Kariyer Rehberim

CEO Nasıl Olunur ? CEO Olmak İçin Yapılması Gereken 5 Adım

Bir gün CEO olmak için hayal kuranlardan mısınız ? CEO Nasıl Olunur ? CEO ne iş yapar ? Kaç yaşında CEO olunur ? CEO olmak için hangi üniversiteye gitmek lazım ? CEO maaşları ne kadardır ? Gibi CEO ile alakalı tüm sorulara yanıt bulacağız.

CEO Nedir?

CEO bir şirkette ki en yüksek pozisyondur. Mevcut planları ve politikaları uygulamaktan sorumludur. İşlerin başarılı bir şekilde yönetilmesini ve şirketin gelecek planlarının belirlenmesinde önemli bir rolü vardır.

CEO ‘ nun açılımı nedir?

Açılımı İngilizce de “Chief Executive Officer” kavramıdır. Türkçe karşılığında ise İcra Kurulu Başkanı veya Yönetim Kurulu Başkanı olarak geçer.

CEO Ne İş Yapar ?

CEO bir projede ki başarının veya başarısızlığın sorumlusudur. Bu nedenle; finans, insan kaynakları, pazarlama, hukuk gibi bir çok departmanı denetlemekten sorumludur.

CEO hem müşterinin hem de çalışanların ihtiyaçlarını göz önünde tutarak ortak paydada buluşturur. Ülkemizde ve dünyada CEO unvanına sahip çok fazla kişi bulunmuyor. Çünkü genellikle çalışan sayısı ve gelir miktarı fazla olan işletmelerde CEO konumunda kişiler bulunmaktadır.

CEO Nedir? Sorusuna cevabımızı bulduk şimdi “CEO nasıl olunur?” inceleyelim.

Nasıl CEO Olunur?

Günümüzde CEO olmanın tek bir yolu yoktur. CEO’lar genellikle iş dünyasında geniş bir çevreye, güçlü bir eğitim geçmişine sahip insanlardan oluşur.

CEO Olmak İçin 1. Adım: Lisans Eğitimi Almak

Lisan Derecesi
Lisan Derecesi

CEO olmak için en önemli adımlardan biri lisans eğitiminden mezun olmak yani dört senelik üniversite bölümü bitirmektir.

Lisans eğitiminde genellikle mühendislik, ekonomi, finans, işletme yönetimi gibi alanların eğitimi alındığı gözükmektedir.

CEO olmak isteyen kişiler lisans eğitimi alırken sosyal çevresini oluşturmaya başlamalı ve üniversite eğitiminin yanı sıra kurslara gitmeli, kendini geliştirmeye her daim açık olmalıdır.

Üniversite hayatı süresince derslerin ve sınavların çok vaktinizi aldığını düşünebilirsiniz fakat üniversite bittikten sonra hayatın hızına yetişmek çok daha zor olacak. İşe başlarken herkesten bir adım önde olmak istemez misiniz?

2. Adım: Yüksek Lisans/ Doktora Derecesi Kazanmak

Yüksek Lisans Derecesi
Yüksek Lisans Derecesi

Dünya çapında CEO olan kişilerin büyük kısmı yüksek lisans derecesinin önemini vurgular. Genellikle CEO olmak isteyen kişiler İşletme Yüksek Lisansı (MBA) yapmaya öncelik verir.

Yüksek Lisans ve doktora deneyimlerinde işletme hakkında işleyişler daha detaylı öğrenilir. Liderlik, proje yönetimi gibi alanlarda bilgi sahibi olunur. Günümüzde bir şirkette CEO olarak çalışmak isteyen kişilerde Yüksek Lisans yapmış olmak, onları bu isteklerine bir adım daha yakınlaştırır.

Türkiye de bulunan CEO’ların büyük bir kısmı yüksek lisans veya doktora derecelerini yurt dışında yapmıştır. Bu durumda da dil öğrenmenin önemi çok fazla. Günümüzde İngilizce bilmek bile sıradan kalırken öğreneceğiniz ikinci veya üçüncü dili çok stratejik bir şekilde seçmelisiniz.

3. Adım: Tecrübe Edinin

Tecrübe Sahibi Olun
Tecrübe Sahibi Olun

CEO olmak uzun çabalar ve çalışma sonucunda elde edilir. Çalışmaların sonucunda elde ettiğiniz deneyimler sizi CEO olmaya bir adım daha yaklaştırır.

Bir işe başladıktan sonra sizi en alt seviyeden en üst seviyeye çıkaran şey tecrübelerinizden elde ettiğiniz sonuçlardır. Kötü giden her işin sonucunda, başarıya ulaştığınız projelerde kendinizi CEO olmaya hazırladığınızı unutmayın. İş dünyasına attığınız adım genellikle bir iş yerinin alt kademesiyle başlar fakat bizler için önemli olan CEO olana kadar geçen sürede ne kadar insan tanıyıp, ne kadar tecrübe edindiğimizdir. Şu sıralar fazlaca duyduğumuz bir sözü hatırlatmak isterim.

“Network her şeydir.

4.Adım: CEO Olmak İçin Önce Vizyon Sahibi Olun

Vizyon Sahibi Olun
Vizyon Sahibi Olun

CEO Olmak için öncelikle vizyon sahibi olmak gerekir. Bilgi, birikim ve kültürünüzü işlerinize ve şirketinize yansıtmalısınız. Vizyon sahibi bir yönetici olmak için kendinizi geliştirmeye açık olmalısınız.

Eğitiminizi alırken kitaplar okumayı, diğer yöneticilerin başarılarını incelemeyi, yeni yerler görmeyi ve yenilikleri kendi becerilerinize, zevklerinize entegre etmekten vazgeçmemelisiniz. Günümüzde online veya yüz yüze olarak bir sürü girişim fikirleri dinleyebilir, başkalarının hayal gücünden böylelikle faydalanabilirsiniz. Bilgiyi sadece matematiksel veya işle alakalı düşünmemelisiniz.

Hiç sevmezken birinden duyup gittiğiniz tiyatro, aniden dinlediğiniz bir şarkı sizin ilhamınız olabilir. Kendinizi kültürel olarak ve beceri olarak beslemeniz çok önemli. Hayatınızı sadece işe odaklamak yerine, hayatın güzel yanlarını kaçırmadan da iyi bir işe sahip olabilirisiniz.

5. Adım: Güçlü İletişim Becerileri

Güçlü İletişim Becerileri
Güçlü İletişim Becerileri

CEO’lar, hem müşterileriyle hem de çalışanlarıyla iyi bir iletişim halinde olmalıdır. Şirketinin değeri ve kârının fazla olması için müşterileriyle iyi anlaşmalı, müşterileriyle iletişimde dengeli ve şeffaf olmalıdır. Ekip içinde motivasyon kaybının olmaması için iş yapılırken anlaşılır, kolay ve güzel üslup kullanmalıdır.

CEO olmak için bağlantı içinde olduğunuz her insana özel zaman ayırmalı ve karşınızda ki insana önem vermelisiniz. İş ve günlük hayatımızda üslup çok önemli bir yere sahip. Her ne konumda olursanız olun vazgeçilmemesi gereken tek şey karşıda ki insanın çok önemli ve saygı hak eden biri olduğunu bilincinde olmak.

CEO Maaşları Ne Kadar ?

Türkiye şartlarında ortalama bir şirketin CEO ‘su kariyer.net’ in verilerine göre aylık ortalama olarak 35.000 TL ile 150.000 TL arasında değişmektedir.

Kaç Yaşında CEO Olunur ?

CEO Olmanın belli bir yaşı olmamakla beraber yeni dünya düzeninde bu işi gençlere bırakmaya karar vermişlere benziyorlar. CEO’ların ortalama olarak yaşları 27-40 arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu