Hakkımızda1

DNA Bilgisayarları Nedir?

Değerli Okuyucularım günlük hayatımızda çok fazla yer verdiğimiz bilgisayarlara artan teknoloji ile bir yenisi daha eklendi. Bu yazımda DNA Bilgisayarları hakkında bilgiler edineceğiz.

Haydi Başlayalım!

Şu an siz bu yazıyı okurken bile, mikroçip üreticileri hız rekorlarını alt üst edecek yeni mikroişlemciler yapmak için birbirleri ile tutku ile yarışıyorlar. Fakat eninde sonunda bu rekabet bir çıkmaza girecek. Silikon temelli mikroişlemciler yakında hız ve küçültme olarak limitlerine ulaşacaklar. Yani artık daha fazla geliştirilemeyecekler.

Bir gün mikroçip üreticileri silikondan yapılmış mikroişlemcilerin limitlerine ulaşacağını bildiklerinden kaygılı bir şekilde üretmek ve geliştirmek için yeni bir teknolojiye ihtiyaç duyarlar. Bu alanda hızlı gelişen teknolojilerden birisi birçoğumuzun bildiği kuantum bilgisayarlardır. Buna paralel olarak gelişen diğer bir teknoloji de DNA bilgisayarlarıdır.

Bilim insanlarının gelecek nesil mikroişlemcileri üretmek ve geliştirmek için ihtiyaç duydukları yeni malzemeyi nerede bulduklarına asla inanamayacaksınız. Vücudumuz da dahil olmak üzere canlı organizmaların içinde milyonlarca doğal süper bilgisayar bulunmaktadır.

DNA Bilgisayarları
DNA Bilgisayar Teknolojisi

Genlerimizin yapıldığı DNA (deoksiribonükleik asit) molekülleri, dünyanın en güçlü insan yapımı bilgisayarlarından katlarca kez daha hızlı hesaplamalar yapma potansiyeline sahiptir.

DNA bilgisayarları henüz emekleme dönemindeyken bile kişisel bilgisayarımızdan milyarlarca kat daha fazla veri depolayabilecek ve trilyonlarca işlemi saniyeler içerisinde yapabilecek potansiyele sahiptir.

DNA Bilgisayar Teknolojisi

DNA bilgisayarları ne yazık ki henüz yerel elektronik mağazalarımızda bulunamıyor. Bu teknoloji hala gelişme aşamasındadır ve yıllar önce bir kavram olarak bile mevcut değildi. 1994 yılında Leonard Adleman, karmaşık matematik problemlerini çözmek için DNA’yı kullanma fikrini ortaya attı. Bilgisayar bilimcisi olan Adleman moleküler biyoloji konusunda araştırmalar yaptıktan sonra DNA’nın kalıcı bilgileri saklama şekli açısından bilgisayarın sabit diskine çok benzer bir şekilde depoladığını keşfetti. Adlemen DNA bilgisayarı ile ünlü ve karmaşık bir matematik problemini çözmeyi başardı ve bu sayede bu bilgisayarların gerçekten çalışabileceğini kanıtlamış oldu. Ayrıca DNA bilgisayarı üreten ilk kişi olarak tarihe adını yazdırmıştır.

DNA Bilgisayarları’nın Avantajları Nelerdir ?

  • DNA Bilgisayarları silikonlu bilgisayarlara kıyasla çok daha az enerji tüketir.
  • DNA bilgisayarları bugüne kadar imal edilmiş tüm bilgisayarlardan daha hızlı ve daha küçüktür.
  • Üretiminde toksik madde ortaya çıkan geleneksel mikroişlemcilerden farklı olarak DNA biyoçiplerinin çevreye zararı minimum düzeydedir.
  • Hücresel organizmalar var olduğu sürece, her zaman bir DNA kaynağı olacaktır.
DNA Bilgisayarları
DNA Bilgisayar Teknolojisi

DNA’nın en önemli avantajı, DNA Bilgisayarlarını kendinden önce gelen tüm bilgisayarlardan daha küçük hale getirirken aynı zamanda daha fazla veri tutmasıdır. DNA’nın bir kilosu şimdiye kadar yapılmış tüm elektronik bilgisayarlardan daha fazla bilgi saklama kapasitesine sahiptir.

DNA Bilgisayarı Ne Yapabilir?

DNA Bilgisayarları yalnızca işleri daha hızlı veya daha verimli yapmakla ilgili değildir. DNA Bilgisayarları dünyanın en güçlü insan yapımı bilgisayarlarından katlarca kez daha hızlı hesaplamalar yapma potansiyeline sahiptir. 10 trilyondan fazla DNA molekülü, 1 santimetreküpten daha büyük olmayan bir alana sığabilir. Bu küçük miktardaki DNA ile bir bilgisayar 10 terabayt veri tutabilir ve bir seferde 10 trilyon hesaplama yapabilir. Ayrıca daha fazla DNA eklersek daha fazla işlem yapabiliriz.

DNA Bilgisayarları’nın paralel işlem yapabilme kapasitesinden dolayı ilk olarak askeri ve bilimsel alanlarda kullanılması bekleniyor. İstihbarat teşkilatlarının günümüz teknolojisi ile henüz kırılamayan kriptoları kısa sürede kırabileceği düşünülüyor. Diğer bir düşünce ise tamamen organik olan bu bilgisayarları insan vücudunda kullanarak hasarlı hücreleri tespit etmektir. Böylece teşhisi zor hastalıklardan kısa bir zaman diliminde daha doğru sonuçlar elde edilebilecek. Ayrıca bilim insanları tedavisi olmayan hastalıkların da tedavisinin bulunabileceği yönünde olumlu görüşlere sahip.

DNA Bilgisayarlarını evimizde kişisel ihtiyaçlarımız için kullanmak, oyun oynamak veya internette gezinmek için daha çok erken ancak belki de yakın bir zamanda hastalıkların teşhis veya tedavisinde yeni bir yöntem bulunduğunu medyada duyabiliriz ve belki de bunu medyaya duyuran siz olabilirsiniz.

KAYNAKÇA : Wikipedia , BBC

LPWAN Düşük Güç Geniş Alan Teknolojisi

Kuantum Bilgisayarı Nedir?

Geleceğin Teknolojileri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu