Borderline (Sınırda) Kişilik Bozukluğu Nedir?

Merhaba, sevgili Gelişen Kariyerim okuyucuları. Bu haftaki yazımda, borderline kişilik bozukluğu nedir, Borderline kişilik bozukluğunun sebepleri nelerdir, Belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? Konularını anlatacağım. Psikoloji temalı yazılarıma uzun bir ara vermiştim. Bu yazımla okuyucularıma psikolojiyi sevdirme hedefime bir adım daha yaklaştığıma inanıyorum.

Borderline kişilik bozukluğuna başlamadan önce kişilik bozuklukları hakkında genel bir bilgilendirme yapmak isterim. Çünkü kişilik bozuklukları arasında ortak noktalar ve birtakım bağlantılar olduğunu düşünüyorum. Kişilik bozuklukları genel olarak 3 küme altında incelenir. A kümesi, B kümesi ve C kümesi.

İçindekiler

A KÜMESİ (Garip, Farklı) Kişilik Bozuklukları

1)Paranoid kişilik bozukluğu: Bu kişilik bozukluğu olan insanlar diğer insanların kendisinin arkasından sürekli kuyularını kazdıklarını düşünürler. Hep, kendilerine kötülük yapılacağına inanır, kolay kolay birine sır vermezler.

2) Şizoid Kişilik Bozukluğu: Genellikle mutlu olmazlar, nadiren gülerler. İnsani ilişkiler kurmazlar. Okul ya da iş yeri gibi zorunlu bulundukları yerler dışında insanların oldukları ortamlara girmek istemezler.

3) Şizotipal Kişilik Bozukluğu: Şizotipal kişilik bozukluğu olan insanlar başkaları tarafından aşağılanıp dışlanmaktan çok korkarlar. Bu yüzden kendilerini zamanla yalnızlaştırırlar. Konuşmalarında ve davranışlarında tutarsızlık görülür.

B KÜMESİ (Dürtüsel, Değişken, Dramatik) Kişilik Bozuklukları

1) Antisosyal Kişilik Bozukluğu: Kavgacı olarak bilinen bu grup, dışardan soğuk, hissiz, acımasız sanki kalpleri yokmuş gibi görülürler. Heyecanlı ve tehlikeli olaylardan keyif alırlar. Yapılan araştırmalara göre pişmanlık duyguları olmadığı belirlenmiştir.

2) Borderline Kişilik Bozukluğu: Biraz sonra anlatacağım. Eğer sadece bu kişilik bozukluğu hakkında bilgi almak için yazıma girdiyseniz, aşağıda detaylı bir şekilde anlattım.

3) Histriyonik Kişilik Bozukluğu: Histriyonik kişilik bozukluğu olan insanlar hayat bir oyun sahnesiymiş gibi davranırlar. Kişisel hayatlarındaki insani ilişkilerinde insanlarla ilk tanışmalarında içten, samimi ve cana yakın davranırlar. Ancak bir zaman sonra arkadaşlıklarını ve ilişkilerini sürdürmekte zorlanırlar.

4) Narsisistik Kişilik Bozukluğu: Adından da anlaşılabileceği üzere narsistlik kişilik bozukluğu olan insanlar toplumda aslan burçlarıyla özdeştirilir. Bu insanların hayatlarının merkezlerinde sadece kendileri ve kendilerini ilgilendiren durumlar vardır. Alçakgönüllülük nedir bilmezler. İç görüleri yoktur.

C KÜMESİ (Anksiyöz, Korkulu) Kişilik Bozuklukları

1) Çekingen Kişilik Bozukluğu: Çekingen kişilik bozukluğu olan insanlar da aynı şizoid kişilik bozukluğu olan insanlar gibi dışlanacakları korkusuyla iletişim kurmaktan korkarlar. Ancak şizoid kişilik bozukluğuna nazaran çekingen kişilik bozukluğunda iletişim kurulmasını isterler ancak çekinirler ve insanlardan uzak durular.

2) Bağımlı Kişilik Bozukluğu: Bağımlı kişilik bozukluğu olan insanlar başkalarının kendileri adına karar almasını beklerler. Yalnız kalmak en büyük korkularıdır. Sömürge ilişkilerini severler. Ön planda tutulmayı beklemezler, hırslı değillerdir.

3) Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu: Bu kişilik bozukluğunu yazarlarımızdan Sennur Hanım detaylı bir şekilde inceledi. Okumak isteyenler için yazısının linkini bırakıyorum.

Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Baş Etme Süreci

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Borderline Kişilik Bozukluğu

Borderline kişilik bozukluğu bir ruh hali dengesizliğidir. Kişi kendisini başarılı, yetenekli ve güzel görürken diğer gün fikri değişebilir. Bu ruh halindeyken çoğu kaynakta kendilerini şeytan olarak betimledikleri yazar. Bu kişilik bozukluğu olan insanlar kendi içinde yaşadıkları ruh hali değişimlerini insani ilişkilerine de yansıtırlar.

Bu insanlarda siyah ve beyaz dışında bir renk yoktur diyebilirim. Duygularını, sevinçlerini öfkelerini öyle uçlarda yaşarlar ki ruh halleri değiştiğinde hemen fark edebilirsiniz. Onlar orta, kararında, yeteri kadar gibi kavramlara yabancı olabilirler çünkü çok fazla ve çok aza aşinadırlar.

İnsani ilişkileri çalkantılıdır çünkü ruh halleri de öyledir. Etrafındaki insanlar hakkında düşünceleri ışık hızında değişir. Bir gün bir insanı göklere çıkarıp melek ilan ederken öbür gün aynı insan onlar için dayanılmaz olabilir. O yüzden arkadaşlarıyla arası hiç olmadık sebeplerden bozulabilir.

Bazen “sınırda kişilik bozukluğu” olan insanlar kaçmaya çalıştıkları duygusal acının yerini alması için fiziksel acı deneyimlemek adına kendilerini incitirler.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Borderline kişilik bozukluğu olan insanlar aynı zamanda kendilerinin pek de farkında değillerdir. Şöyle anlatabilirim ki, amaçlarının ve hedeflerinin ne olduğunu bilmezler. Kimlik çatısması yaşarlar. Hayatlarına giren her yeni insanla birlikte amaçları ve hedefleri yeniden şekillenir ve değişir. Bu da onlar için yorucudur.

Ne sevdiklerini, hobilerini, dünya görüşlerini bilmezler. Keskin yargılarla ben buna inanıyorum diyemezler, çünkü kendileri de bilmezler. Bundan dolayı hayatlarında büyük bir boşluk hissederler. Bu boşluk hissi onları içten içe yer bitirir. Cam gibilerdir, yüksek ısı altında kolay şekil alırlar ancak belli bir zaman sonra da hassaslaşıp kırılabilirler.

Bu insanlar duygularını çok uçlarda yaşadıkları için çabuk parlarlar. Diğer insanlar için sıradan sebepler onlar için akılalmaz derecede önemli olur ve öfkelenebilirler. Ani bir öfke nöbetiyle yakıp yıkmaya başlarlar. Öfkeleri geçtikten sonra ise öfke yerini derin bir pişmanlık duygusuna bırakır.

Ayrıca borderline kişilik bozukluğu olan insanlar yalnızlıktan hoşlanmazlar, tek başlarına kalmaktan korkarlar. Ancak ne trajiktir ki dengesiz ruh halleri onları toplumda yalnızlaşmaya itmektedir. Yalnızlaştıkça da daha hırçın olurlar, adeta bir öfke döngüsüne girerler.

Borderline kişilik bozukluğunun belirtilerinden bazılarını borderline’ı tanıtırken anlattım. Madde madde görmek isteyenler için de buraya listeli halini bırakıyorum.

 • Çabuk öfkelenirler.
 • Öfkelendikten sonra öfke yerini pişmanlığa bırakır.
 • Hayat onlar için ya siyah ya da beyazdır.
 • İntihara meyilli olabilirler.
 • Kendilerine zarar verme eğilimleri vardır.
 • Yalnız kalmak istemezler.
 • Değişken ve tutarsız davranışlar sergilerler.
 • Kendileri hakkındaki kesin yargıları bilmezler.
 • Boşluk hissi içindedirler.
 • Hassas ve kırılgan bir bünyeye sahiptirler.
 • Sınır kişilik bozukluğu olarak da bilinir.
 • Fazla para harcarlar.
 • Terk edilmekten abartılı bir şekilde korkarlar.
 • Psikiyatride duygusal olarak değişken kişilik bozukluğu olarak adlandırılır.
 • Depresyona meyillidirler, çoğu zaman depresif ruh halindedirler.

Sebebi Nedir?

Borderline kişilik bozukluğunun temelinde diğer psikolojik rahatsızlıklarda da olduğu gibi çocukluk travmaları yatar. Mutsuz bir aile ortamı bu belirtilere yol açabilir. Çocukların karakterlerinin oturması ve ruh sağlığının gelişmesi açısından mutlu ve dengeli bir yuvada büyütülmelidir. Çocuk anne ve babadan yeterli sevgiyi ve güveni görmelidir. Hele ki kişi çocukken fiziksel ya da psikolojik istismara maruz kalmışsa bu tarz rahatsızlıklar kaçınılmazdır. Çocuklarda istismarlar geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilir.

Borderline kişilik bozukluğunun tedavisi vardır ancak kişi tedaviyi istemelidir. Tek başına psikiyatrist tedaviden olumlu sonuç alamaz. Belirtileri okudunuz. Artık borderline kişilik bozukluğu hakkında bilgilere sahipsiniz. Eğer kendinizde veya çevrenizde belirtilerden birkaçını veya hepsini taşıyan birini fark ederseniz iyi bir araştırma yaptıktan sonra psikiyatri kiliniğine başvurarak tedavinize başlayabilirsiniz. Unutmayın ki hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız!

Borderline Kişilik Bozukluğu’nu anlatan filmler

Eğer borderline kişilik bozukluğu ilginizi çektiyse bu konu hakkında daha fazla araştırma yapmanızı öneririm. Film izlemeyi seviyorsanız da bordeline kişilik bozukluğunu anlatan çok güzel 3 yapımı da izlemenizi öneriyorum.

Betty Blue (1986)

Girl, Interrupted (1999)

Burnt (2015)

Borderline Kişilik Bozukluğu yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Diğer yazılarımda görüşmek üzere.

Yararlandığım kaynak: Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Nomofobi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete (Kaygı Bozukluğu) Nedir?

Obsesif Bir Bozukluk: İşkolik Olmak

Öğrenilmiş Çaresizlik Nedir?

Gıdalarda Akıllı Ambalajlama Nedir?