Gündem

COVID-19 Aşısını Hızlı Takip Eden Girişimler

Merhaba Değerli Okuyucularım, Dünyayı etkisi altına alan COVID-19  salgınının etkileri ülkemizde devam ederken, bu yazımda sizlere Covid-19 aşısını hızlı takip eden girişimlerden bahsetmek istiyorum.

Koronavirüs (COVID-19) salgını 2020’ye yayılmaya devam ederken, dünyanın dört bir yanındaki salgınların artması, bu ölümcül salgının yayılmasının önüne geçmek için çeşitli girişimler ve araştırmaları da ortaya çıkarmıştır. 17 Mart 2020 itibariyle, ABD’de bildirilen toplam 4.226 vaka var ve bu sayı hızla artıyor. Bununla birlikte, bilim adamları hâlâ yayılmayı azaltmak için uygulanabilir bir aşı üzerinde yorulmadan çalışıyorlar. 2002- 2003 SARS salgını sırasında, insanlar için hazır bir aşı geliştirmek yaklaşık 20 ay sürdü.

Bu salgını kontrol altına almak ve uygulanabilir bir aşı oluşturmak için derhal harekete geçmek, virüsün yayılmasını durdurmak için çok önemlidir. Aşılar, bulaşıcı hastalıklara karşı hızla bağışıklık kazanmak için etkili bir araçtır. Aşılama, nüfusun sağlığına önemli bir katkı sağlar, ancak çok pahalı ve zaman alıcı bir gelişim sürecinin temelini oluşturur. Bununla birlikte, makine öğrenimi ve bilgisayar simülasyonları gibi yenilikçi teknolojiler, bilim adamlarının aşı geliştirme yöntemlerinin katkıları var.

COVID-19 Girişimi Codagenix

Codagenix Inc birden çok hedefe karşı canlı zayıflatılmış viral aşılar oluşturmak için SAVE adlı çığır açan bir platform teknolojisi kullanır. SAVE platformu sentetik biyolojiye ve bir aşı elde etmek için hedef COVID-19 virüsün tüm genomunun “yeniden tasarlanmasına” dayanır. Bu özelleştirme süreci, hedef virüsün genomunu “yeniden kodlamak” için yazılım tabanlı algoritmalar kullanır.

Codagenix şu anda tüm proteinleri doğal bir virüsten taşıyacak canlı zayıflatılmış bir aşı geliştiriyor. SARS-CoV-2’nin diğer tüm yapısal ve yapısal olmayan proteinleri ile birlikte başak proteinini hedef alacaklar. Bir koronavirüs aşısı artık gündemden düşmeyen haberlerin bir parçası olacaktır. Codagenix, aşıyı önümüzdeki 4 ay içinde Faz I denemelerine sokmak için çalışıyor. Bundan sonra, Serum Enstitüsü ile ortaklık yoluyla, aşıyı ABD EUA altında üretecek ve dağıtacaklar.

COVID-19 Girişimi Meissa Vaccines

Meissa Vaccines, solunum sinsitiyal virüsü (RSV, pediatride karşılanmamış en büyük tıbbi solunum ihtiyacı) ve dünya çapında bulaşıcı hastalıkların önde gelen nedeni için aşıların lisanslanması ve geliştirilmesine odaklanan bir farmasötik geliştirme girişimidir.

Başlangıçta Emory Üniversitesi’nde geliştirilen, ters genetik, kodon deoptimizasyonu ve anahtar antijenik konformasyonların stabilizasyonu için tescilli teknolojiler, sınıfının en iyisi aşı formülasyonlarının hızlı bir şekilde üretilmesini sağlar.

COVID-19 Girişimi Emergex Vaccines

Emergex Aşıları, pandemilerden orantısız şekilde etkilenen, düşük kaynak ortamlarına uygun, talep üzerine uygun fiyatlı, pratik ve etkili aşılar sunar. Bu aşılar, mevcut ve yeni ortaya çıkan bulaşıcı hastalık salgınları durumunda birinci savunma hattı görevi görecek klinik sınıf uluslararası bir aşı deposu oluşturmak için kullanılacaktır.

Şirketin aşıları, deneysel olarak türetilen patojen peptit verilerini kuantum boyutlu nanokümeler aracılığıyla ileterek bağışıklık sistemini sonraki enfeksiyonları tanıması için hazırlar, doğal enfeksiyonu taklit eder ve hastalığın şiddetli tezahürünü önler. Emergex’in T hücresi aşıları, geleneksel antikor üreten aşılardan farklı yanıtlar ortaya çıkararak alerjik, otoimmün veya antikor aracılı yan etkileri ortadan kaldırır.

Emergex Vaccines Girişimi’nin Temelleri

Emergex’in temelini oluşturan platform teknolojisi, tek patojenler için aşıların geliştirilmesi ve ölçeklendirilmesi yıllar alabilen geleneksel yaklaşımlarla karşılaştırıldığında, tüm patojen aileleri için aşıların hızla geliştirilmesini sağlar. Biyolojik bileşenleri olmayan tamamen sentetik aşılar olan Emergex’in aşıları, canlı zayıflatılmış patojenlerden enfeksiyon riski taşımadıkları için çok daha güvenlidir; kültür gerektirmediğinden üretimi çok daha ucuzdur; ve dünyanın uzak bölgelerinde bile rahatlıkla taşınabilir.

COVID-19 tüm dünyaya yayılmaya devam ediyor. Yayılmasının teşhisi ve etkisini hafifletmek için girişimciler teknolojiler bulmak için doğrudan ABD Devlet Kurumları ile birlikte çalışıyorlar. Hızlı ürün geliştirmeyi teşhis edebilen veya gerçekleştirebilen ve yardımcı olabilecek teknolojiye sahip bir startup iseniz, bu alanda çalıştırmalarınızı artırmalısınız ki bu virüsün seyrini değiştirebilesiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu