Genel Kültür

Chris Gardner ve Başarı Yolculuğu

Herkesin yaşadığı bir hayat yolculuğu vardır. Kimileri bu yolculuğa sevgi dolu yuvalarda başlarken, kimileri ise tehlikelerle dolu sokaklarda başlar. Chris Gardner bu yolculuğu çok zorlu koşullara rağmen en sağlam şekilde sürdürenlerden sadece biridir. Bugün bu başarı hikâyesine konuk olacağız.

Birçoğumuzun “Umudunu Kaybetme” filminden tanıdığı Chris Gardner 60 milyon dolarlık servetin sahibidir. Tabi bu konuma gelmesi hiç kolay olmamıştır. Oturduğumuz yerden ne kadar zengin bir adam demekten ötedir Chris Gardner. Neden mi? İşte cevabı yazımızda.


Chris Gardner Kimdir?

Chris Gardner


Öncelikle kimmiş bu filmlere konuk olan adam onu bir tanıyalım. Belki de bir çoğumuzdan daha kötü çocukluk geçirmiş birisidir. ABD’li ünlü iş adamı olan Gardner aynı zamanda yatırımcı ve motivasyon konuşmacısıdır.

9 şubat 1954 Amerika doğumludur. Alkolik bir üvey babası vardır. O gerçek babasını hiç tanıyamamış ve kötü üvey babası ile büyümüştür. Üstelik üvey babasından sürekli fiziksel şiddet görmüştür. Annesi de kocasından sürekli dayak yemiştir. Gardner’in annesi bir gün dayanamamış ve kocasını öldürmeye çalışmıştır. Bunun sonucunda annesi hapse girmiştir. Bu olayla birlikte Chris Gardner kardeşleri ile birlikte çocuk esirgeme kurumuna gönderilmiştir. Belki dayak yemekten kurtulmuştur ama hayatın zorlukları onun için devam etmiştir.


Chris Gardner ise o berbat yıllarının geçtiği çocukluğundan şöyle bahsediyor:
“Bir çocuğun çekmemesi gereken acılar çektim. Daha 5 yaşındayken kararımı vermiştim; Çocuklarım babalarının kim olduğunu bilecekler. Daha sonrası zaten biliniyor. Bu başarıya doğru kararlar vererek ulaştım.”


İlham kaynağı ise annesi olmuştur.
“Annem eski kafalı bir kadındı ve bana sürekli ‘Oğlum, eğer inanırsan istediğin her şeyi başarabilirsin’ derdi. Ben de onun sözlerine inandım ve başardım.”

Hayata Nasıl Atıldı?


Liseden mezun olunca 4 yıl orduda görev yaptı. 1974’te ordudan ayrılıp San Francisco’ya gitmiştir.Gardner burada medikal cihazlar satmaya başlamıştır.

Bir gün otoparkta kırmızı bir Ferrari görmüş ve gidip sahibine bu aracı nasıl satın aldığını sormuştur.Arabanın sahibi borsacı Bob Bridges’dır. O gün anlattıkları ile Gardner’ı etkilemiştir ve borsaya ilgi duymasını sağlamıştır.


“Hazırsın ya da hazır değilsin, hiç farketmez.Bir an önce harekete geç” diyen Chris Gardner’in yolculuğu bundan sonra daha heyecanlı hale geliyor.

Tanıştığı Bob Bridges sayesinde bir şirkette staj yapmaya başlamıştır. Buradaki Staj dönemindeyken Gardner bir gün tutuklanır çünkü aldığı park cezalarını ödeyemeyecek durumdadır. Sonrasında maddi durumu da giderek kötüleşmeye başlamıştır. Ev kirasını bile ödeyemeyecek hale gelince de eşi onu terk etmiştir. Bunun sonucunda oğlu ile sokaklarda yaşamaya başlamışlardır.

Sokaklarda Yaşarken Chris Gardner


Kimi zaman bir istasyonda ya da parkta kimi zaman da tuvaletlerde uyumuşlardır. Aş evlerinde yemeklerini yemişlerdir. Böylelikle oğluyla 1 senesini sokaklarda geçirmiştir. Elbette stajdan para kazanmaktadır ancak kazandığı para sadece oğlunun kreş masraflarına yetmiştir. Bir zaman sonra vazgeçmediği azmi ile 27 yaşındayken stajını tamamlamayı başarmıştır. Beraberinde tam zamanlı olarak staj yaptığı yerde işe başlamıştır. Öncelikle kendine bir ev tutmuş ve oğlu ile sokaklarda kalmaktan kurtulmuştur.


“Bir hayaliniz varsa o hayali korumak da sizin göreviniz.”
Durmak bilmeyen çalışması ve başarısı sayesinde görevinde hemen yükselmiştir. 1987’de Chicago’da Gardner&Rich adlı yatırım danışmanlık şirketini kurmuştur. Şirketin New York ve San Francisco’da da şubeleri vardır.
Daha sonra başarı yolculuğunu paylaşma isteği duymuş ve “Umudunu Kaybetme” (The Pursuit of Happyness) adlı kitabını yazmıştır.

Bu kitabı Hollywood’un ilgisini çekmeyi başarmıştır ve aynı adla filme konu olmuştur.”Umudunu Kaybetme” filminin başrolünde Will Smith ve oğlu Jaden Smith yer almıştır. Bu film sayesinde Will Smith En İyi Erkek Oyuncu dalıyla Oscar’a aday gösterilmiştir. Karşılıksız kalmayan başarıları dünyaya ulaşmıştır. Artık tüm dünya bu başarılı adamın nasıl zengin olduğunu öğrenmeye başlamıştır.

Umudunu Kaybetme Filminden bir kesit:

“Baba beni dinlesene; bir gün adamın biri bağırıyormuş.Bir tekne yaklaşmış ve biri şöyle demiş ‘yardım ister misin?’. O ‘Hayır sağol Tanrı beni kurtaracak’ demiş.Sonra başka bir tekne yaklaşmış ve ‘ Yardım ister misin?’ diye sormuş. Adam yine ‘Hayır sağol Tanrı beni kurtaracak’ demiş.Sonra adam boğulmuş ve cennete gitmiş.Demiş ki; ‘Tanrım neden beni kurtarmadın?’ Tanrı da demiş ki; Sana iki tane tekne yolladım ya..”


2012’de Chris Gardner’in eşi kanserden hayatını kaybetmiştir. Onun ölümü ile yüzleşen Gardner hayatını gözden geçirmiş ve yapmak istediklerini yeniden sıralamıştır.

“Eşimle son konuşmalarımızdan birinde bana dedi ki;‘Hayat gerçekten ne kadar kısa değil mi? Hayatının geri kalanında ne yapacaksın’. Bu konuşma sonrası hayatımdaki her şey değişti. Çünkü;sevdiğin şeyi yapmıyorsan hayattan ödün veriyorsundur.”

Dönüm Noktası

Chris Gardner

“Hiç kimsenin size bir şey yapamayacağınızı söylemesine izin vermeyin.”
Bu durum sonrası finans ve yatırım sektörünü bırakan Chris Gardner motivasyon konuşmacılığına yönelmiştir. Dünyayı gezip etkinliklerde, konferanslarda hayat yolculuğunu anlatmaya devam etmektedir. Gardner geldiği yeri unutmamıştır. Evsizlere yönelik derneklere bağış yapmaktadır. Kadına karşı şiddetin önüne geçilmesi için ilgili vakıflara sponsor olmaktadır.


Hepimizin bu yolculuktan çıkarması gereken dersler olacaktır. Tıpkı Gardner’in bu sözü ile ifade ettiği gibi:
“Çocukluğum kaderim olsaydı; bugün karısını döven, çocuklara taciz eden alkolik bir herif olurdum. Ben ise annemin sesini dinledim. Karanlığa değil, ışığa doğru yürüdüm…”


İşte Chris Gardner‘in kocaman bir başarı yolculuğu. Bu yolculuk bize geldiğimiz yerin değil, içimizdeki yerin önemini gösteriyor.

Chris Gardner meraklıydı. Borsaya merakı ve vazgeçmeden devam etmesi onun belki hayattaki en büyük şansı oldu.

Her insan kendi şansını kendi yaratır. Ne şartta olursak olalım kendimizi geliştirmeye devam edelim. Bulduğumuz ilk fırsatta da hayallerimiz için uğraşalım. Yüksek bir mertebeye gelmek hiç kolay değil bunu bize Gardner’in Başarı Yolculuğu gösteriyor. Aynı zamanda imkansız olmadığını da gösteriyor.Geldiğimiz yerin şartlarından ayrı bir dünya kurabileceğimizi de.

Unutmayalım ki, kader gayrete aşıktır “Umudunu Kaybetme” .

Referans: girisimturkiye.com , yeniisfikirleri.net

Dığer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim ? Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin 40 Öneri

Kişisel Gelişim İçin 30 Farklı Öneri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu