Hakkımızda1

Burs Veren Kurumlar

Üniversite tercihi yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla yeni telaşlar başladı. Bu kapsamda burs veren kurumlar da araştırılıyor. Bizler de karşılıksız burs veren kurumların listesini sizler için hazırladık. Keyifli Okumalar Dilerim.

1) Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı kurum, yurt içinde ve yurt dışında yüksek öğrenim gören öğrencilere burs/öğrenim kredisi vermektedir.Başvurular e-devlet üzerinden gerçekleştirilir. Başvurular değerlendirildikten sonra öğrencilerin durumuna göre geri ödemeli kredi ya da karşılıksız burs verilmektedir. Bu yıl başvurmak için siteye buradan bakabilirsiniz.

2) Anadolu Vakfı

Adını kurulduğu topraklardan almış Anadolu Vakfı, faaliyetlerini sağlık ve eğitim alanlarındaki sosyal yatırımlara yönlendirmektedir. Anadolu Vakfı, Türkiye’ye eğitimli genç bir nesil kazandırmak için günümüze kadar yirmi yedi binden fazla öğrenciye karşılıksız burs vermiştir. Anadolu Vakfı Burslarından faydalanmak için maddi desteğe ihtiyaç duyuyor olmak ve belirlenen kriterler çerçevesinde başarılı olmak gereklidir. Burstan yararlanabilmek için yurt içindeki eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci olarak kayıtlı olmak gereklidir. Açık Öğretim ve Uzaktan Öğretim öğrencileri burstan yararlanamaz. Burs başvuruları her yıl 01-30 Eylül tarihleri arasında Anadolu Vakfı’nın internet sitesinden online olarak yapılır.

3) Toplum Gönülleri Vakfı (TOG)

Eğitim hayatında başarılı, sosyal yönü kuvvetli ve gönüllülük potansiyeli olan üniversiteli gençlerin, maddi sıkıntı çekmeden eğitim hayatlarına devam etmeleri amacıyla kurulmuştur. Bursiyerler, burs aldıkları süre boyunca TOG faaliyetlerine katılmaları ve gönüllülük temelinde sosyal sorumluluk projelerinde yer almaları gerekmektedir. Burs alan öğrenciler haftada en az 4 veya ayda en az 16 saat Toplum Gönüllüleri Vakfı içerisinde projelerde ve etkinliklerde gönüllü çalışmalarda bulunmaları gerekmektedir.

4) Bereket Vakfı

Vakıf, kurulduğu yıldan bugüne kadar % 92’si Lisans ve % 8’i Lisansüstü öğrenim bursu olmak üzere toplam, 17348 öğrenciye karşılıksız burs vermiştir.Burslar, yurt genelinde bütün illeri kapsayacak şekilde ve branş ayrımı yapılmaksızın verilmektedir. Burstan faydalanmak için online başvuru yapabilirsiniz.

5) Darüşşafaka Cemiyeti

Darüşşafaka Cemiyeti, Darüşşafaka mezunu olmayan üniversite öğrencilerine de burs veriyor. Verilen burs için ÖSYM yerleştirme sıralamasına göre, yerleştiği puan türünde yüzde 20’lik dilime girmek ve not ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 puana sahip olmak gerekiyor. Yükseköğrenim Burs Fonu’ndan yararlanmak isteyen öğrencilerin, online başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.Burslar Ekim-Haziran ayları arasında 9 ay ödenir. Son gün 14 Eylül.

6) Vehbi Koç Vakfı

Vehbi Koç Vakfı, eğitimde fırsat eşitliği amacıyla, 1969 yılından bu yana verdiği eğitim burslarıyla maddi imkanları yetersiz gençleri destekler. Bugüne kadar kamu ve özel kuruluşlar arasında üniversite öğrencilerine en yüksek tutarda burs veren kuruluştur. Vehbi Koç Vakfı’nın meslek lisesi ve üniversite ağırlıklı olarak verdiği burslu öğrenci sayısı toplamda 50.000’i geçmiştir.

Endüstri Mühendisleri İçin Kitap Önerileri!

Mühendislik Öğrencisi İçin Proje Önerileri!

Burs Veren Kurumlar!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu