Beyin Ötesi Hibrit

Beyin Ötesi Hibrit
Beyin Ötesi Hibrit

Size hibrit kelimesinin ilk başta anlamını sorsam?

İlk olarak karşımıza melez yani isim anlamında kullanılan kelime çıkacaktır. Peki ya melez? Melez ise hepimizin bildiği gibi değişik türden hayvan veya bitkiden üremiş kırma, hibrit ,metiz karşımıza çıkacaktır. Peki ya teknoloji anlamı? İki farklı güç kaynağının bir arada bulunmasıdır. Şimdi sizden resimlere bir göz atmanızı isteyeceğim. Resimlerden bazılarını tanıyacaksınız elbette. İlk ve en bilineni Şah meran yani bizim tabirimizle yılan kadın. Hikayesinden ufakça size bahsetmek istiyorum.

Bu efsane Tarsus’ta geçmektedir. Şah meran yer altında yılanlarla yaşayan bir kadındır. Onu ilk gören insan ise Cemşab’dır. Şah meran ve Cemşab’ın ilk karşılaşması burada başlar. Şah meran Cemşab’a yerini kimseye söylememesi şartı ile onu serbest bırakacağını söyler ve serbest bırakır. Günlerden bir gün dönemin padişahı hastalanır. Padişahın veziri şifa kaynağının Şah meranın etinin olduğunu söyler. Cemşab’ı yerini söylemesi için zorlarlar. Şah meran ise Cemşab’a kendisinin baş kısmını padişahın yemesini, kuyruk kısmını Cemşab’ın yemesini, orta kısmını ise vezirin yemesini söyler. Padişah iyileşir. Cemşab bir hekim olur ve vezir ölür. Şah meranın kuyruğu tıbbın sembolü olan yılanı temsil etmektedir. Hibrit düşünce burada da karşımıza çıktı ve yılan ile tıp biliminin sembolünü gözler önüne serdi. Mitolojilerde çokça karşımıza çıkan İt barak efsanesinde  kurt – insan birleşimi, denizkızı ise insan-balık birleşimi olarak iki güçlü varlığı bir araya getirmektedir. Yunan mitolojisinde de Hipokrat’ın asası Asclepıus yılanı ile asayı bir araya getirerek gözler önüne sermekte.

  Hadi şimdi biraz daha bu düşünceye yakından bakalım. Hibrit teknolojisi günümüzde kendini daha fazla göstermektedir.

Yapıştırıcılar, tohumlar ve tabi ki hibrit araçlar

Hibrit araçlarda hem benzinli motor hem de elektrikli motor bulunmaktadır. Elektrikli motor kısmı fren sistemi ve yokuş aşağı inişlerde kendi kendini şarj edebilmektedir. Jeneratif bir geri dönüşüm sağlamaktadır. Toyota ve Tesla’nın öncüleri olduğu bu araçlar günümüzde hem doğa dostu hem de gelecekte daha temiz bir dünyayı karşılamak için en önemli etmenlerdir.

Tekrar hibrit düşünceye geçecek olursak 3 ana faktörden oluşmaktadır.

Bunlar; uygulama, empati ve kreatif düşünce. Empati ile parlak fikirler üretip bunları uygulamayı sağlar.

Yaratıcı düşünmek için sanatçı,reklamcı ya da tasarımcı olmanıza gerek yok Kreatif düşünce gelecekteki yapay zekaya karşı biz insanlar için en önemli kaynağımız olacaktır.

Size beyninizin sağ ve sol kısmı çalıştırmanız ve hibrit düşünmeniz için en önemli katkıyı sağlayan sesli okuma yapmanızı öneririm.Bu sayede hem IQ hem de EQ düşüncenizi bir araya getirerek hibrit düşünmeye basit bir başlangıç yapabilirsiniz.

tarafından yazıldı MUSTAFA CAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SÜPER 5 BULMACA OYUNU !

grafik tasarım

En İyi Grafik Tasarım Programları Nelerdir?