Öneriler

Endüstri Mühendislerinin Bilmesi Gereken Programlar

Bu yazımızda endüstri mühendisi adaylarının ve endüstri mühendislerinin bilmesi gereken programlardan bahsedeceğiz.

Yönelmek istedikleri alana göre birbirinden farklı departmanlarda görev alabilen endüstri mühendislerinin, ilgi alanlarına göre öğrenebilecekleri pek çok program mevcuttur. Diğer bir deyişle geniş çalışma yelpazesine sahip endüstri mühendislerinin bilmesi gereken programlar oldukça fazladır. Bu yazımızda sizler için bu programlardan popüler olanları derledik.

1-) Microsoft Office Programları

Meslek grubu farketmeksizin bilinmesi şart olan Microsoft Office programlarına endüstri mühendislerinin de hakim olması gerekiyor. İş dünyasında belge oluşturmak, sunu hazırlamak, veri listelemek ve tablo oluşturmak için MS programlarını tercih ediyoruz. Anlaşılması kolay kullanıcı arayüzleri ve hızlı kullanımı, işlemlerin kısa sürede tamamlanmasını sağlıyor. Haydi Microsoft Office Programlarından popüler olanları inceleyelim!

ms office programları

Microsoft Excel

Microsoft Office Programlarından en popüler olanıdır. Excel ile yapabileceği temel işlemler veri listeleme, veri tablolamadır. Ancak Excel, diğer MS Office programlarına göre biraz daha karmaşıktır. Bunun sebebi Excel’in derinlerine inildiğinde yapılabileceklerin sınırsız olmasıdır.

Finansal, matematiksel, istatiksel ve bir çok alana ait hazır formüller sayesinde verileri anlamlandırabilir veya görselleştirebilirsiniz. 3 boyutlu grafikler, tablolar oluşturmak Excel’in bize sunmuş olduğu en kullanışlı özelliklerdendir. Az önce değinmiş olduğumuz formüllere hakim olduğunuzda makro işlemler yaparak hızlı bir şekilde listeleme, tablolama yapabilirsiniz. Kısacası Excel’e hakim olmak sizi diğer adayların bir adım önüne taşıyor.

Microsoft Word

Kullanımı en basit MS Office programıdır. Temel mantığı belge oluşturmak olan Word ile rapor hazırlama, içerik oluşturma, modelleme, CV hazırlama, tez hazırlama gibi işleri yaparken de yararlanabiliriz. Ayrıca bu belgelerimize görseller, şekiller, tablolar ekleyerek içeriğimizi güçlendirebiliyoruz.

Microsoft PowerPoint

Seminerlerde, toplantılarda pek çok kez ilgili konunun belirli slaytlar sayesinde gerçekleştiğine şahit olmuşuzdur. MS programlarından biri olan PowerPoint bu slaytların oldukça kolay bir şekilde oluşturulmasını sağlıyor. Metinsel ifadelere pek yer vermeden anahtar sözcüklerle ve görsellerle slayt oluşturmak gibi incelikler bilindiğinde mesleki yaşantınızda çok kez kullanabileceğiniz MS PowerPoint’i bilmek size bir kaç adım öne taşıyacaktır.

2-) GAMS/Lingo/Lindo

GAMS Programı Logosu
GAMS Programı Logosu

Endüstri mühendislerinin yoğun olarak çalıştıkları alanlardan biri Yöneylem Araştırmasıdır. Belirlenen amaç ve kısıtlara göre optimum kararı vermemizi amaçlayan bu bilim dalında bazen karmaşık problemlerle karşılaşabiliyoruz

. Zamandan tasarruf ve doğru optimal karar için GAMS – Lingo – Lindo programlarına ihtiyaç duyuyoruz. Bu anlamda karşılaştığımız minimizasyon ya da maksimizasyon problemlerini en az hata payı ile modelleyebiliyoruz. Böylelikle mükemmele yakın bir karar verme süreci geçiriyoruz. Bundan dolayı GAMS – Lingo – Lindo endüstri mühendislerinin bilmesi gereken programlar listesinde ilk sıralarda yerini alıyor.

Basit bir maksimizasyon probleminin Lingo ile kısa sürede raporlanması

3-) Arena

Arena Programı

Girişeceğimiz neredeyse tüm işlerde sonucun ne olacağını merak etmişizdir. Gelecek hakkında bazı tahminlerde bulunsak da doğruluklarından hiçbir zaman tam olarak emin olamıyoruz. Ancak yüksek doğruluk oranına sahip tahminler yapmamız elbette mümkün. Endüstri mühendisleri de işletmede her adımı iyileştirmek adına girişimlerde bulunuyor ve tabii bu girişimlerin sonucunu tahmin etmeye çalışıyor.

Yüksek doğruluk oranına sahip olmak için ise bir sistemi bilgisayar ortamında modelliyor. Bunun için ise yaygın olarak kullanılan programlardan olan Arena’yı tercih ediyorlar. Arena, bir sistemin özelliklerini, girdilerini değerlendirerek bilgisayar ortamında bir simülasyon yaratıyor.

Böylelikle sürecin henüz karar aşamasındayken sonuçlarını gözlemleme imkanı yakalıyor. Bu da maliyet, verim, satış, pazarlama gibi pek çok alandaki sonuçların görüntülenmesine olanak sağlıyor. Minimum maliyet, maksimum verim sloganıyla mesleklerini icra eden endüstri mühendislerinin bilmesi gereken programların arasında Arena’yı da görmek mümkündür.

4-) ERP (Enterprise Resource Planning)

ERP Programı
ERP Programı

İşletmeler, kaliteyi ve verimi maksimum seviyede tutarken maliyeti minimum seviyeye getirerek rakiplerinin önüne geçmeyi hedefler. Yaşamakta olduğumuz teknoloji çağında işletmeler bunu çeşitli yazılımlar ve programlarla sağlıyorlar.

Muhasebeden tedarik zincirine, insan kaynaklarından pazarlamaya her türlü departmanlara bu yazılımları entegre ederek hızlı bir şekilde hedeflerine ulaşırlar. ERP sistemleri kullanılan bu sistemlerden biridir. ERP sistemlerinin kullanılmasıyla şirketler kaynaklarını daha verimli, daha az israfla daha mükemmel bir üretim süreci geçirerek maksimum kâr elde ederler. ERP’nin bir işletmede kullanılabileceği alanlar aşağıdaki gibidir.

  • Stok Yönetimi
  • Finansal Muhasebe
  • Satın Alma
  • Satış ve Pazarlama
  • Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM)
  • Tedarik Zinciri Yönetimi (SCM)
  • Mühendislik / Üretim
  • Proje Yönetimi
  • İnsan Kaynakları Yönetimi

ERP sistemlerinin ve endüstri mühendislerinin süreçteki hedeflerinin paralel olduğu açıkça görülmektedir. Bunun için endüstri mühendislerinin bilmesi gereken programlar arasında ERP üst sıralardadır.

5-) SQL (Structured Query Language)

sql progrramı
SQL Progrramı

Sql, tablolardan, veri setlerinden, verileri çekerek bazı işlemler yapılmasını sağlayan bir sorgu dilidir. Veriler kullanılabilecek duruma gelmek için bazı işlemlerden geçerek anlamlandırılmalıdır. Bunun için SQL ile veri temizleme, ayıklama, istenen verileri çekme gibi işlemler yapılabilir. Pek çok alana yönelebilen endüstri mühendisleri veri bilimi, veri analisti, veri mühendisi olarak da çalışabilmektedir. Özellikle bu alanlara yönelmek isteyen endüstri mühendislerinin bilmesi gereken programlardan biri SQL’dir.

Programlama Dilleri

Günümüzde yazılım dünyasına olan artan ihtiyaçla doğru orantılı olarak bu alana ilgi de artıyor. Bunun sonucunda farklı meslek gruplarından insanlar yazılıma yöneliyor. Böylelikle karşılaşılan problemlere daha akılcı ve pratik çözümler hızlı bir şekilde oluşturulabiliyor. Sorunu bütün olarak değil de parçalara ayırarak çözme mantığı, algoritmik mantık, endüstri mühendislerinin uzak olduğu bir yöntem değildi

r. Pek çok meslek grubunun öğrenmesi gerektiği gibi, endüstri mühendislerinin de programlama dillerine ve özellikle algoritma mantığına hakim olması mesleki açıdan gelişmiş olmalarına katkı sağlamaktadır. Endüstri mühendisleri, yönelmek istedikleri alanlara göre popüler olan programlama dillerinden Python, Java, C#, JavaScript, C++ tercih edebilirler.

Programlama Dilleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu