Bulut Depolama Hizmetleri Nedir ?

bulut teknolojisi
bulut teknolojisi

Merhabalar, bu yazımda bulut depolama hizmetleri nedir? Sorusuna cevap arayacağız. Bulut depolama bazılarımızın günlük hayatta sık sık kullandığı bazılarımızın ise yeterli bilgisi olmadığı için kullanmaya çekindiği bir terimdir.

“Bulut depolama” veya diğer bir deyişle “cloud storage” şu an çoğu insanın en çok kullandığı terimlerden biridir. Terim olarak kullanmamış olsanız bile herhangi bir bulut depolama servislerinden birini kullanmış olma ihtimaliniz çok yüksektir. Peki“bulut depolama” nedir? Hadi biraz bundan bahsedelim.

Bulut depolama, bulutta (çevrimiçi) dosya depolamadır. Bulut depolama sayesinde dosyalarınızı yerel sabit disklerinizde , harici sabit disklerinizde veya flash disklerinizde tutmak yerine çevrimiçi olarak kaydedebilirsiniz.

Bulut depolama, birçok alandaki verinin (fotoğraf, pdf, video, ses kayıtları vs.) sanal ortamda muhafaza edildiği bir alandır. Bulut depolamaya eklenen veriler kesinlikle üçüncü kişiler tarafından paylaşılamaz ve bilgilerinize erişilemez. Bulut depolamadaki dosyalarınız parola ve şifreler ile güvence altına alınır.

Bulut Depolama Hizmetleri

Kısacası, bulut depolama hizmetleri sadece yedekleme söz konusu olduğunda değil, aynı zamanda dosyalarınızın güvenliği, dosyalarınızı istediğiniz kişi veya kurum ile paylaşabilmeniz ya da dosyalarınızı istediğiniz zaman herhangi bir yerden erişebilmenize olanak sağlar.

Bulut Depolama Hizmetleri ‘nin Avantajları ve Dezavantajları

Bulut depolamanın ne olduğunu anladığımıza göre, şimdi bulut depolama servislerini kullanmanın avantaj ve dezavantajlarından bahsetmeye başlayalım. İşte göz önünde bulundurmamız gereken bazı noktalar :

Avantajları :

  • Erişebilirlik : Buluttaki tüm dosyalarınıza, fotoğraflarınıza, videolarınıza yani her türlü dijital verilerinize istediğiniz her yerden ulaşmak mümkündür. Ama tabi ki bunun için internet erişiminizin olması gerekiyor. Bazı bulut depolama servisleri bunu düşünerek kullanıcılarına çevrimdışı mod özelliğinide kullanıma sunuyor.
  • Senkronizasyon : Bulut depolamanın bu özelliği işlevsellik açısından büyük bir avantaj sağlar. Bulut depolamada verilerinizde yapacağınız bir değişiklik otomatik olarak tüm cihazlarınızda aynı anda ve aynı şekilde yapılır.
  • Kurtarma : Bilgisayarınız arızalandığında ya da farklı sorunlar yaşadığınızda yedekleme çözümü işleri düzeltebilir ve sizi büyük bir dertten kurtarmış olur. Kısacası verilerinizi her türlü olası sorunlara karşı koruma sağlar.

Dezavantajları :

  • Hız sorunları : Büyük dosyalarınızın internet üzerinden aktarılması çok zaman alır. Video dosyaları, büyük CAD veya psd verileriyle uğraşıyorsanız bulut depolama sizde baş ağrılarına neden olabilir.
  • Ya hep ya hiç yaklaşımı : Box gibi birçok bulut depolama hizmeti ya hep ya hiç yaklaşımını benimser. Yani bir klasörü bir kişiyle paylaşıldığınızda, paylaşılan kişi o klasörün dosyalarını kendi tercihine bağlı olarak yeniden paylaşabilir ya da silebilir.
  • Güvenlik : Büyük kapasiteli servis sağlayıcıların denetiminde olan önemli datanın kötü amaçlı kişiler tarafından erişilmesi durumunda veri mahremiyeti ihlalleri olabilmektedir.
Bulut Depolama Hizmetleri

Bulut Depolama Hizmetleri Nasıl Seçilir ?

Verilerinizin güvenliği doğru bulut depolama seçeneğine bağlıdır. Bazı önemli verileriniz sizin için ortadan kalkarsa ya da kötü niyetli kişiler bunlara erişirse neler olabileceğini hayal edebiliyor musunuz? En iyi bulut depolama hizmetini seçmek, bu endişeden kendinizi koruyacaktır. 

Doğru hizmeti seçmeden önce, hangi amaç için bulut depolamayı kullanmak istiyorsunuz veya neye ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeniz gerekir.

ÜCRETSİZ DEPOLAMA ALANI : Bazı kullanıcılar değeri yüksek olmayan ve özel bilgiler içermeyen bazı geçici dosyaları saklamak için bulut depolamayı kullanırlar. Bu durumda en önemlisi, kullanabileceğiniz bulut alanı miktarı ve dosya yükleme / indirme hızı olacaktır.

BASİT ARAYÜZ : Bazı kullanıcılar bulut depolamayı kullanırken ayrıntılı özelliklere sahip ve karmaşık bir arayüze sahip bulut depolama hizmetlerinden kaçınmak isterler. Çünkü bu özelliklere sahip bulut depolama hizmetleri kullanıcıların kafasını karıştırabiliyor ve uygulamayı verimli kullanmalarını engelliyebiliyor.

Bulut Depolama Hizmetleri

FİYAT : Çoğu konuda olduğu gibi kendiniz için bir bulut depolama hizmeti seçmek istediğinizde uygun fiyatlı bir hizmet seçmek hepimiz için önemlidir. Bulut depolama hizmetlerinde fiyat ihtiyaç duyduğunuz saklama alanı boyutuna göre değişiyor.

GÜVENLİK : Güvenlik çoğu bulut depolama kullanıcısı için en büyük endişe kaynağıdır.  Bu yüzden, seçeceğiniz bulut depolama hizmetinin bir güvenlik programı olduğundan ve tüm gerekli güvenlik prosedürleri karşıladığından emin olun.

Kaynakça

Teknoloji ile ilgili yazılarımızı buradan okuyabilir, paylaşabilirsiniz. Diğer yazılarımda görüşmek üzere.

Nesnelerin İnterneti ve Bulut Bilişim

Neuralink Projesi İle Yeni Devir !

Geleceğin Teknolojileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

salgının psikolojik etkisi

Salgının Psikolojik Etkisi

Düzensizliğin Ölçüsü Entropi Nedir?