Hakkımızda1

Etkili CV İçin 5 Püf Nokta

İş görüşmesine gitmeden bir adım önde başlamak mı? Tabiki mümkün… İşte bu yazımızda iş başvurularınızı yaparken farkınızı ortaya koymak için gerekli olan CV hazırlamanın 5 püf noktasını sizler için hazırladık.


1-CV’NİZİN UZUNLUĞUNA DİKKAT EDİN.

İdeal bir CV 2 sayfayı geçmemelidir. CV’niz karşıdaki kişiyi sıkmamalıdır.İşveren CV‘nize 25-30 saniye vakit ayırabilmektedir. CV ‘nizin dili bu nedenle sade ve anlaşılır olması gerekir.


CV Üzerinde İlk İncelenen Alanlar

  • İsim, Fotoğraf, Adres
  • En son çalışılan şirket ve pozisyon
  • Önceki deneyimlerinizde çalışma süreleriniz
  • Alınan görevler,gerçekleştirilen projeler
  • Ön yazı
  • Eğitim Bilgileri

2-CV’NİZİN GÜNCEL KALMASINA DİKKAT

Yapacağınız başvurular için bir diğer önemli konulardan birisi öz geçmişiniz güncel tutmalısınız.Mülakat sırasında o CV üzerinden sorular sordukları için CV’nizin güncel olmaması sizin için eksi puan oluşturabilir. Bundan dolayı kariyerinizde yapmış olduğunuz her değişikliği daha sonraya bırakmadan en az yılda iki kez revize etmeniz bu süreçte işinize yarayabilir.


3-FOTOĞRAFA DİKKAT

CV sayfamız ne kadar orijinal, renkli durursa bizim için daha iyidir. Fotoğraf eklemek de bunlardan biridir. Fotoğrafınız resmi ve profesyonel olmalı.Vesikalık fotoğraflar bu açıdan daha iyi duracaktır. Fotoğraf çekiminde sakin bir arka fon kullanmaya dikkat edin. Fotoğrafı çekilirken günlük elbiseler yerine daha resmi kıyafetler tercih edin.Fotoğrafınızda gülümsemeyi de ihmal etmeyin.


4-BECERİLERİNİZ CV’NİZDE EN ÖNEMLİ YERDİR.

Burada beceriler kısmı diğer adaylardan sizi öne çıkaran kısımdır. Bu kısımda işinize uygun beceriyi CV’nize yazmayı unutmayın. Örneğin; Bilgisayar programlarını belirtebilirsiniz. Birkaç program ya da yabancı dil biliyorsan yanlarına hangi seviyede bildiğini ekleyebilirsiniz. Mesleğinizle ilgili profesyonel kuruluşlara üye iseniz bunları yazmanız sizin için faydalı olacaktır. Eğer pozisyon için gerekli ise ek bilgi başlığı altında sürücü belgenin olduğunu belirtebilirsiniz.


5-REFERANSLAR KISMINA İKİ REFERANS YAZILABİLİR.

Yeni mezunsan referanslarının biri hocandan, biri de stajyer olarak bağlı çalıştığın yöneticinizden olabilir. Eğer referansınız yoksa bu bölümü eklemeyebilirsiniz. Sizi çok yakından tanımayan kişileri referans olarak göstermeyin ve referans gösterdiğiniz kişilere önceden haber verin. Eğer işe alınırsanız referanslarınıza mutlaka teşekkür etmeyi unutmayın!

Bağlantıya tıklayarak siz de kendinize CV oluşturabilirsiniz.

Buraya tıklayarak teknoloji bilim genel kültür alanlarında ve güncel konularda ilginizi çekecek diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Başvurularınızda iyi şanslar..

Daha İyi Girişimci Olmanın 7 Yolu

Nasıl İyi Bir Lider Olunur?

Kişisel Gelişim için 5 Tavsiye

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu