Hakkımızda1

Bilgisayar Mühendisliği ve Maaşları

Değerli Okuyucularım bu yazımda günümüzde en çok tercih edilen mesleklerden biri olan Bilgisayar mühendisliği nedir ve Bilgisayar mühendislerinin pozisyonlarına göre aldıkları maaşlarından bahsedeceğim.

Hadi Başlayalım.

 Bilgisayar mühendisliği terim olarak, iç içe geçmiş bir dizi mesleği kapsar. İki genel dal, donanım ve yazılım mühendisliği olacaktır. Ağ mühendisliği üçüncü olarak kabul edilebilir. Bilgisayar mühendisleri, çeşitli dereceler arasından seçim yapabilir, böylece mükemmelleştirmek istedikleri becerileri tam olarak oluşturabilirler.

Bilgisayar mühendisliğini tanımlamanın pek çok yolu vardır, ancak bu yollardan biri ağ, sistem ve yazılım mühendisliği deneyimine sahip bir profesyoneldir. Bilgisayar mühendisliği, aynı zamanda elektrik mühendisliğinde geçmişi olan bir kişiyi tanımlamak için kullanılabilecek bir terimdir. Bilgisayar mühendisi olmakla övünen kişiler bilgisayar bilimi konusunda uzmandır ve ayrıca donanım veya yazılım geliştirmeye dahil olabilirler. Bilgisayar mühendisleri için pek çok farklı BT alanına erişimi olan çeşitli dereceler vardır.

Bilgisayar Mühendisi Ne Yapar?

Bu, seçtikleri kariyere bağlıdır. Bir bakışta;

 • Yazılım mühendisleri, genel olarak bilgisayar programlama, akıllı telefon uygulamaları ve yazılım geliştirme ile ilgilenir.
 • Donanım mühendisleri fiziksel ürünleri tasarlar ve sürdürür.
 • Ağ mühendisleri sistemleri ve ağları tasarlar ve sürdürür.

Seçtiğiniz kariyeriniz ne olursa olsun, iyi bir maaş bekleyebilirsiniz. BT sektörü, yeni çalışma alanlarının yıllık olarak değil, günlük olarak (veya hatta daha seyrek olarak) ortaya çıkmasıyla sürekli genişlemektedir. Hem yazılım hem de donanım profesyonelleri, tüm alanlardan gelen işletmeler tarafından istihdam edilmektedir. Her bilgisayar mühendisi çalışmak için tam şirket türünü seçebilir. Büyük, küçük, yerel veya uluslararası veya çevrimiçi olabilir. Uzaktan yazılım mühendisliği işleri, yalnızca uygun göründükleri için oldukça popülerdir. Başlıca faydaları, ileri kariyer beklentilerine, uluslararası iş deneyimine ve evden çalışma yeteneğine izin vermeleridir.

Bilgisayar mühendisi olmak isteyenler için erişilebilecek tüm dereceler göz önüne alındığında, yaptıkları son derece geniştir. Bir bilgisayar mühendisinin kendi becerileriyle ilgili görevleri yerine getirmesi nedeniyle burada tek bir cevap yoktur. Örneğin, yazılım mühendisleri, donanım mühendislerinin gerçekleştirdiği bilgisayarların bakımına kıyasla programlama ve uygulama geliştirmeyle ilgilenirler. Başka bir ölçekte, ağ mühendisleri, donanım mühendislerinin bakımını yaptığı sistemleri tasarlar.

Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanları

Bilgisayar mühendisleri bölümden mezun olduklarında onları geniş bir yelpazede iş imkânı bekliyor. Üniversite zamanında kendilerini geliştirdikleri takdirde mesleğini kolayca seçebilirler. Kamuda savunma sanayi ve AR-GE projelerinde çalışabilirler. Kurumsal şirketlerde bilgi teknolojileri alanında bir çok pozisyon üstlenebilir ve bu pozisyonun gerekliliklerini üstlenebilirler. Aynı zamanda web uygulaması ve mobil uygulama ara yüzleri geliştirip tasarımını yapabilirler. Bu işlemi freelance yani erken yaşta deneyimleme fırsatı bularak gerçekleştirebilirler.

Cumhurbaşkanlığı insan kaynakları ofisi verilerine göre Bilgisayar Mühendisleri mezunları yaklaşık (0-6) ay içerisinde iş bulabiliyorlar. Bu verilere baktığımızda çalışma alanlarının geniş olduğunu rahatlıkla söylememiz mümkündür.

Dijitalleşmenin yaygınlaştığı ve geliştiği bir dönemde olduğumuzu dikkate alırsak; bir bilgisayar mühendisi düzenli ve verimli bir okul hayatı ile birlikte kendini geliştirdiği takdirde çalışabileceği alanlar oldukça fazla ve geniştir. Genelde yazılım alanında bilinmelerinin aksine bilişimin olduğu her alanda görev alabilirler.

 Başlıca:

 • Yazılım Geliştirici
 • Veri tabanı Yöneticisi
 • Donanım Mühendisi
 • Sistem Analisti
 • Web Geliştiricisi/Programcısı
 • Bilgi Teknolojileri
 • Ağ Yöneticisi
 • Bilgi İşlem Mühendisi
 • İş Analisti
 • Test Mühendisi

Kamuda Çalışan Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Bugün itibariyle Asgari Geçim İndirimi (AGİ) 220, 73 TL, eş için aile yardımı ödeneği 44,14 TL, çocuk yardımı ödeneği ise 33,11TL’dir. Hesaplamada bu güncel rakamlar dikkate alınarak sonuçlar elde edilmiştir. Aşağıdaki tablo tamamen kamu çalışanları için maaş katsayısı dikkate alınarak oluşturulmuştur. Prim, ikramiye, fazla çalışma vb. hiçbir eklenti maaş tutarına eklenmemiştir sadece maaşlara 2020 Asgari Geçim İndirimi (AGİ) eklenmiştir. Ayrıca çalışma yılı olaraktan fazla karmaşıklık olmasın diye 1 yıllık mühendislik çalışması baz alınarak hesaplanmıştır.

Kamu çalışanları için maaş katsayısı ve maaşları

Özel Sektör Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Bilgisayar mühendislerinin maaş aralığından bahsetmek istedim. Tabii bu konuda kesin şu  maaşı alıyor demek çok zor çünkü Bilgisayar Mühendisleri farklı sektörlerde farklı iş kollarında çalışabilmektedir. Yeni mezun bir Bilgisayar Mühendisi (2700-3000 TL) maaş aralığında işe başlıyor. Bilgisayar Mühendisliği maaşları ortalama ( 4.500-5.000 TL) arasında olup tecrübeye göre (15.000 TL)’ye kadar çıkabiliyor.

Kariyer.net verilerine göre;

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları
Bilgisayar Mühendisliği Maaşları
Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Bilgisayar Mühendisleri Talep Ediliyor mu?

Bilgisayar mühendisleri, büyük teknoloji planında nerede çalışırlarsa çalışsınlar son derece yüksek talep görüyor ve maaşları bunu cömertçe yansıtıyor. Bugünlerde dijital bir dünyada yaşıyoruz ve bilgisayar mühendisliğinin ne yaptığını merak ediyorsanız, tek yapmanız gereken kendi evinize bakmak. Dışarıdaki mühendisler Wifi bağlantılarınızın, fiber optik kablolarınızın bakımını yapıyor ve bilgisayarınız kırıldığında sizin için tamir ediyorlar. Günümüz dünyasında düzgün çalışması için Bilgisayar Mühendislerine ihtiyacımız var; bunu unutmak çok kolay!

Bilgisayar Mühendisliği İyi Bir Kariyer Seçimi mi?

Bir Bilgisayar Mühendisi olarak kariyerle ilgili en iyi şeylerden biri, size sunulan seçenekler ve geniş kariyer seçenekleridir. Hangi çalışma alanında olursanız olun, her zaman iş olacaktır. Bilgisayar mühendisi olmak için, bir derece veya diğer sertifikalar şeklinde olsun, yüksek öğrenime sahip olmanız gerekir. Bu, şu anda bulunduğunuz yere ulaşmak için çok zaman, para ve çaba harcadığınız bir kariyerde çalıştığınız için belirli bir prestijle gelebilir.

Bilgisayar Mühendisliğinin Geleceği Nedir?

BLS, bilgisayar donanımı mühendislerinin istihdamının 2012’den 2022’ye kadar yüzde 7 artacağını öngörüyor ki bu, tüm meslekler için ortalamadan daha yavaş. BLS, “Yeni bilgisayar donanımı talebini karşılamak için sınırlı sayıda mühendise ihtiyaç duyulacak, çünkü teknolojik yeniliklerin çoğu donanımdan çok yazılımla gerçekleşiyor” diyor. Yazılım geliştiricilerinin istihdamının 2012’den 2022’ye yüzde 22 artacağı tahmin ediliyor ki bu, tüm meslekler için ortalamadan çok daha hızlıdır. BLS’ye göre “Hızlı büyümenin ana nedeni, bilgisayar yazılımı talebindeki büyük artıştır.”

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir, paylaşabilirsiniz. Görüşmek Üzere.

Web Programlama JavaScript Nedir?

Bilgi Teknolojileri Nelerdir?

Yazılım Mühendisliği Nedir ve Ne İş Yapar?

Üniversite Yazılım Bölümleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu