Hakkımızda1

Biyomedikal Mühendisliği’nin İş Alanları

Bu haftaki yazıma hoş geldiniz. Sizlere Biyomedikal Mühendisliği’nin İş Alanları nelerdir? Bu meslek grubu nerelerde çalışır bunlardan bahsedeceğim. Öncelikle Biyomedikal Mühendisliği okuyanlar ve okumak isteyenler, size bayağı şanslı olduğunuzu söylemek isterim. Biyomedikal Mühendisliği herkesin kafasını az buz karıştırsa da teknolojinin sürekli gelişmesiyle birlikte geleceğin mesleği olmasıyla ve iş imkanlarının birçok alanda olduğu için geniş olmasıyla kariyer hayatınızda olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Biyomedikal Mühendisliği Nedir?

İnternet’te yazan tanımıyla Biyomedikal mühendisliği, geleneksel mühendisliğin analitik deneyimlerinden yararlanarak, biyoloji ve tıpta karşılaşılan problemlerin çözümü için çalışan ve sağlık bakımı konusunda genel anlamda ilerlemeler sağlamayı hedefleyen bir mühendislik dalıdır.

Biyomedikal Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Mühendis adaylarımız mühendislik dersleriyle tıp derslerini birlikte alırlar. Bu derslerden bazıları;insan biyolojisi, iletişim becerileri ve akademik raporlama, programlamaya giriş ve insan fizyolojisidir. Çünkü Biyomedikal Mühendisleri’nin amacı tam da budur. Mühendislik bilgilerini kullanarak sağlık sektöründe ihtiyaç duyulan makineler tasarlamak!

Biyomedikal Mühendisliğinin İş Alanları Nelerdir?

Bu mühendislik dalımızın çalışmaları pek çok alanı kapsar. Biyomedikal mühendisliği teorik, deneysel olmayan girişimlerden, halihazırdaki en yeni uygulamalara kadar değişen disiplinler arası bir mühendislik dalıdır yani mühendislerimizin her alanda profesyonel olması çok da mümkün değildir. Meslek hakkında genel bilgileri edindiğimize göre artık Biyomedikal Mühendisliği’nin iş alanlarını inceleyebiliriz.

  • Mühendislik sistemi analizinin (fizyolojik modelleme, simülasyon ve kontrol) sağlık problemlerine uygulanmasında rol oynarlar.
  • Fizyolojik sinyallerin (biyosensörler ve biyomedikal enstrümantasyon) tespitini, ölçümünü ve izlenmesini yaparlar.
  • Biyoelektriksel verilerin sinyal işleme teknikleriyle tanısal yorumlanmasını ayarlarlar.
  • Tedavi ve rehabilitasyon prosedürleri ve cihazlarını tasarlayıp üretirler. (rehabilitasyon mühendisliği)
  • Bedensel işlevlerin değiştirilmesi veya geliştirilmesi için cihazlar tasarlayıp üretirler. (yapay organlar)
  • Hasta ile ilgili verilerin bilgisayar analizini yaparlar. (örneğin; tıbbi bilişim ve yapay zekâ)
  • Tıbbi görüntüleme, yani anatomik detay veya fizyolojik fonksiyonların grafik görüntüsünü çıkarırlar.
  • Yeni biyolojik ürünlerin oluşturulmasında etkilidirler. (örn. Biyoteknoloji ve doku mühendisliği)
  • Kol bacak gibi yapay organlar, kalp pilleri ve diyaliz makineleri gibi hastanelerde kullanılan cihazların tasarımlarının yapılması ve üretimlerinin sağlanmasında görevlidir.

REFERANS: Biyomedikal Mühendisliği

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu