Hakkımızda1

Ders Çalışma Programı Nasıl Ayarlanır?

Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları, bu haftaki yazımızda ders çalışma programı nasıl ayarlanır konusu üzerinde duracağız. Öğrencilik hayatımızın olmazsa olmazlarından biri olan ders çalışma programı hem kendi tarafımızca hem de rehber öğretmenlerimizin yardımı ile pek çok kez hazırlanmıştır. Bu programları ya bir süre uygulayıp bıraktık ya da hazırladık ama hiç başlamadık. İdeal program nasıl olur? Nasıl güzel bir program hazırlayıp başarı merdivenlerini hızlıca tırmanırız? Hadi hep birlikte inceleyelim.

1) Kendini Tanı!

Ders çalışma programı yapmadan önce yapacağınız ilk ve en önemli adım kendini tanımandır. İdeallerini gerçekleştirmek için kararlı mısın, günde kaç saat ders çalışabilirsin, hedefine ne kadar yakınsın, hangi konularda eksik, hangi konularda başarılısın, eksik olduğun dersler ve konulardaki açıklığı ne kadar sürede kapatabilirsin, hangi derslerin üzerinde daha fazla yoğunlaşmalısın, günde kaç soru çözmelisin? Bu tarz soruları kendi başına oturup gerçekçi bir şekilde tespit edip sana göre uyacak günlük ya da haftalık programını yapıp o yolda ilerlemelisin.

2) Kendini Başkalarıyla Kıyaslama!

Hayatın her alanında dikkate alman gereken bu görüşü ders çalışma programı hazırlarken de göz önünde bulundurmalısın. Bu program kişiye özeldir. Çünkü uyku ve yemek durumunu, boş zamanlarını, ödevlerini, hobilerini, çalışman gerekenleri en iyi sen bilebilir ona göre bir plan ortaya koyabilirsin. Bu konuda ne ebeveynlerin, ne öğretmenlerin, ne de arkadaşların yeterince yardımcı olabilir. Unutma seni senden başka kimseyi tanıyamaz.

3) Verimli Saatlerini Bul!

Gece insanı mısın? Gündüz insanı mı? Sabah ilk saatlerinde kalkıp dersin başına oturmaktan mı keyif alıyorsun? Yoksa gecenin sessizliğinden faydalanıp kendini derse kaptırıyorsun? Kısacası günün hangi saatlerinde verimli hissediyorsan ders çalışma programını ona göre dizayn etmelisiniz. Fakat bir tavsiye vermem gerekirse dünyanın en başarılı milyarderleri Jeff Bezos, Bill Gates, Jack Dorsey gibi isimler sabah erken saatlerde güne başlıyorlar. Erken kalkan yol alır diye boşuna söylememişler.

4) Söz Uçar Yazı Kalır!

Girmek istediğimiz okullar, ulaşmak istediğimiz hedefler hep aklımızın bir köşesinde olsa da onları yazıya döküp odamızda görebileceğimiz bir yerde olması bizi daha da motive eder, güç verir, harekete geçmemize fayda sağlar. Yapılan araştırmalara göre bireylerin iç motivasyonun yanı sıra dış motivasyona da ihtiyaç duydukları kanıtlanmış, başarı yakalamış kişiler tarafından söylenen sözlerin insanlar üzerinde pozitif etki bıraktığı görülmüştür. Pat Mesiti’nin de dediği gibi: “Motivasyon yakıt olarak amaç depolar, vizyonla yola çıkar ve eylemle kendini gerçekleştir. Ne zaman kendinde enerji bulamayıp, ders çalışma haline giremezsen o sözlere bak ve işe koyul. Hadi, yapabilirsin!

ders çalışma programı

5) Spesifik Ol!

Örneğin bugün edebiyat çalışacağım demek yerine bugün Tanzimat edebiyatını çalışacağım deyin ve gidin onu çalışın. Çünkü genellerseniz yapılan araştırmalara dayanarak bunu söylüyorum beyniniz bütün edebiyat konuları çalışmadan keyif alamıyor. Siz konu başlığını bitirdikçe beyindeki Nucleus Accumbens adındaki ödül merkezi devreye giriyor ve bir sonraki hedef için daha motive oluyorsunuz. Ayrıca gün içinde sadece sayısal ya da sadece sözel dersler çalışmak yerine bir sayısal bir sözel ders şeklinde gitmeniz hem sıkılmanızı önleyecek hem de o derslerden maksimum verim almanızı sağlayacaktır.

6) Çalışma Ortamına Dikkat!

Ders çalışacağınız ortam oldukça önemli çünkü bu alacağınız verimle doğrudan orantılıdır. Öncelikle çalışacağınız ortam düzenli ve temiz olmalıdır aksi halde odaklanma sorunu yaşarsınız. Ortamın ısısı çok soğuk veya çok sıcak olmamalıdır. Verimli bir şekilde ders çalışmanızı etkiler. Mümkünse çalışma masanızı odadaki daha aydınlık ve ferah bir yerde konumlandırın. Çalışacağınız ortamda fazla miktarda poster, resim vb. gibi dikkat dağıtıcı unsurlar bulundurmamaya özen gösterin. Son olarak ortamda televizyon, tablet, telefon gibi teknolojik aletler bulundurmaktan sakının ya da ders çalışma süresince tamamen kapatın ve ders çalışma programınıza odaklanın.

7) Pomodoro Tekniğinden Faydalan!

Francesco Cirillo tarafından bulunan bu teknik 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık molalardan oluşan bir çalışma tekniğidir. 4 pomodoro zaman dilimini uyguladıktan sonra 15-20 dakika gibi uzun bir mola verebilirsiniz. Odaklanma sıkıntısı, konsantrasyon eksikliği yaşıyorsanız ve ders çalışmaya oturduğunuz süreyi maksimum fayda ile sonlandırmak istiyorsanız bu tekniği kullanabilirsiniz. Sizin için yararlı olabilecek bir video koyuyorum inceleyebilirsiniz.

8) Tekrarın Önemini Gözardı Etme!

Hazırlayacağınız günlük ya da haftalık ders çalışma programında konu çalışma, soru çözme, tekrar şekline bir rutin oluşturun. Hangi ders olursa olsun anlamakta güçlük çektiğiniz konuların üzerine ne kadar çok gider ve ne kadar çok tekrar ederseniz o bilgileri kalıcı hale getirirsiniz. Hatta uykudan önce yapacağınız 5-10 dakikalık bir tekrar daha iyi öğrenmenize katkı sağlayacaktır. İngiltere’deki Sheffilef Üniversitesi ekibi öğrenmek için en iyi zamanın uykudan hemen önce olduğunu belirterek yatmadan önce öğrenilen bilgilerin ve kitap okumanın önemine dikkat çekiyor.

9) Erteleme!

Programınızdan, hedeflerinizden ve öğrenme isteğinden uzaklaşmanıza yol açan bu eylemden uzak durmalısınız. Kendi kendinize bahaneler bulup ders çalışmayı ötelediğiniz takdirde başarısızlığa bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Aman yarın yaparım, acelesi yok şu bölümü de izleyim başlarım, bir dışarı çıkıp geleyim hemen dersimin başına oturacağım gibi cümleler bir süre sonra huy haline gelebilir. Eğer hedeflerinize sıkı sıkıya bağlı, sorumluluklarının bilincinde olan, iç disipline sahip bir öğrenciyseniz önceliğiniz her zaman dersleriniz olmalıdır. Aksi halde sizi mutsuz eden sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

10) Kitap Oku!

ders çalışma programı
Kitap okuma alışkanlığı

Kitap okumanın ne kadar önemli olduğunu ve genel faydalarından bahsetmek yerine sınavlarda ve akademik yaşantımıza olan artılarından bahsetmek isterim. Takdir edersiniz ki düzenli kitap okuyan bir insanın muhakeme yeteneği, düşünme gücü zihinsel işlem becerisi, neden sonuç ilişkisi kurabilme yeteneği oldukça gelişmiştir. Tüm bunlarda zamanla yarıştığımız ve test odaklı sınavlara girdiğimizden bize oldukça fayda sağlar. Sadece sözel dersler için değil matematik ve fen bilimlerindeki problem sorularını hızlıca anlamamızı sağlar. Siz, siz olun günde en az 30 dakika kitap okumayı ihmal etmeyin.

Referanslar: Adiyamanfenlisesi, Universitego.com , Kunduz.com

Ders çalışma programı nasıl ayarlanır yazımıza da mutlaka göz atın.

Mutlaka Okumanız Gereken Kitap Önerileri

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kariyer Planlama Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu