Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları, bu yazı benim ilk yazım ve sizlere başarılı insanların ortak özellikleri hakkında bilgi vereceğim. Başarının farklı anlamları olduğunu ve tanımının kişiden kişiye değiştiğini biliyoruz. Ama aynı zamanda şunu da biliyoruz ki hangi konuda olursa olsun insanların başarılı olmak için sahip olmaları gereken bazı ortak özellikler var. Ve bu, su götürmez bir gerçek. Gelin bu başarılı insanların ortak özelliklerinin birkaçına birlikte göz atalım.

Disiplinli Olmak

başarılı insanların ortak özellikleri
Disiplinli Olmak

Başarılı insanların ortak özellikleri içinden en önemlisi disiplinli olmalarıdır. Bu insanlar ne istediklerini ve bu istedikleri şeyi nasıl elde edeceklerini bilirler. Anlık heveslerle değil, kendi içlerinde oluşturdukları öz disiplinle birlikte hedeflerine doğru hareket ederler. Onları tetikleyen bu öz disiplin sayesinde yapmaları gereken ve yaptıkları arasında bir uçurum yoktur. Bu disiplin sayesinde başarmak uğruna hayatlarındaki bazı şeylerden fedakarlık edebilirler. Bugün anlık hevesler uğruna öz disiplinini sağlayamayan, fedakârlık yapamayan insanlar yarın başka insanların hedeflerini gerçekleştirmek için çalışırlar. Aslında Jim Rohn’un şu sözleri bize disiplin ve başarı arasındaki ilişkiyi çok güzel özetliyor “İnsan, ya disipline girmenin ya da pişmanlığın acısını çekmek zorundadır. Ama disiplinin acısı hafif, başarısı büyük; pişmanlığın ise, sonucu başarısızlık, acısı da ağırdır.”

Risk Almaktan Korkmamak!

Başarılı insanların ortak özelliklerinden bir diğeri de risk almaktan korkmamalarıdır. Risk almak ne olacağını kestiremediğimiz durumlara meydan okumak ve değişim için bir adım atmaktır. Ve bunlar başarının anahtarları arasındadır. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg bu durumu şu sözleriyle belirtmiştir “En büyük risk, hiç risk almamaktır. Hızla değişen bu dünyada başarısız olacağı kesin olan tek strateji budur.” Kısacası hayatınızda risk almayı reddederseniz, önünüzde duran başarı anahtarlarından birini kendi elinizden almış olursunuz.

başarılı insanların ortak özellikleri
Risk Almak

Öğrenmeye Sürdürmek Ve Meraklı Olmak

Merak
Merak

Başarılı insanların ortak özelliklerini düşünürsek öğrenmeye aç ve meraklı olmak bu ortak özellikler içinde en temel olanlarındandır. İnsan, zihnindeki bilinmezlikleri, soruları ve sorunları çözmek için, kendini geliştirmek için öğrenir. Merak ise insanı bu yolda ilerletir. Başarılı insanlar asla “ ben oldum” demezler. Onlar hayatları boyunca öğrenci olmayı göze almış insanlardır. Başarılı insanlar sanılanın aksine her şeyi bilen insanlar değillerdir. Onlar tıpkı bir çocuk gibi öğrenme merakıyla soran, sorgulayan, araştıran ve keşfeden insanlardır. Demem o ki merak insanı sorgulamaya iter, sorgulamak ise öğrenmeye iter ve bu insanı eninde sonunda başarıya sürükler.

Yapılan Hatalara Karşı Doğru Tavrı Sergilemek

Bütün insanlar gibi başarılı insanlar da hata yapar. Bu insan olmanın getirdiği bir özelliktir. Fakat başarılı insanları diğer insanlardan ayıran özellik başarılı insanların hata yapmaktan korkmamaları ve hatalarından ders çıkarmalarıdır. Bu insanlar hata yapmaktan korkmanın başarısızlık ve gerileme sebebi olduğunun farkındadırlar ve bu yüzden hataları, başarının çok ufak bir bedeli ve aynı zamanda kazanılan bir tecrübe olarak görürler. Hatalarını görmezden gelmezler, onları motivasyon kaynağı olarak görürler ve yollarına daha güçlü, sağlam adımlarla devam ederler. Albert Einstein’ın da dediği gibi “Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir.” Ve yeni bir şey denemeyen insan başarıya ulaşamaz.

Harekete Geçmek

Her hafta başında, her aybaşında ve her yeni yıla girişimizde kendimiz için bazı radikal kararlar alıp hedefler belirleriz. Ama bir türlü bunları uygulamaya geçirmeyiz. Bu kararlar hep bir sonraki pazartesiye, bir sonraki aya ve bir sonraki yıla kalır. Ve biz bu hedefleri ertelemeye devam ettikçe başarıdan da uzaklaşırız. Fakat başarılı insanlar böyle değildir. Harekete geçmek için doğru zamanın tam bulundukları zaman olduğunu bilirler. Ve mükemmel zamanın olmadığının farkındadırlar. Başarılı insanların en önemli ortak özelliklerinden biridir harekete geçmek. Harekete geçmek için motive olmayı beklemezler, harekete geçmek onları motive eder ve böylece hedefledikleri başarıya ulaşırlar. Şimdi kendinize “Ben değilsem kim? Şimdi değilse ne zaman?” sorularını sorup harekete geçin ve başarı için ilk adımı atmış olun.

başarı
Harekete Geçmek

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

İçeriği beğendiyseniz şu yazılara da göz atabilirsiniz;

Ünlü Girişimci Jeff Bezos Kimdir?

Başarılı Bir İş Hayatı İçin İpuçları

Google ve Microsoft Nasıl Kuruldu ? Garaj Kültürü Nedir?

tarafından yazıldı yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geleceğin Teknolojileri

cap nedir

ÇAP Nedir?