmış olduğu Aphrodisias Kenti gezi hizmetinden yararlanabilirsiniz.

2. Tralleis Antik Kenti

Aydın ın Gezilecek Yerleri
Aydın’ın Gezilecek Yerleri Tralleis Antik Kent

Tralleis Antik Kenti, Aydın ilinin merkezinde Efeler ilçesindeki, Kemer Mahallesi sınırlarında, Aydın’da bulunan 22 antik kentten biridir. MÖ 13. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen antik kent, Aydın’ın kuzeyinde Argoslular ve Trakyalılar tarafından kurulmuştur. Kentin ismini nereden aldığını araştırdığımda Luwi kökenli dilde -ies eklentisi, -lılar anlamına gelir. Tralla halkının sonuna ies takısı eklenerek bu kentin adı Tralleis olarak adlandırılmaktadır.

Neden Gitmeliyim derseniz kentin en bilinen kalıntılarından Tralleisten günümüze kalan, M.Ö. 3. yüzyıla tarihlenen Gymnasion’a ait tonozlu kalıntıdır. Tralleis’te bu gün ayakta kalan tek yapı “Üç Gözler” olarak adlandırılan 2. asırda yapılmış olan, dönemin spor merkezi olan Gymnasiuma ait kalıntıdır.

Tralleis Antik Kenti hakkında merak ettikleriniz için burayı inceleyebilirsiniz.

3. Priene Antik Kenti

Aydın ın Gezilecek Yerleri
Priene Antik Kent- Söke

Priene Antik Kenti, Aydın’ın Söke İlçesi’ne yaklaşık 15 km uzaklığındaki Güllübahçe Köyü’nde yer alan MÖ 7. yüzyılda İyonyalılar tarafından kurulduğu kabul edilen antik bir İyon kentidir. Efes ve Milet Antik Kentlerinin de içinde bulunduğu 12 İyon şehirlerinden biridir.

Kentin ismini merak edenler içinde ufak bir araştırma yaptıktan sonra en önemli antik Anadolu Medeniyetlerinden biri olan Luvice kökenli olduğunu ve anlamının ‘Hisar Yurdu’ olduğunu öğrendim. Önceden 4-5 bin kişilik bir nüfusa sahip küçük bir şehir olduğu bilinen Priene’de ilk sistemli arkeolojik kazılar 1868-1869 yıllarında Almanlar tarafından yapılmıştır.

Priene’nin 3,5 metreye varan sokakları ve 7 metreye varan geniş caddeleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra arazinin yapısından dolayı sıklıkla merdiven kullanılmıştır. Kenti gezerken çeşitli yokuş ve tırmanma gerektiren yerlerinde olduğunu söylemem gerekiyor. Neden gitmeliyim diyenler için  5000 kişilik antik tiyatro, Agora, Mısır ve Athena Tapınağı tarihi açıdan önemlidir.

Priene Antik Kentini sanal olarak gezmek isteyenler içinde bağlantı ekliyorum.

4. Alabanda Ören Yeri (Araphisar)

Aydın ın Gezilecek Yerleri
Alabanda Ören Yeri

Araphisar olarakta bilinen antik kentimiz ismini at(ala) ve yarış(banda) kelimelerinin birleşmesinden almıştır. Stephanos isimli tarihçi Bizans Prensi Alabandos’un bir at yarışını kazanmasının ardından Antik kentin bu isimle anılmaya başladığını belirtmektedir. Eğlence konusunda en gelişmiş kentlerden olduğu düşünülen Alabanda Ören Yeri antik kenti, org çalan kadınların çokluğuyla biliniyormuş. 1999 yılından itibaren Kültür Bakanlığının koruması altına alınmıştır. Alabanda, geçmişte Bizanslılar tarafından idare edilmiş en önemli yerleşim yerlerinden biri olarak kabul görmüştür. Bu nedenle görmeniz gereken önemli bir Antik Kenttir.

Alabanda Ören Yerini ziyaret etmek isteyenler inceleyebilir.

5. Magnesia Antik Kenti

Aydın ın Gezilecek Yerleri
Magnesia Antik Kenti- Germencik

Teselya’dan Anadolu’ya gelen Magnetler tarafından kurulmuş olan Magnesia Antik Kenti, Aydın’a 45 km uzaklıkta bulunan Germencik İlçesi’nin Tekin Mahallesi’nde bulunmaktadır. Çok fazla bilinmeyen bu kent üzerinde arkeolojik çalışmalar hâlâ devam etmektedir.

Stadion, Magnesia Antik Kenti’nin Yarışlar Kenti olarak anılmasının yegane nedeni olan 30.000 kişilik gösterişli stadyumu bu kenti ziyaret listenize eklemek için önemli bir etken olacaktır.

M.S. 3.yüzyıla kadar kullanıldığı tahmin edilen Magnesia Stadyumu’nun pist uzunluğu ise 189 metredir.

Magnesia Antik Kentini evde gezmek isteyenler için buraya sanal gezi bırakıyorum.

6. Nysa Antik Kenti

Aydın'ın Gezilecek Yerleri
Nysa Antik Kenti- Sultanhisar

Nysa antik kenti, MÖ 3. yüzyılın ilk yarısında kurulmuş, 40 bin kişilik nüfusuyla, aktif yaşam yerlerindendir. Kentin AthymbrosAthymbrados ve Hydreleos isimli üç kardeşin kurmuş olduğu köylerin birleşmesiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Nysa Antik Kentinin kuruluşu hakkındaki bilgileri Augustus devrinin ünlü gezgin ve coğrafyacısı Amasyalı Strabon ile tarihçi Stephanos’un anlattıklarından öğreniyoruz. Önemli bir eğitim ve kültür kenti olan Nysa görülmeye değer.

7.  Didyma Antik Kenti

Aydın ın Gezilecek Yerleri
Apollon Tapınağı

Didyma Antik Kenti, Antik dünyanın en önemli kehanet merkezlerinden biridir. Burayı kehanet merkezi haline getiren en önemli etmen Apollon Tapınağıdır. Aydın’ın Didim ilçesinin Yenihisar Köyünde bulunmaktadır. Tatilcilerin mutlaka uğradığı tarihi yerlerden olan Didyma Kenti il merkezine 103 km uzaklıktadır. Helenistik mimariyle yapılan tapınak, Perslere karşı zafer elde edilen Büyük İskender adına yapılmış. Didyma antik kentine geldiğiniz de mutlaka Apollon tapınağını da ziyaret etmeyi unutmayın.  Apollon adına inşa edilmiş en büyük üçüncü büyük tapınak olması ziyaretçilerin dikkatini çeken bir diğer özelliktir. Tapınağa giden yola ” Kutsal Yol” ismi verilmektedir. İki yanında Aslan ve Brankhos heykelleri dizilidir. Bu kısımda sizlere Aydın’ın Antik kentlerinden bahsettim. Ancak bahsettiğimin dışında da çeşitli antik kentler bulunmaktadır.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Aydın'ın Gezilecek Yerleri

Antik kentler, hamamlar ve kervansaraylar dışında da Aydının gezilecek pek çok yeri bulunmaktadır. Ben bu yazımın içinde Dilek Yarımadası Milli parkını da eklemek istedim.

Akdeniz’den Kafkasya’ya kadar kıyılarda yayılım gösteren neredeyse tüm bitkilerin doğal olarak bir arada görüldüğü botanik bahçesi, yırtıcı kuşları ve vahşi hayvanlarıyla bir doğal kara alanı ve onu çevreleyen sualtı zenginliklerine, tarihi ve kültürel zenginliklere sahip bir doğa harikasıdır.

Toplam 27.598 hektar bir alana sahip olan Milli Park Kuşadası, Aydın’ın söke ve didim ilçesi sınırlarındadır. Dilek yarımadasını kesinlikle yakından görmelisiniz. Gidemeyenler için de Dilek yarımadasının küçük bir fotoğraf albümünü bırakıyorum pandemi de gözlerimiz bayram etsin.

Sanal turla da olsa gezmek isteyenler için milli parkın bağlantısını bırakıyorum. Eminim görünce pişman olmayacaksınız.

Güvercinada Kalesi

Aydın'ın Gezilecek Yerleri
Güvercinada Kalesi

Aydın’ın gezilecek yerleri denilince Güvercinada Kalesi’ni anlatmadan geçemezdim. Güvercinada Kalesi, Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Aydın’ın Kuşadası ilçesinin simgesi Güvercinada Kalesi, UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştır.

El Heykeli

Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan el heykeli sembolik yapılardan bir diğeridir. Bu yapı, avuç içinde birkaç siyah güvercin ile bir beyaz güvercin tutan beyaz bir el heykelidir. Deniz manzarası ile ziyaretçilerini etkileyen el heykeli özellikle denizin dalga sesleriyle kitap okumak için eşsiz bir yerdir. Aynı zamanda gün batımında ayrı bir atmosferde olduğunuzu hissedeceksiniz.

Altınkum Plajı

Aydın'ın Gezilecek Yerleri
Altınkum Plajı

Didim’in en ünlü plajlarından biri olan Altınkum Plajı, Türkiye’nin sayılı plajları arasındadır. İsmini altın rengin kumundan alan plaj, upuzun bir kumsalı, altın rengi kumu ve hem denizinin hem de kumsalının tertemiz olması ile Turistlerin gözdesi haline geliyor.

Akbük Plajı

Aydın'ın Gezilecek Yerleri
Akbük plajı

Didim’in Altınkum plajından sonra en ünlü ikinci plajıdır. Aydın gezisinde çok fazla tercih edilir. Uzak bir konumda yer alsa da kafanızı dinlemek isterseniz. Sessiz ve sakin bir gün geçirmek burada mümkün. Çünkü çoğu insan uzak olduğu için bu plajı tercih etmiyor.

Aydın’ın gezilecek yerleri yazımın sonuna geldik. Bu yazımda benim dikkatimi çeken sizlere anlatmak istediğim yerlerden bahsettim. Çünkü Aydın’ı tam anlamıyla gezmek isteseniz ayların yetmeyeceğini düşünenlerdenim. Ve böyle güzelliklerin olduğu bir şehri bir yazı da anlatmak benim için çok zordu. En azından sizlere ufakta olsa çeşitli yerlerini göstermek istedim umarım beğenirsiniz ve yakından gezme fırsatı elde edebilirsiniz. Hoşça kalın.

İtalya’ya Neden Gitmeliyiz ?

Türkiye’de Gezilecek Yerler

Kanada Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Aydın’a gitmek için bizi yeterince heveslendiren, içimizi açan güzel bir yazı olmuş. Bu güzel yerleri görmemizi sağladığınız için teşekkürler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu