Hakkımızda1

Distopya Türünde 12 Dizi Önerisi

Merhaba Gelişen Kariyerim okuyucuları, eminim ki distopya kelimesini hepimiz bir yerlerden duymuşuzdur. Günümüzde de bu türde film ve dizilere artık sıkça rastlar olduk. Distopya kavramını; kaosun hâkim olduğu, özgürlük ve eşitliğin olmadığı baskı dolu bir toplum olarak tanımlayabiliriz. Distopyalar şiddet, diktatörlük, ayrımcılık, açlık ve hastalık gibi konuları sıklıkla ele almaktadır. Yani toplumun giderek kötüleşeceğini ortaya koyan bir düşünce söz konusudur. Şimdi de gelin bu konulara hakim dizi önerileri neymiş bakalım.

Bu arada her ay güncellediğimiz 100 Film önerimize göz atmanızı tavsiye ederiz !

1. The 100

The 100 Fragman

Yeryüzündeki nükleer savaşın ardından dünyanın büyük bir kısmı yok olmuştur. Artık dünya yaşanılamaz hale gelir çünkü her yer radyasyonla kaplanmıştır. Hayatta kalan insanlar dünyayı terk edip Ark isimli uzay istasyonunda yaşamaya başlarlar. Buraya katı kurallar hakimdir. Suçlular uzay boşluğuna fırlatılıp ölümle cezalandırılırlar. Bir de Ark’ın kaynakları artık tükenmeye başlamıştır ve o kadar insana yetmemektedir. Bu yüzden yeni yaşam kaynağı arayışına girilir ve dünyada yaşama şanslarının olup olmadığını öğrenmek amacıyla 100 genç mahkûmu dünyaya göndermeye karar verirler. Böylelikle bu 100 gencin eski suçları da affedilecektir. Gelgelelim bizim mahkûmların bulunduğu uzay gemisi istenilen yere inmez, bu da yetmezmiş gibi gelir gelmez aralarında liderlik için rekabet başlar ve tartışmalar çıkar ama tehlike saçan bu yeryüzünde hayatta kalmaları için birlik olmaları gerekecektir. Kass Morgan’ın bilim kurgu serisinden uyarlama olan bu dizi benim gibi distopya sevenler için harika bir dizi olacaktır?

2. Black Mirror

Black Mirror Fragman

Teknoloji içerikli dizi önerileri sevenlerdenseniz bu dizi tam da size göre. Büyük bir hayranlıkla izleyeceğinize eminim. Her bölümde birbirinden bağımsız konular anlatılıyor ve bu bizce diziyi özel kılıyor. Her bölümde farklı bir heyecan yaşıyoruz. İstediğiniz bölümden başlayabilirsiniz ya da bölümü kaçıranlara da avantaj sağlamış oluyor. Bu bölümlerin tek bir ortak noktaları var, o da ileri teknoloji ve bu yeniliklerin insanlar üzerindeki etkileri. Çok da uzak olmayan bir gelecekte ulaşacağımız ileri teknoloji, dizi sayesinde bizlere görsel bir şölen sunuyor ama beraberinde yaşayacağımız sorunları da görmeye hazır mıyız? Bakalım teknolojinin bu denli ilerlemesi iyi mi kötü mü izleyin ve siz karar verin.

3. %3

%3 Fragman

Dünyanın ikiye bölündüğünü düşünün. Bir tarafında modern ve zengin insanlar keyif sürerken diğer taraftaki kenar mahallelerde ise ekonomik durum çok kötüdür ve insanlar sefalet içinde yaşam mücadelesi verirler. Bu insanlara dünyanın iyi tarafına geçmek için bir şans verilir ancak bu şansı yakalamak o kadar da kolay değildir. Aday olan kişilerden sadece %3’ü bu yoksulluktan kurtulabilecektir.

4. Altered Carbon

Altered Carbon Fragman

Kaliteli yapımlardan biri olduğunu düşündüğüm Altered Carbon, bedenlerimizin öldüğü ama ruhumuzun başka bir bedene transfer edilebildiği alternatif bir geleceği konu alır. Evet dizinin konusu tam da bu, ölümsüzlük. Son elçi Takeshi Kovacs, buzlarla kaplı 250 yılın ardından başka bir vücutta diriltilir ve kendisini bambaşka bir dünyada bulur. Özgürlüğünü kazanması için bir cinayeti çözmek durumundadır. Değişik konusu ile gerçekten Netflix’in ses getiren dizileri arasına girmeyi başardı Altered Carbon. Bu tarz konulara meraklı olanlar bu diziye bayılacaktır. Sizlere iyi seyirler dileyip diğer distopik dizi önerileri neymiş devam edelim.

5. The Rain

The Rain Fragman

Bu dizi, bizim de bu yıllarda boğuşmakta olduğumuz virüs konusunu içinde barındırıyor. Bir anda yağmurun yağmasıyla birlikte gelen virüs, İskandinavya nüfusunun neredeyse tamamını yok eder. Sağ kurtulan Simone ve Rasmus bir sığınakta 6 yıl boyunca saklanırlar ve en sonunda dışarı çıkıp bilim adamı olan babalarını aramaya karar verirler. Dışarıda kurtulan başka gençler de vardır ve birlikte bu yaşanılanlara çözüm ararlar. Aynı zamanda da hayatta kalma mücadelesi vereceklerdir ve bu o kadar da kolay olmayacaktır.

6. Snowpiercer

Snowpiercer Fragman

Distopik dizi önerileri deyince akla gelen dizilerden biri de kuşkusuz Snowpiercer. Küresel ısınmanın önüne geçmek amacıyla yapılan deney başarısızlıkla sonuçlanınca dünyanın her yeri buzlarla kaplanır. Hayatta kalan az sayıda insan, sürekli hareket halinde olan, devasa ve dünyanın çevresini dolaşan Snowpiercer adlı trende yaşamaya başlar. Vagonlarda kalan insanlar, sınıfça ayrılmıştır. Dizi sınıf savaşı, adaletsizlik ve hayatta kalma mücadelesini epeyce sorgulatıyor bizlere. Kesinlikle listenize ekleyin ve bir an önce izleyin derim. 2013 yapımı filmi de distopik ve bilim kurgu sevenler için harika olacaktır.

7. Westworld

Westworld Fragman

Değişik konusuyla dikkatleri üzerine çeken Westworld, aslında zengin kesime hitap eden bir eğlence parkının adıdır. Varlıklı insanların istediklerini yapabildikleri ve eğlenceli zaman geçirdikleri kurgusal bir kasabadır. Kasabanın ev sahipleri yüksek teknoloji ürünü robotlar, ziyaretçilerin keyifli anlar geçirmesine olanak sağlar. Ziyaretçilerin istekleri de her zaman masum değildir ve bir gün öyle bir şey olur ki robotların yapay zekâsında değişiklikler yaşanır ve robotlar artık varlıklarını sorgulamaya başlayacaklardır. Asıl olaylar bundan sonra başlar. Çok yaratıcı bir konusu olduğunu ve görsellik açısından da kaliteli olduğunu söylemeliyim. Kesinlikle listenizde ilk sıralarda olmalı.

8. Into The Night

Into The Night Fragman

Netflix’in Belçika yapımı olan bir dizisiyle geldim sizlere ve dizide bir de Türk oyuncumuz var, evet yanlış duymadınız. Kendileri Mehmet Kurtuluş. Dünyada her şey yolundayken güneş bir anda önüne çıkan herkesi öldürmeye başlar. Bunu önceden duyan İtalyan NATO askeri silahıyla Moskova’ya giden bir uçağı kaçırıp erken kalkışa zorlar ve pilota olanları anlatır. Karanlıkta kalmak için sürekli batıya hareket etmek zorundadırlar. Uçağın içindeki insanların yaşadıklarını konu alan bu dizi izlenmeye değer ve türk oyuncumuzun da dizide yer alması ben de merak uyandırmıştı doğrusu.

9. Colony

Colony Fragman

Los Angeles’ta büyük bir felaket yaşanmıştır ve bu felaketin sebebi uzaylı istilasıdır. Bu istilayla birlikte insanlar esir altında yaşamaya başlar ve şehir drone gibi yapay zekâlı robotlar tarafından kontrol edilmektedir. Uzaylılar sıkı yönetim ilan etmişlerdir ve kuralları oldukça katıdır. İnsanlar kurallara uymadığı takdirde cezası ölümdür. Eski bir FBI ajanı olan Will Bowman’ın oğlu, uzaylıların şehri işgali sırasında bir duvarla ikiye ayrılan eyaletin diğer tarafında kalmıştır. Will Bowman ve eşi, her şeylerini riske atıp oğullarını bulmaya çalışırlar.

10.The Handmaid’s Tale

The Handmaid’s Tale Fragman

Distopik konulu bir eserden uyarlama olan bu yapım, ilk sezondan itibaren konusu ve sağlam kadrosuyla çok ses getirdi. Doğurganlığın dolayısıyla nüfusun azalmasıyla birlikte Gilead, kadınlara devletin mülküymüş gibi davranan baskıcı bir rejimle yönetilmektedir ve erkek egemenliği hakimdir. Başroldeki Offred’in de tek amacı böyle bir toplumda ayakta kalmaktır. Şüphesiz dizi önerileri arasında dikkat çekenler arasına girmeyi başardı bu dizi ve hepimizi ekranlara kilitledi.

11. Into the Badlans

Into the Badlans Fragman

Eveet dövüş severler sizi buraya alalım. Burası kötü mü kötü baronlar tarafından yönetilen Badlans. Son savaşla birlikte insan nüfusu oldukça azalma göstermiş hatta yok denecek kadar azdır diyebiliriz. Topraklar 7 bölgeye ayrılmıştır ve her bölge baronlar tarafından yönetilmektedir. İnsanlar zorlu bir yaşam sürmektedir. Artık ateşli silahlar gitmiştir onların yerini kılıç ve ok almıştır. Yakın dövüş sanatına ilgisi olanlar sakın bu diziyi kaçırmasın. Dövüş sahneleri, aksiyon ve macerayla birleşince bence ortaya harika bir şey çıkmış ve izleyiciyi büyülemeyi başarmış gibi duruyor. Bu yüzden de çokça hayran kitlesi mevcut.

12. See

See Fragman

Konusuna geçmeden söylemeliyim arkadaşlar ben diziye bayıldım. O kadar akıcı ki bir bölüm bittiğinde ara vermeden diğerine geçiyordum. Bu arada resimden de görüldüğü gibi başrolde Jason Mamoa yer alıyor. Gelelim konusuna. Dizi, küresel salgın sonucu sağ kalan ve görme yetisini kaybeden insanların yaşantısını anlatmaktadır. Bir gün kabilede ikiz bebekler doğar ve zaman geçtikçe bu bebeklerin görme yetisi olduğu anlaşılır. Yani ikizler salgından sonra görebilen ilk insanlardır. Sahneleri o kadar etkileyici buldum ki bazı anlar kendinizi kaptırıp oyuncuların göremediklerini unutuyorsunuz.

Referanslar: Distopya Nedir ?, Distopik Diziler, Distopya Temalı Dizi Önerileri

Sitedeki diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

2021’in İlk Ayında Netflix Dizileri

Netflix’te İzlemeniz Gereken 10 Film

Bilim Kurgu Dizileri Önerdik

Psikoloji Filmleri Önerdik

Burcu BAŞARAN

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gıda Mühendisliği mezunuyum. Kendini geliştirme isteği yüksek ve azimli bir bireyim. Boş zamanlarımda okumaktan, yazmaktan büyük keyif alan biri olarak burada hep birlikte paylaşımlar yapacağımız için ve birbirimize bişeyler katacağımız için heyecanlı ve mutluyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu