Hakkımızda1

Boş Zamanlarınızda Yapabileceğiniz 10 Aktivite

Merhaba sevgili gelişen kariyerim okurları, bir önceki yazımda sizlere 5 kişisel gelişim önerisi sunmuştum. Kişisel Gelişim için 5 Tavsiye yazımı buradan okuyabilirsiniz. Bu hafta ise kendi boş zamanlarımda yaptığım ve verim aldığım boş zamanlarınızda yapabileceğiniz 10 boş zaman aktivitesi önereceğim. Okulda, ofiste ya da hayatın koşuşturması içerisinde sürekli yeni bilgiler öğrenmekle görevli olan beynimizi, bir yerlere yetişmeye çalışır bedenimizi ve hırpalanan ruhumuzu bu ve bunun gibi boş zaman aktivitesiyle dinlendirme zamanı. Hadi gelin, yazıya beraber göz atalım !

Yapboz / Maket Yapmak

Eğer hiç yapboz yapmadıysan başlamanın tam zamanı. İlk olarak az parçalı olanlardan başlamanı tavsiye ederim. Bir kere yaptıktan sonra çok zevk alacak ve hep yapmak isteyeceksin. Türkiye Zeka Vakfı’nın araştırmalarına göre yapboz yapmanın birçok faydası bulunuyor. Eğitici ve öğretici olması, ıQ’yu geliştirmesi, bilişsel yeteneği arttırması, motor becerileri ve konsantrasyonu geliştirmesi bunlardan bazıları. Yaptığın yapboz ve maketleri evinde sergileyebilir ya da sosyal platformlarda meraklılarıyla buluşturarak maddi kazanç sağlayabilirsin.

Bitki Yetiştirmek / Hobi Bahçesi Yapmak

Bitkilerle ilgilenmek, toprakla temas etmek vücuttaki negatif enerjiyi nötrler ve kendini daha iyi hissetmeni sağlar. Eğer alanın varsa hobi bahçesi yapabilirsin. Yetiştirdiklerini yerken çok mutlu olacaksın ve içinde ne olduğunu bildiğin sağlıklı sebzeler yemiş olacaksın. Eğer alanın yoksa balkonunda ya da ufak saksılarda yetiştireceğin bitkilerle ilgilenmek, onlarla konuşmak sana çok iyi gelecek, denemelisin.

Bir Spor Dalında Uzmanlaşmak

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de dediği gibi ”sağlam kafa sağlam vücudda bulunur.”
Kendine uygun olan spor dalını bulup, düzenli ve sürekli o alanda çalışarak hem vücudunu hem beynini çalıştırabilirsin. Eğer yeni başlayacaksan, ilgini çeken sporları deneyerek sana en uygun olanı bulabilirsin. Düzenli alışkanlık haline getirmek için 21 gün kuralını unutma ve sakın pes etme!

Kitap Okuma/Film İzleme Gecesi Düzenlemek

Özellikle pandemi döneminde uzak kaldığımız kütüphane ve sinema atmosferini eve uyarlayabilirsin. Uzun zamandır okumak istediğin kitabını, kahveni/çayını yanına alıp kısık sesle bir müzik açıp birkaç saat kitabın kahramanlarıyla yaşayabilir günlük hayata dur diyebilirsin. Son zamanlarda çok beğenilen ya da bir türlü fırsat bulup izleyemediğin filmi ışıkları kapatıp, patlamış mısırını ve içeceğini alıp iki saat boyunca sinema keyfi yapabilirsin.

Yeni Bir Bilgisayar Programı Öğrenmek.

Kariyer alanınla ilgili ya da ilgini çeken bir bilgisayar programını öğrenmeye başlayabilir, bu konuda uzmanlaşıp sertifika alarak kendine bir iyilik de yapmış olursun. Bu program dijital çizim programı, kodlama programı hatta nakış için şablon üretme programı bile olabilir.

Boş zaman aktivitesi için – Gündem Sınavı

İş hayatı ve günlük koşuşturma arasında takip edemediğin gündem ve yeni gelişmeler için haftalık bir gözden geçirme saati oluşturun. son zamanlarda ülkemizde neler oluyor? dünya ne ile uğraşıyor? teknolojik bir yenilik oldu mu? uzayda havalar nasıl? hangi kitap köşe yazarlarının ilgisini çekiyor kendine ufak bir sınav yapabilir cevabını bilmediğin alanları hemen okuyarak öğrenebilirsin. Dünyadan haberdar olmak gerek!

Boş zaman aktivitesi içinde en önemlisi Dil Pratiği Yapmak

Öğrenmekte olduğun ya da geliştirmek istediğin dil ile alakalı pratik yapmak için uluslararası dil programlarından yararlanabilirsin. Hem boş zaman aktivitesi hem de geleceğine yatırım olacaktır. Alanında uzman kişilerle sohbet ederken hem pratik yapabilir farkında bile olmadan yabancı dilini geliştirebilir ve keyifli zaman geçirebilirsin.

Yaşadığın Şehrin Tarihini Öğren!

Her gün önünden geçtiğin bina belki de zamanında bir kadı’nın eviydi, üzerine bastığın toprağa zamanında kimler tohum ekti? Böyle düşününce senin de ilgini çekti değil mi? Tatilde şehrine gelen arkadaşını gezdirirken ona profesyonel bir rehber gibi şehri tanıtmak istemez misin? Haydi bakalım açılsın arama motorları, kültür ansiklopedileri!

En Sevdiğin Yemeği Yapmayı Öğren!


Yemek yapmak kadın erkek farketmeksizin herkesin kazanması gereken bir temel beceridir. İşe su böreği ile başla demiyorum tabi ki ama zamanla onu da çok iyi yapabileceğini biliyorum.Yaptığın yemekleri denemeleri için davet düzenleyebilir, her davete bir tema belirleyerek daha da eğlenceli hale getirebilirsin. Dünya mutfaklarından örnekler seçebilir, ortamı da ona göre organize edebilirsin.

Boş zaman aktivitesi – Sanatsal Bir Etkinlik

Verimli bir boş zaman aktivitesi olarak yeteneğin ne ise o konuda eserler üreterek belli bir birikim elde ettikten sonra arkadaşlarına sergileyebilirsin. Örneğin resim yapabilir, enstrüman çalabilir, taş/ahşap boyayabilir,topraktan eşyalar yapabilir, eser yazabilirsin. Sanat ruhuna çok iyi gelecek ve sana yeni pencereler açacaktır.

Sonuna kadar okuduysan önerdiğim 10 aktiviteden illa ki biri ilgini çekecektir diye düşünüyor, boş zamanlarını en güzel şekilde değerlendirmeni diliyorum. Kişisel Gelişim Konulu yazılarımızı buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere Sevgili Gelişen Kariyerim Okurları!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu