Hakkımızda1

Bilim Kurgu Dizileri Önerdik

Merhaba Gelişen Kariyerim okurları, bugün sizlere bilim kurgu dizilerinden bahsedeceğim. Bilim kurgu, özellikle bulunduğumuz dönemde çok ilgi gören ve insanları içine çekip sürükleyen bir dizi kategorisidir. Bilimle birlikte uzay yolculuğu, paralel evren, teknoloji, biyolojik olaylar ve yapay zekayı konu alan bir türdür. Bilim kurgu, insanların bilgi dağarcığını ve hayal gücünü geliştirir. Hayata farklı pencereden bakmayı sağlar. Sizler de isterseniz izlerken çok keyif aldığım ve sizlerin de beğeneceğini düşündüğüm bazı bilim kurgu dizileri önerilerimden bahsedeyim. Hadi başlayalım o zaman. Keyifli okumalar.

Bilim Kurgu Dizileri Önerilerim:

1. Önerim: Fringe (IMDb: 8.4)

   ‘‘Olağanüstü hızla ilerleyen bilim kendi sınırlarını aşarsa ne olur?’’

2008-2013 yılları arasında çekilen Fringe dizisi 5 sezon ve 100 bölümden oluşmaktadır. İzleyenlerin etkisinden çıkamadığı bu dizi, bilim kurgu dizileri arasında önemli bir yere sahiptir. Birçok bilimsel konuyu barındıran bu diziyi izlerken senaryosuna hayran kalacaksınız. Bu dizinin ismini bilim kurguyla birlikte korku, gerilim ve drama türlerinde de görmekteyiz.

FBI ajanı olan Olivia Dunham’ın (Anna Torv) tam bir deha olarak nitelendirebilecek bilim adamı Dr. Walter Bishop (John Noble) ve oğlu Peter Bishop’ la (Jashua Jackson) birlikte, sıra dışı olayları açıklığa çıkarmasını konu alan dizidir. JJ Abrams, Alex Kurtzman ve Roberto Orci yaratıcığıyla ortaya çıkan bu dizi, doğaüstü olayları bilimle harmanlayarak izleyiciye sunulmuştur. Dizinin adı olan Fringe; sınır, dış kenar, saçak anlamlarına gelmektedir. Yani bu dizi, bilimin sınırında kalmış olağanüstü olayları bilimle açıklanmayı hedef alır. Diziye başladığınızda her bölümde ayrı olayların olduğunu görürsünüz ama tüm bölümler birbiriyle bağlantılıdır ve etkilenmemenin elde olmadığı olaylar, bizleri karşılar. Ayrıca diziden herhangi bir bölüm açsanız da dizinin akışı bozulmaz ve keyifle izleyebilirsiniz. İçerisinde kuantum fiziği, metafizik, paralel evren, moleküler biyoloji gibi birçok alandan yararlanılan bu dizi, bilim kurgu tutkunları için önemli bir yer kaplayacaktır.

2. Önerim: Biohackers (IMDb: 6,7)

‘‘Sıradan insanlar, olduklarından daha büyük şeylerle karşılaşırsa ne olur?’’

20 Ağustos 2020’de Netflix’te yayınlanmaya başlayan 6 bölümlük bilim kurgu dizisidir. İçinde aşk, intikam, arkadaşlık gibi duygular da yoğun olarak işlenmiştir. Biohackers dizisini tekno-gerilim ve dram türlerinin içinde de görmekteyiz. Christian Ditter, bu dizinin senaryosunu korona virüsün dünya üzerindeki etkisinden ilham alarak ortaya çıkarmıştır.

Biohackers, genel olarak ‘‘geni değiştirmenin insan üzerindeki etkilerini’’ konu almaktadır. Dizinin ana karakteri olan Mia Akerlund’ın (Luna Wedler) Freiburg Üniversitesi’ne Tıp öğrencisi olarak başlamasıyla olay başlıyor. Kardeşinin bilinmeyen ölümünü araştıran Mia, üniversitede profesör olan Tanja Lorenz (Jessica Schwarz) ve asistanı Jasper’le (Adrian Julius Tillmann) çalışmaya başlamasıyla dizinin geliştiğini görmekteyiz. Biyolojik saldırı ve yasa dışı genetik deneyleri konu alan dizi, akıcı senaryosuyla izleyicileri ekrana kitleyecektir. Mia’nın oda arkadaşlarının da yaptığı keyifli biyolojik deneyler de diziye oldukça renk katmaktadır.

3. Önerim: Dark (IMDb: 8,8)

  ” Bu dizide zaman yolculuğu başka bir anlam kazanıyor.”

Aralık 2017’de yayınlanmaya başlayan bu dizi, 2020’de final yapmıştır. Dizi, 3 sezon, 26 bölümden oluşmaktadır. Baran bo Odar ve Jantje Friese tarafından yaratılan bilim kurgu ve gerilim dizisidir.

Olay Almanya’nın Winden kasabasında yer almaktadır. Ana karakter Jonas (Louis Kahnwald), babası Micheal’ın (Sebastian Rudolph) intihar etmesiyle birtakım olayları başlatır. Polis şefinin çocuğunun nedensizce kaybolması ile ise olaylar daha esrarengiz bir hal alır ve bu gizemli kayboluşun ardından zaman yolculuğunun ortaya çıkmasıyla birlikte olaylar daha farklı bir boyut kazanmaktadır. Farklı ailelerin farklı sırlarıyla birlikte olaylar açığa çıkmaktadır. Zaman yolculuğunu konu alan bu dizi, izlerken başta çok karmaşık gelecektir. Hatta bazı internet sitelerinde haritalarla açıklanmaya çalıştıklarını fark etmişsinizdir. Bu karmaşıklığa rağmen, ilerleyen bölümlerde ise olayların açığa çıkmasıyla birlikte diziyi daha iyi anlayacaksınız.

4. Önerim: Upload (IMDb: 8,0)

”Yakın geleceğe bir de buradan bakın.”

1 Mayıs 2020’de Amazon Prime’da yayınlanmış 1 sezon, 10 bölümlük bilim kurgu dizisidir. Greg Daniels tarafından yaratılmış bu diziyi komedi türünde de görmekteyiz.

Genellikle işlenen bilim kurgu dizileri konularından biraz daha farklı bir konuya sahiptir. 2033 yılında Dünya, teknolojiyle donatılmış ve her şeyin kolayca erişilebileceği bir yer olmuştur. İnsanların hayatlarının her anı denetlenmekte ve kaydedilmektedir. Teknoloji o kadar gelişmiş ki insanlar, kendi ahiret hayatını oluşturmuştur. Ölüm döşeğindeyken kendilerini sanal ahiret yaşamına yüklemektedirler. Orası, içerisinde her şeyi barındıran cennettir aslında. Sanal ahiretin müşteri temsilcisi olan Nora (Andy Allo) ve araba kazasında sanal ahirete yüklenen Nathan (Robbie Amell) dizinin ana karakterleridir. İçinde gizem ve komediyi de barındıran bu diziyi izlerken sıkılmayacağınızı ve keyifle izleyeceğinizi düşünüyorum.

5. Önerim: Sense8 (IMDb:8,3)

‘‘8 farklı yer, 8 farklı kültür, 8 farklı kişi, aynı 8 his.’’

2015- 2018 yılları arasında çekilmiş 2 sezon, 24 bölümden oluşan bilim kurgu, dram dizisidir. Sense8’in yaratıcıları olarak The Matrix’in de yaratıcısı olan Wachowski kardeşler ve J.Micheal Straczynski isimlerini görmekteyiz.

Dizi, Dünya’nın sekiz farklı yerinde yaşayan birbirinden farklı sekiz kişinin duyusal iletişiminden bahsetmektedir. Bu kişilerin yaşadığı farklı durumları da ele alan bu dizi diğer dizilerden farklı bir kurguya sahiptir. Ayriyeten, dizide LGBT unsurları ve cinsellik çok fazla öne çıkmaktadır. Bu da izleyiciler için rahatsız edici olabilmektedir. Peki bu sekiz kişi kim sizlere onlardan bahsedeyim. Nomi (Jamie Clayton), trans Amerikalı bir hacker; Lito (Miguel Angel Sylvester), Meksikalı eşcinsel bir dizi yıldızı; Sun (Doone Bae), Koreli başarılı bir iş kadını ve iyi bir dövüşçü; Kala (Tina Desai), Hindu bir eczacı; Riley (Tuppence Middleton), Londralı bir DJ; Will Gorski (Brain J. Smith) Amerikalı bir polis; Wolfgang (Max Riemelt) ise Alman bir hırsız ve son olarakta Capheus (Aml Ameen), Afrikalı bir otobüs şoförüdür. Bu sekiz farklı karakter aynı hislerle bir araya gelirse ne olur? İşte, bu dizi de onu görmekteyiz.

6. Önerim: Into The Night (IMDb: 7,1)

”Burada güneş insanları öldürüyor.”

İlk sezonu 1 Mayıs 2020’de Netflix’te yayınlanmış olan 6 bölümlük ve devamı da çekilmesi planlanan kıyamet konulu Belçika yapımı bilim kurgu dizisidir. Jason George, Polonyalı yazar Jacek Dukaj’ın bilim kurgu kitabı olan The Old Axolotl’dan esinlenerek oluşturmuştur. Akıcı olarak ilerleyen bu dizide bazı mantık hataları bulunsa bile kendini izlettirmeyi başarıyor. Aynı zamanda, farklı milletlerden insanların bu uçakta bir araya getirilmesi diziye renk katmakta. Türk oyuncu Mehmet Kurtuluş’u da bu dizide Ayaz ismiyle görmekteyiz.

Dünya’da her şey normal giderken birdenbire güneşin öldürücü olmasıyla başlıyor olay. Güneşin öldürdüğünü fark eden İtalyan NATO subayı Terenzio (Stefano Cassetti), uçağın uçurulması için uçaktakileri rehin alır ve uçağın batıya doğru uçurulmasını sağlar. Güneşin öldürücü olmasından uçaktakilere bahseder. Bunu öğrenen yolcular hayatta kalmak için yaşam mücadelesi verirler.

Bilim Kurgu Dizileri Son Önerim: Snowpiercer (IMDb:6,7)

”Dünya buzlarla kaplanınca hayatta kalan insanlar dünyayı dolaşan trene sığınmıştır.”

Snowpiercer, bir sezon on bölümden oluşan ve devamı da çekilmesi planlanan kıyamet konulu bir Netflix bilim kurgu dizisidir. Bong Joon-ho tarafından yönetilen bu dizi aynı isme sahip 2013 yapımı filmden uyarlanmıştır. Bu film ise Le Transperceneige adındaki grafik romandan uyarlanarak oluşturulmuştur.

Dünyanın her yerinin buza dönüşmesiyle birlikte, yaşam sona ermeye başlar. Sadece, dünyayı dolaşan trende hayatta kalan çok az insan yaşamaya başlar. Dizi trenin yola çıkışından 7 yıl sonrasını konu almaktadır. Zenginlerin oluşturduğu bu trene, hayatta kalmak için yoksullarda biner. Tabii ki sosyal sınıflandırma ve adaletsizlik burada da ön plana çıkmaktadır. Hiyerarşinin bulunduğu bu trende hayatta kalmanın zorluklarını anlatan etkileyici bir dizi.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Umarım bilim kurgu dizileri önerilerimi beğenirsiniz. Diğer yazıları da mutlaka okumalısınız. Aşağıya beğenebileceğiniz içerikleri bırakıyorum. Keyifli okumalar.

Referanslar: imdb.com , wikipedia.com

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Teşekkürler yazı için açıklamalarla birlikte ilgimi çeken dizilere bakacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu