Hakkımızda1

Endüstri Mühendisliğinde Çap & Yandal

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim ailesi. Bugün benim de öğrencisi olduğum endüstri mühendisliği bölümü hakkında, endüstri mühendisinin hangi bölümlerle çap/yandal yapabileceğini ve şartlarını konuşacağız. Öncelikle konuya “çap” ve “yandal” kavramlarının ne olduğunu öğrenmekle başlayalım.

Çap (Çift Anadal Programı) Nedir?

Zaten bir lisans programında kaydı bulunan öğrencilerin, aynı üniversitedeki farklı bir bölümün bütün derslerini alarak, her iki dalı da başarıyla tamamladıktan sonra ikinci bir diploma sahibi olmasıdır.

Yandal Nedir?

Lisans eğitimi (anadal) alan öğrencilerin, aynı yükseköğretim kurumunun herhangi bir bölümünden bazı dersleri alarak ikinci bölümü (yandal) de eş zamanlı okuması ve sertifika almaya hak kazanmasıdır.

Çap ve Yandal Arasındaki Farklar Nelerdir?

çap yandal arasındaki fark

Çift anadal programı (Çap) ile yandal programı arasında iki bariz fark söz konusudur: alınan ders sayısı ve diploma meselesi.

 • Çift anadal programında okumak istediğiniz ikinci bölümün tüm derslerini almakla yükümlüyken, yandal programında sadece bazı dersleri almanız yeterlidir.
 • Çift anadal programından mezun olduktan sonra her iki bölümü de okuyup bitirdiğinizden ötürü birbiriyle eş değer iki farklı diploma alırken, yandal programında diploma yerine geçerli olmayan bir sertifika alarak mezun olacaksınız.

Endüstri Mühendisliğinde Çap Yapmanın Genel Şartları Nelerdir?

Bu şartların farklı yükseköğretim kurumlarına göre farklılık göstermesinin yanında bu konu hakkında  genel bilgileri sizinle paylaşacağım.

 • Not ortalamasının en az 2.75 ve üzeri olması (bazı üniversitelerde en az 3.00).
 • Çift anadal programına en erken öğretim hayatının 3. yarıyılında, en geç 5.yarıyılında başvurması.
 • Çift anadal yapabilmesi için yapılan yetenek sınavından geçmesi.
 • Anadalda alınan bütün dersleri başarıyla geçmesi.
 • Çift anadaldan mezun olabilmesi için genel not ortalamasının en az 70 olması (100’lük sistemde) gibi şartlar vardır.

Çap Yapmanın Zorlukları Nelerdir?

Aynı anda her iki alanın bütün derslerini almak, ders programınızı bir hayli kabartacaktır. Bunun yanı sıra, alınması gereken derslerin belirli bir kredi limiti vardır ve asla alttan ders bırakamazsınız. Çünkü yükseköğretim kurumu, çift anadalın diplomasını alabilmek için her iki bölümün derslerini başarıyla bitirip dersleri zamanında geçmenizi şart koşar.

Çap/Yandal Yapmak İsteyen Öğrencilerde Olması Gereken Özellikler

 • Sabırlı olmak,
 • Motivasyonunu uzun süre sürdürebilmek ve gerektiği zaman motive olmayı beklemeden masanın başına oturabilmek,
 • Düzenli, plan ve programlı çalışmak,
 • Gün içindeki boşlukları (okuldaki ders araları veya toplu taşıma araçlarında geçen ölü zamanları vb.) değerlendirmek,
 • Derslere katılım sağlayarak not tutmak (Eğer derslere gitmezseniz yoğun ders programından daha sonra katılmadığınız derslerin notlarını yazabileceğiniz vaktiniz olmayacaktır.)
 • Disiplinli ve başaracağınıza inanarak devam etmek gibi özellikler, yoğun ders çalışma trafiğinizde kesinlikle işinizi kolaylaştıracak özelliklerdir.

Endüstri Mühendisliği Öğrencileri Hangi Bölümlerle Çap Yapabilir?

Endüstri mühendisliği öğrencileri bilgisayar mühendisliği, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği, kimya mühendisliği, makine mühendisliği, matematik, fizik, kimya bölümleri, insan kaynakları, işletme ve finans gibi birçok bölümle çap yapabilir. Ben fikrimce bazı bölümlerle yapılan çift anadal programının kariyer hayatımıza katabilecek artı özelliklerini sizin için gözlemleyip derledim. Şimdi endüstri mühendisliği ve hangi diğer bölümle çap yaptığımızda ne gibi artılar kazanırız, inceleyelim.

 Endüstri Mühendisliği & İşletme Bölümü Çap

Eğer bir endüstri mühendisi adayı olarak ilerde yönetim alanında çalışmak istiyorsanız aynı anda işletme bölümünü bitirmeniz sizi rakiplerinizden bir adım ileriye götürür. İşe alım sürecinde, yaptığınız işletme çapı gözle görülür şekilde fark edilecek ve işi kapmanızı sağlayacaktır. Mesela yönetim kurulunda yer alan, aynı zamanda işletme okumuş bir proje mühendisi olarak projenin satış, maliyet, ayrılan bütçe ve yatırım gibi kısımlarında daha isabetli ve doğru kararlar vermenize yardımcı olur.

Endüstri Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği İle Çap

Bilgisayar mühendisleri birçok programlama diline hâkim olmakla beraber diğer mühendislik derslerini de alıyorlar. Eğer bir endüstri mühendisi olarak aynı zamanda yazılıma, veri madenciliğine, programa dillerine de ilgi duyuyorsanız bilgisayar mühendisliğiyle çap yapmanız size bu alanlar üzerinde çok büyük yol kat ettirecek ve çalışmak istediğiniz departman hakkında temel oluşturacak bilgi birikimini sağlayacaktır.

Örneğin bir firmanın üretim planlama departmanında çalışıyorsunuz, firmanın verilerine ve ihtiyaçlarına göre planlama yapmakla sorumlusunuz. Dolayısıyla veri akışı tablosunu görmek durumundasınız. Bilgisayar mühendisliğiyle çap yapmış bir endüstri mühendisi olarak, ürünlerin hangi bant aralığında üretilmesi gerektiğine yönelik cevap almak adına, kod yazarak anında çıktı alabilir ve üretim akışını hızlandırabilirsiniz. Böylelikle, düşük maliyetle verimliliği yüksek ölçüde arttırmış olursunuz. Günümüzde, ilerleyen zamanlarda kendi işini kurmak isteyen birçok öğrenci, bu çift ana dal programını tercih etmektedir.

Endüstri Mühendisliği ve İnsan Kaynakları İle Çap

Diğer mühendislik bölümlerinden farklı olarak, Endüstri mühendisliği çok daha insan odaklı bir bölümdür. Eğer fabrika kısmındansa insan’a yönelik alanlarda görev üstlenmek istiyorsanız, İnsan Kaynakları ile çap yaparak kendinizi bu alanda yetiştirebilirsiniz. Yine firmaların yönetim kısmında çalışmak istiyorsanız, insan kaynakları bölümüyle çift anadal yapmak size avantaj sağlayacaktır. Yandal olarak bu bölümü bitirdiğinizde ‘İnsan Kaynakları Uzmanı’, ‘İnsan Kaynakları Müdürü’ gibi unvanlara sahip olabilirsiniz.

 Bu alanda uzmanlaşmak isteyen endüstri mühendisliği öğrencilerinde olması gereken özelliklerden birisi iletişim becerilerinin iyi olmasıdır. Sağlıklı iletişim kurabilmek, size başvuran insanları doğru alana yönlendirmek için çok önemlidir. Bu nedenle bir insan kaynakları uzmanı, iş tanımlarını bu tanımların içinde hangi çalışma konseptlerinin olduğunu, çalıştığı koşulları, bu koşulların iyileştirilebilir yönlerini ve son olarak da bu yönlerin meslek hayatında nasıl pozitif etki yaratıp kişiye avantaj sağlayacağını iyice bilmeli ve ona göre yol göstermelidir.

Normal hayatta ise insan kaynakları uzmanları, birçok mezuna işe alım sürecinde veya kararsız oldukları durumda kişilik analizi yaparak hangi mesleğe veya özelleşmiş şekilde hangi departmanda çalışmaya daha uygun oldukları konusunda da yardımcı olurlar. Aynı zamanda meslek sahibi birçok insana kariyer yolculukları hakkında veya kariyer hayatında radikal değişiklikler yapmak isteyen insanlara da önemli ölçüde yol göstererek rehberlik ederler.

Umarım sizin için gözlemlediğim ve araştırmalarımla derlediğim bu yazıyı beğenmişsinizdir ve çap/yandal yapmaya karar vermenizde yardımcı olur. Endüstri mühendisliği ile ilgili daha fazla içerik görmek istiyorsanız Gelişen Kariyerim’i takipte kalın! Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Endüstri Mühendisleri İçin Kitap Önerileri

Endüstri Mühendisliğini Konuşuyoruz!

Endüstri mühendisliği maaşları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu