Hakkımızda1

Başarı Temalı Filmler

Sevgili Gelişen Kariyerim okuyucuları, bugün sizlerle izlediğinizde size motivasyon verebilecek, hayatınızı sorgulamanıza sebep olacak belki de hayallerinizi sizlere tekrar hatırlatacak başarı temalı filmler hangileridir onları paylaştım. Gelin birlikte inceleyelim.

7 Başarı Temalı Film

1) The Pursuit of Happyness (Umudunu Kaybetme) / IMDb: 8.0

Umudunu Kaybetme, başarı temalı filmler serimizin ilki. Chris Gardner, maddi açıdan sıkıntı yaşayan çok iyi bir baba aynı zamanda iyi bir eştir. Yaşadıkları bu sıkıntılar sonucunda eşi, bu durumlara daha fazla katlanamayıp onu terk eder. Çocuğuyla baş başa kalan Chris, evden atılıp zor durumda kalır. Onun için oğlu her şeydir ve oğlu için sokakta yaşadığı hayata ve zorluklara nasıl göğüs gerdiğini aynı zamanda önüne çıkacak olan yeni fırsatları izleyeceğiz.

2) Truman Show / IMDb: 8.1

Başarı temalı film olarak gördüğüm, başrollünde Jim Carrey’in oynadığı Truman Show, bizlere hayatımızın gerçek olup olmadığını sorgulatıyor. Truman, güzel bir evde, çok sevdiği eşiyle beraber yaşayıp bir hayat sürdüğünü düşünür. Fakat hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Çocukluğundan beri bir oyun içerisinde olan Truman’ın, dış dünyada tüm her şeyi izleyiciler tarafından izlenmektedir ve çevresindeki herkes bu oyunun parçasıdır. Peki Truman dış dünyayla tanışacak mı? İçinde bulunduğu sanal adadan nasıl kurtulacak?

3) Enigma / IMDb: 8.0

2.Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözmek için hükümet tarafından en iyi matematikçiler getirtilir. Bu matematikçilerin arasından Alan Turing gruptaki en hırslı ve zeki olanıdır. Bu dönemde birçok anlaşmazlıklar yaşasa bile ülkesini ve müttefiklerini kurtarmak ona bağlı olduğu için elinden geleni yapacaktır. Turing’in gruba girmesiyle nasıl dengeleri bozduğunu izlemenizi tavsiye ederim.

4) The Social Network (Sosyal Ağ)/ IMDb: 7.7

Dünyada milyonların kullandığı paylaşım sitesi olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’i anlatan bu film Facebook’un arkasında yatan, günümüze gelene kadar oluşma sürecini ve kullanımının sunduğu artı ve eksileri ele alıyor. Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızıp, yazdığı uygulamayla okulun kızlarının fotoğraflarını oylamaya başlayan Mark, yaptığı gizlilik ihlali sonucu tepki çekmeye başlayıp sitenin nasıl Facebook’a dönüştüğünü göreceğiz.

5) The Diving Bell and the Butterfly (Kelebek ve Dalgıç) / IMDb: 8.0

Elle dergisi editörü  Jean-Dominique Bauby’nin gerçek hayat hikâyesini anlatan bu film birçok ödül almıştır. Bauby bir gün uyandığında Locked-in adı verilen bir felç hastalığına tutulmuş ve hiçbir uzvunu kıpırdatamadığını fark etmiştir. Kıpırdatabildiği tek organı, sol göz kapağıdır. Bunun sayesinde iletişime geçip bir konuşma terapisti yardımıyla filmle aynı addaki kitabını yazmıştır.

Filmin adındaki kelebek, Bauby’nin kendi bedenine hapsolmasına rağmen göz kırpışlarıyla kitabını yazıp özgürlük çabası içinde olmasıyla beraber göz kapakları bir kelebeğin uçmak için çırptığı kanatlara benzetildiğinden kullanılmıştır. Dalgıç kelimesi ise Bauby’nin rüyalarında bir elbise içinde derinliklere battığını gördüğü için kullanılmıştır.

6) October Sky (EKİM DÜŞÜ) / IMDb: 7.8

Homer Hickam gerçekte Nasa’da bir endüstri ve uzay mühendisi aynı zamanda astronot eğitmeni olarak görev almıştır. Film onun hayat hikâyesini anlatmaktadır. Bir madencinin oğlu olan Homer, babasının istekleri ve hayalleri doğrultusunda hazırladığı geleceğin dışına çıkmayı başarmıştır. Normalde babası tüm oğullarının kendi gibi madenci olmalarını istemiştir fakat Homer’ın ve onun kardeşi olan Jim’in farklı hayalleri vardır. Homer Hickam Sputnik 1’in gökyüzünde ilerleyişini izlerken çok fazla etkilenmiş ve amatör olarak bir roket tasarlamak istemiştir. Bu şekilde hayallerine ulaşmaya çalışan bir gencin hayat hikâyesini izleyeceğiz.

7) The Walk – Tehlikeli Yürüyüş (2015) / IMDb: 7,3

Tehlikeli Yürüyüş,  24 yaşındaki Fransız yüksek tel sanatçısı Philippe Petit’in, 7 Ağustos 1974’te Dünya Ticaret Merkezi’nin İkiz Kuleleri arasındaki yürüyüşünden bahsediyor. Film, Philippe Petit’nin “To Reach the Clouds” adlı otobiyografik kitabından uyarlanmış ve birçok eleştirmen tarafından olumlu dönütler almıştır. Henüz tamamlanmamış olan kulelerin arasında dans eden bu cambazın, tüm dünyanın ilgisini nasıl çektiğini ve yaşadığı zorlukları bu filmde izleyebilirsiniz.

Filmleri incelemek isterseniz: IMDb, Youtube

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu