Hakkımızda1

Bill Gates’ten Eğitim Alanında 4 Kitap Tavsiyesi

Merhaba sevgili gelişen kariyerim okuyucusu, nasılsın? Umarım iyisindir, her şey yolundadır. Değilse de kısa bir hatırlatma: HER ŞEY GEÇİYOR, GÜZEL GÜNLER EMİNİM ÇOK YAKININDA 🙂 Sizlere birbirinden güzel dört kitap tavsiyesi vermeye geldim.

Bugün seninle Bill Gates’in okuduğu ve önerdiği eğitim alanında 4 tane kitap paylaşacağım. Aslında daha fazla kitap önermiş bu konuda fakat sadece bu 4 kitabın Türkçe çevirisi yapılmış. Eğer İngilizceye hakimsen senin için en aşağıya diğer kitap isimlerini de bırakacağım. Hatta bana eğitim alanı yetmez daha fazla Bill Gates’ten kitap tavsiyesi almak isterim dersen Gates’in kendi blog sayfasını inceleyebilirsin.

Aramızda Bill Gates’i tanımayan yoktur diye düşünüyorum fakat kısaca Gates’i tanıtmak gerekirse Microsoft’un kurucusu demem yeterli olur sanırım, başarılarla dolu bir hayata sahip kendisi, ondan öğreneceğimiz çok şey var. Ben bugün kitaplardan bahsedeceğim fakat sana Bill Gates hakkında daha geniş araştırmalar yapmanı tavsiye ederim.

Şimdi hazırsan kendi konumuza başlayalım, kalemini kağıdını hazırla Gelişen Kariyerim Okuyucusu. Bu kitapları okumak için mutlaka not almalısın!

1- Başlangıç Hikayesi & Her şeyin Büyük Tarihi – David Christian

Kitabın yazarı David Christian Büyük Tarih olarak bilinen disiplinler arası bir bilimi oluşturdu ve yayılmasını sağladı. Bu kitabında da gezegenlerin oluşumundan insan evrimine, tarımın başlangıcından küreselleşmeye kadar her şeyin tarihini ele almış. Oldukça derin sorulara cevap arayan ve bununla beraber sordurtan bir kitap. Bu kitap hakkında Bill Gates ”David çok iyi bir yazar ve karmaşık konuları eğlenceli hale getirmenin yolunu biliyor. Bu kitaptan birçok yeni şey öğrendim.’’ diyor.

2- Talebe – Tara Westower

Bu kitap aslında yazarı Tara Westower’ın hayat öyküsü. Tara Westower hiç okulda eğitim almamış bununla beraber kendisini eğitmeye karar vermiş ve 16 yaşında başlayan bu eğitim yolculuğu Harvard’dan Cambridge’e kadar uzanmış. Bu kitap hakkında Bill Gates: ”Talebe harika bir hikaye.  New York Times’ın çok satanlarında neden bu kadar uzun süre kaldığını anlayabiliyorum. Deneyimi herkesin ailesiyle yaşadığı bir şeyin aşırı versiyonu. Tara’nın izlediği yol ve kendine kurduğu hayat gerçekten ilham verici.’’

Hatta Gates o kadar etkilenmiş ki sadece kitabı okumakla kalmamış Tara ile bir sohbet videosu çekmişler eğer ilginizi çekerse buyurun sizi şöyle alalım:

3- 21. Yüzyıl İçin 21 Ders – Yuval Noah Harari :

Bu kitap aslında Sapiens’le başlayan yolculuğun 3. Kitabı. Yuval Noah Harari 21. Yüzyıl’ın önemli düşünürlerinden bir tanesi. Sapiens de insan evriminden söz etmiş, ikinci kitap olan Homo Deus’ta insanlığın ölümsüzlük, tanrısallık ve mutluluk yolculuğunu ele almıştı. Bu kitabında da 21. Yüzyıl gelişmelerinin insan üzerinde yarattığı etkiden hem söz ediyor hem de öngörülerini paylaşıyor. Teknolojik ve ekonomik gelişmelerin oldukça yoğun yaşandığı bu yüzyılda önemli soruları tartışmaya açıyor. Bill Gates bu kitap hakkında ”Bu kitabı okurken Harari ile çoğunlukla aynı fikirde değildim fakat o kadar büyük bir yazar ki aynı fikirde olmadıkça okumaya ve düşünmeye devam etmek istedim. Üç kitabı da aynı sorunun bir versiyonuyla boğuşuyor. Önümüzdeki on yıllar ve yüzyıllarda hayatımıza ne anlam katacak? Şimdiye kadar insanlık tarihi, daha uzun, daha sağlıklı ve daha mutlu hayatlar yaşama arzusuyla şekillendi. Bilim donunda bu rüyayı çoğu insana verebiliyorsa ve çok sayıda insanın artık herkesi doyurmak ve giydirmek için çalışması gerekmiyorsa, sabah kalkmamız için ne nedenimiz olacak?”

4- Aklını En Doğru Şekilde Kullan- Carol S. Dweck

Carol Dweck Amerikalı bir psikoloji profesörü. Bu kitabında da size şunu söylüyor. ” Yeteneklerin ve azminle zirveye çıkabilirsin fakat zirvede kalabilmen için düşünce şeklin önemlidir.’’ diyor. Bill Gates ise bu kitap hakkında ”Bu kitabın en güzel yanı size yardım etmiyor fakat kendinize şu soruları sormanızı sağlıyor: ‘hangi konulara her zaman sabit fikirli şekilde bakıyorum?’, ‘Çocuklarıma hangi yanlış mesajları gönderiyorum?’ Dweck’in muhteşem koçluğu sayesinde bu sorulara farklı bir bakış açısıyla cevap vermeniz neredeyse garanti.’’

 

Sevgili gelişen kariyerim okuyucusu Türkçeye çevrilmiş kitaplarımızın hepsi bu eğer daha fazlasını öğrenmek istiyorsan ve İngilizce biliyorsan seni gatesnotes sayfasına davet ediyorum. Burası Gates’in blogu birçok kitap bulabilir, ondan kitap tavsiyesi alıp, Gates hakkında çok fazla şey öğrenebilirsin.

Umarım içerik senin için yararlı olmuştur. Ben bu kitaplardan sadece bir tanesini okumuştum geri kalan 3 taneyi hemen okuma listeme ekledim. Senin içlerinden okudukların var mı? Yorumun nedir? Bunları benimle yorumlar kısmında paylaşırsan çok sevinirim. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle. Kendine çok iyi bak! Gelişen Kariyerimin hakkını verip kendini çok çok geliştirdiğin günlere!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu