Hakkımızda1

Blockchain Nedir?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları. Bu yazımda sizlerle Dünya insanlık tarihinde veri işleme yönetimini başkalaştıran bir Teknoloji olan Blockchain hakkında bilgi sahibi olacağız. Biliyorsunuz ki gelişen ve değişen dünyamızda teknolojinin payı büyüktür. Öyle ki teknoloji yeni bir devrim niteliğindedir. Gerçek devrimin sanal-dijital paranın tabanını oluşturan Blockchain olduğu söylenmektedir.  Blockchain nedir, Blockchain güvenli midir? Hangi alanlarda kullanılmaktadır? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız haydi yazı inceleyelim!

Blockchain (Blok Zinciri) Nedir?

Blockchain (blok zinciri); kriptografi kullanılarak şifrelenmiştir. Ayrıca veri doğruluğunu kanıtlamak için üçüncü bir şahsa ya da kuruma ihtiyaç olmayan (merkezi onay otoritesine gereksinim duymamak), dağıtık veri tabanı yapısıdır. Bu veri tabanı blok adı verilen şifrelenmiş veri gruplarının birbiri ardına katılmasıyla (zincirleme) inşa edilir. Merkezi veri tabanı bloklarından farklı olarak blok zincirindeki veri kayıtları dağıtık mimari sayesinde herkese açık ve kolaylıkla doğrulanabilir durumdadır.

Blockchain Dağıtık Veri Tabanı Teknolojisinin İlkidir. Blockchain dağıtık veri tabanı teknolojisini neden kullanıyor diye merak ediyorsanız; Ağda bulunan tüm kayıt defterleri senkronik olarak yeni blokları kaydederler. Bu durum blok zincirinin manipüle edilebilme olasılığını oldukça zorlaştırır. İstilacı, bir kayıt defterindeki blok kayıtlarıyla oynandığında ağ üzerinde bulunan diğer kayıt defterleri bu muameleyi doğrulamayacaktır. Saldırganın bu işlemi gerçekleştirebilmesi için ağın yani kayıt defterlerinin %51’lik kısmını işgal etmesi veya elinde bulundurması gerekmektedir. Bu da istilacı açısından oldukça zor ve maliyetli bir işlemdir. 

Dünya insanlık tarihinde Veri İşleme Yönetimini değiştiren bir teknolojidir. Önemli olan bir dosyayı bizim bilgisayarlarımızdan başka bir yere yedek almadığımız sürece sadece bir klasörde(bilgisayarda) bulunmaktadır. Bilgisayarın başına herhangi bir şey geldiğinde o dosyayı da kaybederiz. Aynı şekilde bu önemli dosyayı yüzlerce binlerce bilgisayarda da tutabilseydik ve bu dosya üzerinde yapılan herhangi bir değişiklik yüzlerce bilgisayar üzerinde de saniyeler içerisinde yapılabiliyor olsaydı oldukça güvenli bir sistem olurdu. Blockchain teknolojisi de tam olarak bunu sağlıyor. Veriyi ortak bir veri tabanında (kayıt defterinde) senkronize bir şekilde tüm değişiklikleri saniyeler içerisinde anlayarak tutuyor.

Blok Zinciri Teknolojisi 3 Teknoloji Üzerinde Çalışmaktadır;

 1. Kriptoloji: Haberleşme ve iletişim alanında iletilerin, mesajların, yazıların güvenli şekilde alıcısına ulaşması için çalışmalar yapan, yöntemler geliştiren bilim dalına kriptoloji denir.
 2. Peer to Peer (eşler arası) Network: Sunucular veya sabit bilgisayarlar tarafından merkezi koordinasyon ihtiyacı olmadan, işlemci gücü, disk depolama veya ağ bant genişliği gibi kendi kaynaklarının bir kısmını doğrudan diğer ağ katılımcıları için kullanılabilir.
 3. Blockchain Yazılımı: Ağın işleyişini sağlamak için gerekli teşvikler burada tanımlıdır.

Blockchain Hangi Alanlarda Kullanılabilmektedir?

 • Bankacılık
 • Para Transferleri
 • Değerli Belgelerin Oluşturulup Saklanması
 • E-Ticaret ve Ödeme Yöntemleri
 • Noterler
 • Hisse Senetleri ve Borsalar
 • Kişiden Kişiye Borçlanma
 • Dağıtık Yapılı Kredi Sistemleri
 • Bağış Sistemleri
 • Bulut Bilişim ve Bulut Depolama

Dijitalleşmenin Çıktısı Blockchain Teknolojisinin Sağladığı Fırsatlar;

 • Finans,
 • Sağlık,
 • Bilim,
 • Sanayi, gibi farklı sektör ve alanlarda hayatımızı kolaylamakta ve iş yapış biçimimizi değiştirmektedir.

Blockchain Teknolojisinde Güvenilirlik

Dijital kimliğe sağladığı imkân Blockchaini güven ekonomisinin anahtarı kılmaktadır. Üçüncü bir şahsa veya kuruma ihtiyaç olmayan, dağıtık bir veri tabanı yapısı olması sebebiyle güvenirlik düzeyi oldukça yüksek bir teknolojik oluşumdur. Blockchain teknolojisinin dördüncü sanayi devriminin merkezinde yer aldığı öne sürülmektedir. Öyle ki ilerleyen süreçte teknolojinin hayatımızda meydana getireceği büyük etkinin sosyal medya, big data, robotlar, yapay zekâ ile gerçekleşmeyeceğini ifade eden Don Tapscott gerçek devrimin sanal-dijital paranın tabanını oluşturan Blockchain olduğunu söylemektedir. Blockchain ile farklı sektörlerin teknolojiyle bütünleşmesini sağlayan önemli adımlar atılmaktadır.

Blockchain Wallet (Blok zinciri Cüzdanı)

Kripto para alıp yollamak yahut tutmak için kullanılan dijital bir depolama aracına Blockchain Wallet denir. Bu cüzdanlar, cüzdan kimliği ve özel anahtar ismi oluşturulan iki ayrık koda sahiptir. Yöntem olarak cüzdan kimliği bir e-mail adresine, özel anahtar ise bu mail adresinin şifresine benzetilebilir. Bu cüzdanlarda yapılan işlemler blok zincirine kaydedilmektedir. Blockchain para yatırma işlemini son derece hızlı ve güvenli şekilde yapmanıza fırsat tanır. Mevduatlarınızın yanı sıra Blockchain para çekme sürecinde de gereken güvenliği sağlamaktadır.

Farklı bir kripto para cüzdanına transfer işlemini gerçekleştirebilmek için o cüzdanın kimlik kodunu bilmek yeterlidir. Özel anahtarın asla kimseyle paylaşılmaması gerekir. Bunun sebebi de cüzdana erişim bu imza niteliğindeki kodla sağlanmaktadır. Bir kripto para borsasındaki cüzdanlarınıza ulaşım için ise bu kodu tutmaya ihtiyacınız yoktur.

Blockchain cüzdan oluşturma işlemi son derece kolay bir işlemdir. Bu alanda hizmet sağlayan açık kaynak kodlu web siteleri bulunmaktadır. Kripto para borsalarına kaydolarak işlem dahilindeki tüm kripto para birimleri için cüzdan oluşturulabilmektedir. Cüzdan oluşturulduğunda başka bir cüzdandandan oluşturulan cüzdanınıza transfer yapabilir veya diğer cüzdanınıza çekim gerçekleştirebilirsiniz.

Blockchain ile Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Toplum genelinde karıştırılan Blockchain ile Bitcoin arasındaki farkı inceleyelim.

Kavram olarak birbirine çağrışım yapmasından dolayı benzer yapılar gibi gözükse de esasen oldukça farklı bir oluşumdadırlar. Blockchain Bitcoini mümkün kılabilmek amacıyla tasarlanmış bir teknolojidir. Bitcoin dijital bir para birimidir. Daha çok anonim olarak çevrimiçi satın alım yapmanızı sağlayan dijital para birimine benzemektedir. Blockchain ise Bitcoin ile sınırsız işlemleri kaydetmek gayesiyle tasarlanmış bir veri tabanı olarak çalışmaktadır.

Blockchain-Kitap Önerisi

Blockchain Nedir ? sorusu için daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyen sevgili okurlarım aşağıda kitap önerileri size yol gösterici olacaktır.

 • Blockchain- Blok Zinciri: Gelecekteki Her Şey- Stephen P. Williams
 • Blok Zinciri Yeni Bir Ekonomi Modeli- Ali Sina User
 • Blockchain Revolution

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu