Hakkımızda1

Etkili İletişim İpuçları: Tanışmada Etkili İletişim

Merhaba sevgili Gelişen Kariyerim okuyucuları, Etkili İletişim İpuçları adlı bu yazımda sizlere, hayatınızın her yerinde kullanabileceğiniz bazı basit kavramlardan bahsedeceğim.

Etkili iletişim

İletişim, sosyal bir varlık olan insan için vazgeçilmez bir olgudur. Henüz anne karnında attığımız tekme ile başlayan iletişim, hayat serüveni boyunca farklı yollarla devam eder. Bir bebeğin acıktığında ağlaması da iletişim iken bu süreç; biraz daha büyüdüğünde istediği çikolatayı işaret etmesi, zamanla aile içinde konuşulan dil ile kendini ifadeye etmeye çalışmasına dönüşür.

İletişim ihtiyaçtan doğar. Bu ihtiyacı karşılamak için insan, toplum içinde yine bir insana ihtiyaç duyar. Yetişkin bir insanın kendini doğru ifade edebilmesi için etkili iletişim büyük önem arz eder. İş görüşmelerinden tutun da bakkal Ahmet Amca’dan para üstü için sakız almaya kadar yaşamın her yerinde iletişime başvururuz. İletişimle bu kadar iç içeyken bunu ne kadar doğru yapıyoruz? Gerçekten ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyor muyuz? Bunun için sizlere hayatın bazı karelerinden yansımalarla püf noktaları vermeye çalışacağım.

Tanışmada Etkili İletişim İpuçları

Başka bir insan ile ilk defa temasta bulunduğumuz andır. Temas ile kastedilen hem gerçek hem mecazi anlamdır. Buradaki gerçek mana, tokalaşma ile başlar. Gelin, adım adım bir tanışma senaryosundaki gereklilikleri konuşalım.

Etili iletişim: tokalaşma
  1. Eğer avuç içi sık sık terleyen biriyseniz yanınızda kumaş mendil (Özellikle ciddi ortamlar için) bulundurmakta fayda var. Yüz yüze görüşmeden önce -temiz- elinizi kurulamalısınız.
  2. Tokalaşmada eli doğru kavramak önemlidir. “Süs köpeği” ile tabir edilen sadece parmaklarınızın ucuyla tutulan el veya bütün eli sahiplenici bir şekilde kavrayarak sıkılan el, karşınızdakine doğru izlenim uyandırmaz. Ayrıca uzatılan el avuç içi aşağı bakacak biçimde olursa bu da hakimiyet göstergesi olarak algılanabilir. (Politikacıların dikkat ettiği beden dili metodudur.)
  3. Tokalaşma süresini fazla tutmamak ve ne eller birbirinden ayrılacak kadar gevşek ne de kemikler birbirine geçecek kadar sıkmamak gerekir. Tutarlı davranılmalıdır.
  4. Karşınızdaki ile göz teması ölçülü olmalıdır. Dinlerken gözlerinin içine bakmak, konuşan kişi için dikkatle dinlenildiği hissini uyandırır fakat bunu gözlerini dikerek yapmak rahatsızlığa yol açar. Başka birinin gözlerine bakamıyorsanız bakmayın (!). İki kaşının orta hizasına bakmak da yeterli olacaktır.
  5. Sık sık ağzınız kuruyorsa içecek takviyesi yapmak yararınıza olacaktır. Özellikle sizden daha kıdemli biriyle yaptığınız görüşmelerde ikramı nezaketen geri çevirmek veya “Ne içersiniz?” sorusuna olumsuz yanıt vermek sizi zora sokacaktır. Bir şeyler içmek doğal ihtiyacınızdır. İstemekten çekinmeyin.
  6. Ellerinizin konumu da etkili iletişim için beden dili unsurlarındandır. İletişimde elleri saklamak ve çapraz konumlandırmak hoş karşılanmaz. Elinizde titreme gibi bir problem varsa ellerinizi kavuşturarak bacağınızın üstünde serbest bırakın. Kendinizi kasmak daha çok titremeye yol açar. Eğer böyle bir probleminiz yoksa ellerinizi ve yüzünüzü saklamadan, yine bacağınızın üzerinde serbest pozisyonda bırakabilirsiniz.
  7. Abartılı hareketlerden ve hareketsizlikten kaçının. Saçla, ceketin kenarıyla ya da hayali tozlarla uğraşmak ve sık sık saate bakmak yanlış etki bırakır. Dikkat dağınıklığı ve ciddiyetsizlik olarak algılanabilir. Fakat bu hareketler sizi rahatlatıyorsa aşırıya kaçmadan bir iki kere yapabilirsiniz.

Zihinsel ve Bedensel Durum

Enerji aktarımı vücudunuzdaki elektrikle de etkileşim halindedir. Görüşmelerden önce zihinsel ve bedensel temizlik yapmak sizi daha çok rahatlatacaktır. Vücudunuzdaki elektriği alması için imkanınız varsa toprak zemine çıplak ayakla basmak, imkanınız dahilinde değilse ılık duş almak iyi gelecektir. Zihinsel temizliği sizi rahatlatan şeylerle (Müzik dinlemek, kitap okumak vb.) yapabilirsiniz.

Kötü düşünceler ve korkular olumsuz etkiler yaratabilir. Size “Uçan mor inek düşünme!” desem, beyniniz, uçan mor inekleri zihninizde canlandırmaya çalışır. Bu yüzden olmasını istemediğiniz şeyler yerine olmasını istediğiniz şeylere odaklanın.

Bir sonraki yazımda “Konuşmada Etkili İletişim Yolları” senaryosu üzerinden etkili iletişim için pratik ipuçları vermeye çalışacağım. Takipte ve esenlikle kalın, hoşça kalın.

Bu yazımızda sizlere etkili iletişimin yollarını anlatmaya çalıştık. Ayrıca buradan aklınıza takılan başka sorulara da yanıt bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar için;

Kendimi Nasıl Tanırım? (Kendimize Yolculuk)

Kaliteli Hayat Yaşamak

Gülmenin Değeri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu