Genel Kültür

Doğru Karar Verme Teknikleri Nelerdir?

Hayatımız boyunca birçok kez karar verme durumu ile karşı karşıya kalmışızdır. Hatta gün içerisinde bile yüzlerce karar veriyoruz. Ancak bu karar verme bazen kolay olabilirken bazen de bizi ciddi anlamda sıkıntıya sokabiliyor. Karar vermede çok zorlandığımız anlarda ise öyle bir duruma geliyoruz ki bizim yerimize keşke başka biri karar verse diye düşünmüyor değiliz. Bu yazımda sizlere doğru karar vermenizi sağlayacak birkaç adımdan bahsedeceğim. Peki doğru karar vermek için neler yapmalıyız? Doğru karar verme teknikleri nelerdir? Nasıl en doğru kararı verebiliriz? Hadi gel seninle şöyle bir göz atalım.

“İnsanı sadece kararsızlık yorgun düşürür. Her türlü çaba insanı özgürleştirir, en kötüsü hiçbir şey yapmamaktan daha yararlıdır.”

Stefan zweig

Sorunu Açıklığa Kavuşturma

Doğru karar verme teknikleri alt başlığımızdan ilki, sorun nedir? Evet belki size biraz tuhaf geliyor olabilir ve neden sorunu konuşuyoruz diye düşünebilirsiniz. Fakat niçin karar vermemiz gerektiğini açıklığa kavuşturmazsak yanlış karar vermemiz olası bir durum olur. Öncelikle sorunu belirlememiz gerekiyor. Kararımız bize ne gibi sonuçlar doğurur? Her türlü ihtimali düşünmeliyiz. Hatta düşünceyi kolaylaştırmak adına istersen kâğıt kalem ile not alabilirsin. Artık sorunun ne olduğunu kafamızda oturttuğumuza göre doğru karar verme tekniklerinden ilkini tamamlamış olduk. Haydi gel diğer adıma bir göz atalım.

Avantajlar ve Dezavantajlar

Verdiğimiz kararların elbette ki olumlu ve olumsuz yönleri olacaktır. Fakat önemli olan avantajların dezavantajlardan daha fazla getirisi olmasıdır. Karar verdikten sonra karşımıza çıkacak olan avantajlar ve dezavantajlar nelerdir? Gerekirse bunları bir liste halinde yazabilirsiniz.

Alternatifler Üretme

Hayat elbette ki planladığımız gibi gitmiyor her zaman. Bu nedenle hiçbir zaman tek bir noktaya odaklanmayın. Farklı çözüm yolları üretin. Üstelik her zaman kıyıda köşede bir B planınız olsun. İlk planınız başarısız olmuşsa eğer bir sonraki planınız hazırda bulunsun ki onu uygulamaya koyabilin.

“Acele karar vermeyin. O zaman sizin de herkesten farkınız kalmaz. Hayatın küçük bir parçasına bakıp karar vermekten kaçının.”

LAOZİ

Acele Etmeyin!

Evet sıra geldi zaman konusuna. Doğru karar verme teknikleri konusunda zaman kavramını atlamak olmazdı elbette ki. Çünkü zaman kısıtlı olduğunda hızlı düşünüp yanlış kararlar verebiliriz. Doğru karar vermek için son dakikalarda karar vermemek lazım. Düşünmek için kendinize zaman tanıyın ve hiçbir zaman karar vermek için acele etmeyin.

Önceliklerinizi Belirleyin!

Hayatımız boyunca birçok arzu ve isteklerimiz olur. Fakat bu isteklerden hepsine aynı anda sahip olamıyoruz. Bu sebeple öncelik ve ihtiyaçlarımız nelerdir bunları belirlemeliyiz. Bu noktada da kendimizi tanımak bizim için çok önemli. Kendimizi ne kadar iyi tanıyorsak karar verirken işimiz diğerlerine göre daha kolay olacaktır.

Fikir Alabilirsin

Eğer karar vermede zorlanıyorsan etrafındaki kişilerden fikir alabilirsin. Burada dikkat etmen gereken nokta karar verirken onların etkisi altında kalmaman. Hatta karar verme aşamasında düşüncelerini onların fikirleri ile harmanlayabilirsin. Bu şekilde daha doğru bir karar verebilirsin.

Hayal edin başarın!

Doğru Karar Verme Teknikleri- Hayal Edin

Doğru karar verme teknikleri arasında bence en önemlisi vermiş olduğumuz kararı hayal etmek olabilir. Varsayalım ki kararımızı verdik. Verdiğimiz karardan mutlu muyuz? Olası risklerin üstesinden gelebilir miyiz? Elbette ki bu karar sonrasında hayatımızda bir değişiklik olacaktır. Biz bu değişime hazır mıyız? Dezavantajları avantaja çevirebilecek miyiz? Bu tür sorulara olumlu cevaplar verebiliyorsak bu kararı vermemizde bir sakınca yoktur.

Mükemmel Olmayacağını Kabullenin

Mutlaka hepimiz hayamızdaki her şeyin mükemmel devam etmesini isteriz. Fakat hayatta olumsuzluklar da mevcut. Karar verirken her şeyin mükemmel olmasını beklersek bu kararımız sanıyorum ki kararsızlıkla sonuçlanır. Bu da bizi sıkıntıya sokacaktır bu sebeple hiçbir zaman mükemmel olması için kendinizi gereksiz yere yormayın.

Pişman Olma!

Doğru karar verme teknikleri konusunda son adıma gelmiş bulunuyoruz seninle. Bundan sonra kararın ne olursa olsun onun arkasında dur. Pişman olma. Evet bu karar sonucunda hayatında bir değişim olacak ve bu değişim sana yeni hayat tecrübeleri kazandıracaktır.

Doğru karar verme teknikleri konusunu böylece tamamlamış olduk ve artık karar verme aşamasındayız. Karar vermek için yeterli hazırlığı yaptığımıza göre gözlerimizi kapatıp doğru olduğuna inandığımız kararı verebiliriz. Artık bu noktada vermiş olduğumuz karardan pişman olmayıp kararımızın arkasında durmamız gerekiyor. Her karar bir risktir ve her risk peşinde mutlaka güzellikler getirir. Sen yeter ki kararsızlığa kapılma. Anton Çehov’un da dediği gibi

“En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir. “

Anton Çehov

Sitemizde yazılan kişisel gelişim ilgili diğer yazılarımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Kitabı Arayanlar Buraya: 5 Mükemmel Kitap

Kişisel Gelişim İçin 30 Farklı Öneri

Kişisel Gelişim Filmleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu