Genel Kültür

Bilinmesi Gereken 30 Genel Kültür Bilgisi

Herkese Merhaba, bugün sizlere sosyal çevrenizdeyken ben bunu zaten önceden biliyordum, diyebileceğiniz kolaylığı sağlayan Bilinmesi Gereken Genel Kültür Bilgileri nelerdir? Onlardan bahsedeceğim. Bazılarını belki daha önce duyanlarınız olmuştur. Ama eminim ki birçoğunu yeni duyacaksınız.

Hepinize şimdiden iyi ve de keyifli okumalar. Genel kültür bilgileri sizleri bir adım öne çıkaracaktır.

Genel Kültür testimizi çözmüşmüydünüz ?

Global Genel Kültür Bilgileri

1.) Dünyanın yedi harikasının ilki Giza Piramitleridir.

Giza Piramitleri
Giza Piramitleri

2.) Mauna Kea Dağı Dünyanın en uzun dağıdır. Birçoğumuz Everest Dağı olarak biliyorduk fakat Mauna kea, Everst’den 1352 metre daha uzundur.

Mauna Kea
Mauna Kea

3.) Cumhurbaşkanlığı Forsunun üstünde bulunan 16 Yıldız, tarihimizdeki 16 büyük Türk devletini simgeliyor.

Cumhurbaşkanlığı Forsu
Cumhurbaşkanlığı Forsu

4.) Rasat, yerli olarak mühendislerimizin meydana getirdiği ve yaptığı ilk gözlem uydumuzdur. Türkiye, özellikle de son yıllarda bu konulara oldukça önem vermektedir. Türkiye, son yıllarda beyin göçünü önlemek için son yıllarda büyük çaba harcamaktadır.

Rasat Gözlem Uydusu
Rasat Gözlem Uydusu

5.) Kalp Kanserine pek ender rastlamamızın sebebi ise kalbimizin, büyümesini sağlayan ve bölünerek çoğalan hücrelerimizin biz daha bebeklik dönemindeyken gelişmesini tamamlamasıdır.

Kalp Kanseri
Kalp Kanseri

6.) Evrende olan hiçbir madde birbirine temas edemez. Nasıl yani, dediğinizi duyar gibiyim ama açıklaması şöyle: Atomların, yani maddenin en küçük yapı taşı olan maddelerin itme ve çekme alanlarına girdiğimiz için bir katılık veya etki hissediyoruz, gibiyiz. Yani aslında kimse kimseye gerçek manada dokunamıyor.

Dokunmak
Dokunmak

7.) Mavi Balinaları hepimiz Dünyanın en büyük hayvanı olarak tanıyoruz ama onları önemli kılan bir diğer özellik ise en yüksek sesli hayvan, olmalarıdır. Tam olarak 180 desibellik bir sesleri var.

Mavi Balinalar
Mavi Balinalar

8.) Şimdi hepimiz Çinli mi olacağız, diye düşündüren bir Genel Kültür Bilgisi yazmak istiyorum. Çekik gözlülük baskın bir gen olduğu için ilerde birçok insanın çekik gözlü olması bekleniyor.

Çekik Gözlülük
Çekik Gözlülük

9.) Tarihin ilk Rasathanesi, Padişah III. Murat’ın fermanıyla 1577 yılında Tophane sırtlarında Takiyüddin’in yönetimi altında bir gözlemevi (rasathane) kurulmuştur.

Bu maddeye uygun görsel bulunamamıştır. Uygun görsel bulabilen info@gelisenkariyerim.com adresine gönderebilir.

10.) Puya Raomondii, adlı bir bitki 3000 metre yükseklikte yetişen ve Dünyanın en yavaş açan bitkisi olarak biliniyor. Ömrünün 40. yılında çiçek açıyor ve hemen ardından da ölüyor. Ne acı değil mi?

Puya Raomondii
Puya Raomondii

11.) İnsan vücudunda üretilen en sert madde, diş minesidir. Kafatasından bile daha sağlamdır. Ama süt dişlerimiz buna dahil değildir.

Diş Minesi
Diş Minesi

12.) Şimdi de biraz pozitif ayrımcılık oluşturan bir bilgiyi yazmak istiyorum. Kadınlardaki sinir reseptörü sayısı, erkeklerden 2 kat fazladır. Bu yüzden acıyı daha yoğun hissederler. Ancak acıya dayanıklılıkları da daha fazladır. Kadınlar bu sayede daha dayanıklıdırlar.

Kadınlar

13.) Korku gerçekten de var mıdır, yok demeyi istesem de evet, vardır ve aslında pek de korkulacak bir yanı yok. Birçok yerde karşımıza çıkabiliyor. Hatta insan doğduğunda iki korkuyla birlikte dünyaya gelir. Yüksekten düşme ve yüksek ses korkusu. Sükût altındır, demeye devam diyoruz.

Korku
Korku

14.) Dünyada bilinen en eski enstrüman flüttür. Yaşı yaklaşık olarak 43 bin yıldır.

Flüt
Flüt

15.) İnsanlar, aslında tam olarak hiçbir şeyi olduğu anda, göremez. Işığın baktığımız nesneye gelip yansımasına kadar geçen sürede bir miktar geçmişe bakarız.

Görme
Görme

16.) Dünyanın en eski evlilik sözleşmesine değinmeden de olmaz. Yaklaşık olarak dört bin yıl önce kil tablete yazılı olarak bulunmuştur. Ve bu sözleşmeye de sekiz kişinin şahit olduğu belirtilmiştir.

İlk Evlilik Sözleşmesi
İlk Evlilik Sözleşmesi

17.) Küçükken büyük bir ihtimalle hepimiz yıldızları saymaya kalkmışızdır. Hepimize bir haberim var. Dünyadaki bütün plajlarda bulunan kum tanelerinden çok daha fazla sayıda yıldız vardır. Bu bilgiden sonra şaşkınlıkla gökyüzüne bakacak kaç kişiyiz?

Yıldızlar
Yıldızlar

18.) Ay nasıl oluştu sizce, hiç ďüşündünüz mü? 4.4 milyar yıl önce Theia adlı bir gezegen, saniyede 4 kilometre hızla gelip Dünyamıza çarpıyor. Uzaya saçılan parçalardan biri de tahmin ettiğimiz gibi uydumuz olan Ay’ı meydan getiriyor.

Theia
Theia

19.) Dünyada en çok insan öldüren hayvan sizce hangisidir? Yılan mı, Kartal mı ya da Ayı mı? Hayır hiçbiri de değil. Ölen insanların yarısını Dişi sivrisineklerin öldürdüğü tahmin ediliyor. Hatta her on iki kişiden birinin, her gün, sivrisinekler tarafından öldürüldüğü biliniyor.

Sivrisinek
Sivrisinek

20.) Şimdi de size benim, öğrenirken içimin sığındığı Genel Kültür Bilgisini yazmak istiyorum. Osmanlı’da kasaplar altı ay çalıştıktan sonra bir ay zorunlu olarak bahçıvanlık yaparmış. Bunun sebebi de sürekli hayvan canına kıydıkları için içlerindeki merhamet ve acıma duygusunun yok olmaması. Bir şey üretme, ona bakma, sevgi duygusunu yitirmemesi için bu yöntem uygulanırmış.

Osmanlıda Kasaplar
Osmanlıda Kasaplar

21.) Hostesler, sizce neden hep gülümserler? Yapılan araştırmalarda gidilen yerlerde gülümseme gibi sıcak karşılanmalarda oraya ait olma hissi oluşuyor. Suratsız olarak karşılandığını düşünen insanlar ise aidiyet duygusundan yoksun kaldıkları için bulunduğu ortamı dağıtmak, kendini misafir gibi görme hissine kapılıyormuş.

Hostesler
Hostesler

22.) Norveç’te son 75 yıla yakın bir sürede sadece 10 polis öldürülmüştür. Yaşam hakkına verilen değer ve saygı esas alınarak belli bir yol izlemektedirler.

Norveç Polis
Norveç Polis

23.) Hepimiz bazen kafamızı dinlemek, biraz sakin bir ortamda bulunmak istemişizdir. İşte tam da burada, karşımıza başkentte bulunan bir ilçe bize, kollarını açıyor. Ankara’nın Güdül ilçesi, Sakin şehir olarak seçilmiş.

Ankara Güdül
Ankara Güdül

24.) Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu şehrin Gaziantep olduğunu bence hepimiz biliyoruzdur ama ben yine de bu bilgimizi tazelemek istedim.

Gaziantep
Gaziantep

25.) Nasa’da yaptığı çalışmalar sayesinde Apollo Barış Ödülüne layık görülen Türk bilim insanımız Dilhan Eryurt’tur.

Dilhan Eryurt
Dilhan Eryurt

Türkiye Özel Genel Kültür Bilgileri | 2022 Yılı Özelinde

1.) Türkiye’de kişi başı elektrik tüketiminin en fazla olduğu il 9388 kWh ile Bilecik’tir. İstanbul 2539 kWh saat ile listenin gerilerinde yer almaktadır.

2.) Türkiye’de en fazla sinema salonu 845 salon ile İstanbul’da yer almaktadır.

3.) En fazla konut satışı 276 bin 223 konut satışı ile İstanbul ilk sıradadır. Ankara ise 144 bin 165 konut satışı işe İstanbul’un hemen ardında yer almaktadır.

4.) Türkiye 2021 yılında Google’da en çok EBA’ya girişi ve Squid Game dizisini aratmıştır.

5.) Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de bu yıl ‘iş nasıl bulunur?’ yerine ‘iş nasıl kurulur?’ aratılmıştır.

Yazardan Notlar

Evet, bu yazımda bazılarını bildiğiniz, bazılarını da yeni duyduğunuz Bilinmesi Gereken Genel Kültür Bilgileri hakkında bir yazıya yer verdim. Umarım okurken benim gibi sizler de keyif alırsınız. Genel Kültür Bilgisi bitmek bilmeyen bir derya gibi. Öğrendikçe hem şaşırtan hem de yeni şeyler öğreten eğlenceli bilgiler topluluğu. Öğrenmek, bugünümüzün dünden daha kaliteli olduğu bir hayat dilerim hepinize. Hayatınızda okumanız bol, zihniniz ferah, sağlığınız yerinde olsun.

Referans: YouTube , tuik.com.tr

Polyglot Nedir? Nasıl Yabancı Dil Öğrenilir?

Mesai Arası Sohbetler (Akademisyen)

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu