Bursa’da Gezilecek Yerler

bursa gezilecek yerler

Bursa’da gezilecek yerler listesi hazırlıyorsanız bu yazı tam size göre! Bursa’da gezecekseniz eğer; gezi listeniz oldukça geniş olacaktır. Dolayısıyla öncelikli sorunuz “Acaba nereden başlasam” olacaktır. Sizlere, bu yazımda Bursa’daki bazı yerlerden bahsetmek istiyorum. Elbette bunlar sınırlı seçeneklerden birkaç tanesi olacaktır. Sonuç olarak, sizler için seçtiğim bazı yer önerilerinde bulunacağım.

Biliyorsunuz ki, Bursa tarihi bir şehir. Adım attığınız her yerde tarihten bir parça bulabilirsiniz. Dolayısıyla Bursa’yı ve tarihi ayrı düşünemeyiz. Önereceğim yerlerin bazılarında hem güzel manzaralarla karşılaşacak hem de geçmiş tarihi derinden hissedeceksiniz. Sonuç olarak da iyi bir zaman geçireceksiniz. Bir an önce başlamaya ne dersiniz?

Hüdavendigar Kent Parkı

bursa gezilecek yerler
Bursa’da Gezilecek Yerler: Hüdavendigar Kent Parkı

Bursa’da gezilecek yerler listemize, Hüdavendigar Kent Parkı ile başlamak istiyorum. Hüdavendigar Kent Parkı, hem gezmek için hem de piknik yapmak için uygun bir yer. Dolayısıyla, aileniz veya arkadaşlarınız ile burayı tercih edebilirsiniz. Sonuç olarak, burada güzel vakit geçireceğinizden eminim. Bu yerin bir tarafı plazalarla, bir tarafı Mihraplı Cami ve caddelerle çevrili. Fakat geniş alanı ve size sunduğu farklı aktivitelerle güzel bir seçim olacaktır. Yani, bu aktivitelerden bahsedecek olursak; burada bisiklet sürebilirsiniz, spor yapabilirsiniz ve gölde birkaç tur atabilirsiniz. Nilüfer ile Osmangazi ilçelerinin arasında; Mihraplı’da yer almaktadır. Haydi siz de aileniz veya arkadaşlarınız ile buraya gelin!

Bursa’da Gezilecek Yerler: Trilye

bursa gezilecek yerler
Bursa’da Gezilecek Yerler: Trilye

Mudanya ilçesine bağlı Trilye, Zeytinbağı olarak da bilinmektedir. Bazı dizi ve filmler için Trilye tercih edilmiştir. Buna şaşırmamak lazım. Çünkü burası gerçekten görülmeye ve gezilmeye değer bir yer. Trilye’nin o güzel sokakları arasında dolaşmak, insanın içini kaplayan tuhaf ama güzel bir his… Dolayısıyla demeye çalıştığım; bu sokaklardaki eski evler arasında dolaşmak, tarihte yolculuk yapmak gibi. Aslında eski evler Trilye’nin ikonlarından. Yani Trilye biraz da bu evleriyle meşhur.

Perili Ev, Tabut Ev, Fatih Cami, Eski Postane ve daha fazlası Trilye’nin meşhur yapılarından bazıları.

Dolayısıyla hepsi de görülmeye değer yerler. Sadece yapılardan ibaret değil elbette Trilye. Güzel sahilinde vakit geçirmek de alternatiflerinizden biri olmalı. Hatta imkânınız varsa 10 km kadar uzaklıktaki Kapanca Limanı’na mutlaka uğrayın.

Kapanca Limanı’na yürüyerek gitmeyi tercih edebilirsiniz. Benim önerim de bu olacaktır. Önce zeytin ağaçlarının içinden geçeceksiniz. Ardından orman sizi kucaklayacak. Daha sonra da iki yanınızda tarlalar belirecek. Sonuç olarak keyifli bir trekking imkânı bulacaksınız. Sonunda ise Kapanca Limanı’na tepeden el sallayacaksınız. Kıyıya ulaştığınızda denizi seyredebilirsiniz ya da kamp yapabilirsiniz. Seçim size kalmış. Muhteşem bir deneyim için siz de mutlaka buraya yürüyerek gitmeyi deneyin. Yolunuz uzun. Şimdiden kolay gelsin!

Soğanlı Botanik Park

Bursa’da gezilecek yerler listesi, Soğanlı Botanik Park ile devam ediyor. Soğanlı Botanik Park, Osmangazi ilçesinde yer alıyor. Burası ağaçlarla çevrili dolayısıyla da ağaçların gölgesinin eşliğinde vakit geçirmek için ideal bir yer. Küçük göllere sahip. Aslında burayı ilk etapta piknik için ideal bir alan olarak düşünebilirsiniz. Fakat tek seçeneğiniz bu değil. Dolayısıyla, güzel botanik bahçelerinde dolaşıp fotoğraf çekebilirsiniz, ata binebilirsiniz veya göl kenarında oturup dondurma yiyebilirsiniz. Bunun yanında, bisiklet kiralayıp park etrafında turlar atabilirsiniz.

Ayrıca yan tarafında Soğanlı Hayvanat Bahçesi yer almaktadır. Hazır buraya gelmişken hayvanat bahçesine de uğrayabilirsiniz.

bursa gezilecek yerler
Bursa’da Gezilecek Yerler: Soğanlı Botanik Park

Bursa’da Gezilecek Yerler: Irgandı Köprüsü

bursa gezilecek yerler
Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü; yani çarşılı köprü, Osmangazi, Setbaşı’da bulunmaktadır. Burası Setbaşı kütüphanesinin hemen ardında yer almaktadır. 1442 yılında yapıldığı sanılmaktadır. Toplam 32 dükkan bulunmaktadır. Sarı boyalı görüntüsüyle bizlere güzel bir manzara sunmaktadır. Dolayısıyla burası fotoğrafçıların da gözde mekânlarından biridir. Buradaki çarşıları gezebilirsiniz, tarihin kokusunu içine çekebilirsiniz. Sonuç olarak, tarihi bir niteliğe sahip olan bu yeri de görmenizi tavsiye ederim.

Bursa Kent Ormanı

bursa gezilecek yerler
Bursa Kent Ormanı

Burası, Atatürk Kent Ormanı ile karıştırılabiliyor. Tarihi yerlerden olan Cumalıkızık ve Hamamlıkızık köylerine yakın bir yerdir. Aslında burası, genellikle aileler tarafından mesire alanı olarak tercih ediliyor. Piknik yapmak için güzel bir yer. Fakat macera severler için, Küreklidere Şelalesi‘ne yolculuk yapmak amacıyla güzel bir güzergâh olarak kullanılıyor. Dolayısıyla köprüden geçip ormanın derinliklerinde yol almak isterseniz burası tercihiniz olmalı. Sonuç olarak güzel bir trekkingin ardından hedef ve mola yeriniz olan Küreklidere’ye ulaşabilirsiniz.

Küreklidere, ilk köprüden itibaren 2 kilometreden fazla sürecektir. Bir saatten kısa bir sürede ormanın havasını içinize çekerek Küreklidere’ye ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuzdan memnun kalacağınıza şüphem yok. Şelalenin güzel şırıltısında mola vermek ise kat ettiğiniz bütün yola değecektir.

Bursa’da Gezilecek Yerler: Gemlik

Gemlik, Bursa‘daki en eski kentlerden biridir. Dolayısıyla, Gemlik Açık hava Müzesi buranın tarihi yerlerinden birine örnektir. Burada Roma’nın izlerine şahit olabilirsiniz.

Ayrıca Gemlik birçok tatil yerine sahiptir. Büyük Kumla Köyü ve Küçük Kumla Kasabası bunlar arasındadır.

Büyük Kumla Köyü yaz tatilleri için vazgeçilmezdir. İlçe merkezine 9 kilometre uzaklıktadır. Minibüs ve otobüsler ile ulaşım sağlanmaktadır.

Bunlara ek olarak, Gemlik sahili hem gündüz hem gece için uğrak yerlerden biridir. Siz de çekirdeğinizi ve dondurmanızı alarak yaz akşamlarınızı burada geçirebilirsiniz.

bursa gezilecek yerler
Gemlik

“Gemlik’e doğru denizi göreceksin sakın şaşırma.”

Orhan Veli Kanık

Kestel – Saitabat

Kestel-Saitabat

Kestel’in Saitabat ilçesine bağlı bu yer, şehir merkezinden 24 kilometre uzaklıktadır. Saitabat Köyü’nde bir de şelale yer almaktadır. Saitabat Şelalesi yazları az akmaktadır. Dolayısıyla şelale görünümünden biraz uzak durabilmektedir. Fakat yine de gitmek için sebepleriniz var. Ormanlık alanları sayesinde rahat ve derin bir nefes alabilirsiniz. Akan suyun etrafında bulunan restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Bu restoranların bazılarının masaları suyun içinde yer almaktadır. Sonuç olarak, bir yandan yemek yerken diğer yandan ayaklarınızı serin suya daldırabilirsiniz. Minibüsler ile ulaşım sağlanmaktadır.

Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği‘nde, mutlaka gözleme yemenizi öneririm. Muhteşem sunumu ve tatlarıyla sizi de cezbedecektir. Lezzetli ve uygun fiyatlı bu gözlemeleri siz de seveceksiniz!

Listemizin burada sonuna geldik. Fakat liste tabii ki çok daha uzun. Sizlere sadece birkaçından bahsetmek istedim. Bursa büyük ve tarihi bir şehir. Dolayısıyla, hem tarihi hem doğal güzellikleriyle çok fazla gezme imkânı sunabiliyor. Nereden başlayacağınız size kalmış elbette. Kendinize iyi bakın. Şimdiden iyi gezmeler dilerim.

Referanslar: Trilye Gezilecek Yerler: Bursa’da Bir Rum Köyü , Irgandı Köprüsü – Bursa

Türkiye’de Gezilecek Yerler

Kanada Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin 40 Öneri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Python Öğrenmek için 5 Sebep

Otonom Araçlar Nasıl Çalışırlar?