Hakkımızda1

Entelektüel Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları, bu yazımda sizlerle entelektüelleri konuşacağız. Entelektüel kimdir, entelektüellerin özellikleri nelerdir, entelektüel olmak için gerekenler nelerdir? Biz entelektüeller dünyasında kendimize bir yer bulabilir miyiz bunları göreceğiz.

Entelektüel Ne Demek?

Entelektüel, Fransızca kökenli aydın anlamına gelen bir kelimedir. Okumuş, görmüş, gördüklerini bilgi süzgecinden geçirmiş, bunlar yetmemiş başka şeyler de öğrenerek kendini iyi yetiştirmiş, özgür düşünceye sahip, modern, bilgi ve ahlak bakımından üstün kişiler için kullanılır.

Entelektüel Kimdir?

İlber Ortaylı, “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” kitabında entelektüel için “Üstüne vazife olmayan işlerle ilgilenen kişi.” demiştir. Hayata dair tavsiyelerinde de bizlere bunu öğütlemiştir. Öyle ki entelektüel, kendi icrası dışındaki alanlara ilgi ve alaka duyan, vaktini-nakdini harcayandır.

Entelektüel Olmak İçin Gerekenler

Sanılanın aksine boynunda fular, elinde kitapla bacak bacak üstüne atarak birtakım ideolojiler üzerine yorum yapmaya çalışan bireyler için entelektüel diyemeyiz. Ya da entel-dantel diye tabir edilen yaftaların entelektüellerle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bu noktada “entel” olarak adlandırdığımız bireyler zaten mecaz gereği “sahte aydın” olarak nitelendirilmektedirler.

Entelektüeller ve 10 Belirgin Özellikleri

Her ne kadar entelektüeller için birçok özellik sayabiliyor olsak da onları bir adım önde tutan birtakım ayrıcalıklardan söz edelim.

  1. İyi Yetişmişlik
  2. Yabancı Dilde Çeşitlilik
  3. Çağdaşlık
  4. Yurttaşlık
  5. Atılımcılık
  6. Araştırmacılık
  7. Eleştirellik
  8. İyi konuşmacılık
  9. İradelilik
  10. İleri görüşlülük

Entelektüel Olmak İçin 7 Önemli Tavsiye

1. Bilgiye Önem Verin!

entelektüel olmak için eğitim

Eğitim şüphesiz ki baş tacınız olmalı. Aydın olmak bilgiyi, öğrenmeyi, anlatmayı içerir. Ne kadar doğru ve çok bilirseniz sizler de yol gösterici olabilirsiniz. Böylece bildiklerinizi etkin bir şekilde aktarabilirsiniz.

2. Birden Çok Dil Öğrenin

entelektüel kaç dil bilmeli

Gerek mesleki, gerekse küresel anlamda dil öğrenimi büyük bir öneme sahiptir. Her ne kadar gelişen teknoloji ile bu ihtiyaç giderilebiliyor olsa da iletişimde kopukluklara sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple gelişiminiz için en iyisi yabancı dile önem vermek ve birden fazla dil öğrenmeye gayret etmek olmalıdır.

3. Meraklı Olun

Entelektüel Olmak İçin Gerekenler

Merak istekle olur. İstemek ise sadece başlangıçtır. Unutmayalım ki bilimin doğuşu meraktan gelir. Düşünmek, anlamaya ve anlamlandırmaya çalışmak gelişmenin kıvılcımını oluşturur.

4. İstikrarlı ve İradeli Olun

Hedefe ulaşmak için gidilen yolda birçok engel çıkacaktır. Güçlü olabilmek için istikrara, güçlü kalabilmek için iradeye sahip olmak gerekir. Deneyimlemek ve ders çıkarmak sürekli çalışma ile iradeye dönüşecektir. Yararlı alışkanlıklar yararlı işlere, yararlı işler de başarıya… Unutmayalım ki imkansızlıklar, siz onlara inandığınız takdirde var olur.

5. Ana Dilinize Hakim Olun

Yurttaşlık kavramında topluma öncü olmak için toplumun dilinden anlamak gerekir. Bu gerçek ve mecazi anlamlarda karşımıza çıkıyor olsa da her ikisi için ortak çıkarım ana dili bilmekten geçer. Dilinizi iyi bilmek ve doğru kullanmak entelektüel olabilmek için vazgeçilmez bir detaydır.

6. Kendinize Model Belirleyin

Entelektüel Olmak İçin Gerekenler

En çok vakit geçirdiğimiz beş insanın ortalaması kadarız. Belirlediğimiz modeller atacağımız adımlarda yol göstericimiz olacaktır. Burada niyetim taklitçilik değil. Model belirlemek, bir nevi yaşam tarzı belirlemektir. Tarihte size ilham olabilecek birçok entelektüel bulabilirsiniz. Fakat değişen ideolojiler ve toplum yaşantısı gibi birçok faktör gereği, yaşayan entelektüelleri model belirlemek yararınıza olacaktır. O zamanlar ile bu zamanın ihtiyaçları değiştiğinden, şimdiki toplumun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalıyız.

7. Dünyayı (Hatta Evreni) Takip Edin

Entelektüel Olmak İçin Gerekenler

Artık Dünya’ya bile sığmaz olduk. Evrenin bilinen ve bilinmeyen tüm gerçeklik ve gizemleri geleceğimize farklı boyutlarda yön verebilmektedir.

Bunların yanı sıra aynı gezegenin içinde olanlar bile domino taşı misali hepimizi etkilemektedir. Son zamanlarda her birimizi yakından ilgilendiren Covid-19 salgını buna en gerçekçi örnek olabilir. Salgın sebebiyle verilen zayiatlar, önlemler, eğitimdeki değişiklikler, bazı komplo teorileri bile bugünümüze ve yarınımıza şekil verebilmektedir. Toplum olarak neye inanacağımızı şaşırmış vaziyette olanlarımız, salgının varlığına inanmayanlarımız, varlığını kabul etsek dahi aldırış etmeyenlerimiz ile karantina sürecindeki artan psikolojik sorunlar, aile içindeki gerginlikler, eğitimden mahrumiyet korkusu her bir yanımızı sarmış durumda. Bu tip durumlarda toplumun ihtiyacı elbette ki aydınlarımızdır. Dünyayı, hatta evreni anlayabilenlerimizdir.

Bu yazımla umuyorum ki entelektüel olmak için gerekenler nelerdir biraz daha yakından anlamış olduk. Ayrıca önceden hazırlamış olduğum “Entelektüel Misin Test Ederek Öğren” ile de kendinizi deneyebilirsiniz.

Referans: İlber Ortaylı “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?”

İlk Milli Uçan Araba Cezeri

Uzaktan Eğitim Sürecini Avantaja Çevirme

Stres İle Nasıl Baş Edilir?

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu