Hakkımızda1

Dijital Okuryazarlık Nedir ?

Günlük yaşantımızın değiştiği şu zamanlarda Dijital medya konusu sık sık gündeme gelmeye başladı. Peki herkesin konuştuğu dijital okuryazarlık aslında nedir, dijital okuryazarlığı ne kadar kullanıyoruz?

Dijital Okuryazarlık Ve Gelişimi

Dijital okuryazarlık zannedildiği kadar yeni bir kavram değil. Dijital dönüşümün yaşandığı çağ da okuryazarlık söyleminin de önemi hissedilir derecede artmış oldu. Dijital okuryazarlık, bilim veya teknoloji kadar hemen oluşan bir olgu olmadı. Zaman içerisinde yavaş yavaş ortaya çıkıp etkilerini hissettirdi. Fakat son yıllara baktığımızda bu kavram kendini iyiden iyiye hissettirdi.

Dijital medyayı popüler hale getiren çeşitli sebep var. Dijital dünyadan önce insanlar teknolojiyle tanıştı. Zaman içinde yaşanan gelişmelerle birlikte internet ve teknoloji çabuk gelişim gösteren araçlardan oldu. Kısa zaman içinde evde internet kullanım oranı arttı. Dijital medya kullanıcıları çoğaldı. En sonunda da akıllı cihazlarla birlikte hayatımız şekillendi.

Teknoloji her geçen gün kendini yeniliyor. Bu kadar hızlı gelişen bir süreçte bizler neredeyiz ya da nerede olacağız bu gibi soru işaretleri hepimizde vardır. Tam bir merak konusu olduğu bir gerçek. Artık insanlar için teknoloji bir seçenek değil bir ihtiyaç haline dönüştü ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu.

Dijital Okuryazarlığın Özü

Akıllı cihazların tümüyle birlikte anlama, analiz etme, bilgiyi bulma, okuma ve not alma becerilerine verilen isimdir. Dijital okuryazarlık kavramına baktığımızda iki terimin birleşmesiyle oluştuğunu görüyoruz. Dijital ve okuryazar. Burada dijital, bilginin sembolik bir temsilcisi olarak okuryazarlık da verilen bilginin okunmasında ve yazılmasında rol oynar. Akıllı telefon, bilgisayar ve tablet gibi cihazların, sosyal medya ile etkileşimi dijital medyayı son derece önemli hale getirdi. Dijital okuryazar, analiz edebilme ve bilgiye erişme gibi konularda deneyim kazanarak dijital medya platformlarını güçlendirir.

Online eğitimler, görüşmeler, iş toplantıları, ticaret, alışveriş gibi yaşamın her alanında internet vardır. Teknoloji ile sürekli irtibat halinde olduğumuzdan dolayı dijital okuryazarlığın önemine her geçen gün şahit olmaktayız.

Dijital Okuryazarlığın Hayatımızdaki Yeri

Yapılan araştırmaların sonuçlarına baktığımızda;

 • İnsanların %89’u akıllı telefon kullanıyor.
 • Dijital medyada geçen süre önceki yıllara göre artış gösterdi.
 • Artık insanların %62’si internetten TV içeriği izliyor.
 • Ortalama günde 2 saat 55 dakikayı sosyal medyayı kullanarak geçiyor. (Türkiye için)
 • Dijital medya programlarından en çok kullanılanı ”YouTube” (Türkiye için)
 • Sosyal medyayı kullanan en sık yaş aralığı : 18-34
 • Dünyanın toplam nüfusunun yaklaşık üçte ikisinin (% 65) artık sosyal medyayı daha aktif kullandığını gösteriyor.
 • Temmuz 2019’dan bu yana 376 milyondan fazla yeni kullanıcı eklendi.(saniyede neredeyse 12 yeni kullanıcı)
 • Facebook, dünyanın en popüler sosyal medya platformu oldu.
 • 2 milyar kişi en iyi mesajlaşma platformu olarak WhatsApp’ı kullanıyor.
 • SimilarWeb’den alınan veriler, herhangi bir ayda Twitter’ı 2 kat fazla kişinin ziyaret edebileceğini gösteriyor.
 • İnternet tarayıcıları incelendiğinde en çok kullanılan “Chrome” olmuş.
Dijital Okuryazarlık

Covid-19‘un pandemi sürecinde insanların dijital davranışlarını etkilediği tespit edilmiştir. Peki nasıl? Yeni normalde insanlar toplantılarını, görüşmelerini, mülakatlarını, canlı derslerini daha pek çok faaliyetlerini dijital platformlar aracılığı ile gerçekleştiriyor. Ve tabi ki elde edilen verilere göre dijital medyayı kullanım artışı beklenenden çok daha fazla. Ulaştığımız yüzdelere bu yıl değil de sonraki yıllarda ulaşmamız beklenirken pandemi dolayısıyla daha çabuk ulaşıldığı tespit edilmiştir.

Dijital Okuryazarlık
Dijital Medyanın Kullanım İstatistikleri

Hızla gelişen dijital ortamda çabuk tepki verebilmek için üretim aşaması atlanmamalıdır. Dijital okur yazarlığın günümüzün bir parçası olduğunu unutmamalıyız.

Ve aynı zamanda her şeyin tüketimini dikkatli yapmak gerek. Dünyamızın kaynaklarının sınırlı olduğu göz önünde bulundurulmalı. Aksi taktirde yeni gündemlerden bir tanesi de “Dijital Temizlik” olacaktır.

REFERANS : Dijital okuryazarlık nedir? İstatistikler Dijital okuryazarlık

Diğer yazılarımızı merak ediyorsanız buraya tıklayınız.

Pazarlama ve 4P Nedir?

Yöneylem Araştırması

Güçlü Biri Olmanın Sırları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu