Hakkımızda1

Evrenin 3 Boyutlu En Büyük Haritası Çıkarıldı!

Merhaba değerli Gelişen Kariyerim okuyucuları, bugün sizlerle yeni bir gelişmeyi paylaşacağım. Evrenin 3 boyutlu en büyük haritası çıkarıldı!!! Hawaii Üniversitesi’ndeki bilim adamları yapay zekayı kullanarak evrenin en büyük 3 boyutlu haritasını çıkarmayı başardı. Önceki çıkartılan haritanın tam 2 katı olan bu harita belki de “Evrende tek miyiz?” sorusu evrenin tam anlamıyla keşfedilebilmesi için önemli bir adım olabilir.

Evrenin En Büyük 3 Boyutlu Haritası

Evrenin 3 Boyutlu En Büyük Haritası
Evrenin Haritası

Birçok alanda kullanımı gerekli hale gelen yapay zeka her geçen gün daha da fazla çalışma alanını etkilemeye devam etmektedir. Geleceğimizin temel yapı taşını oluşturan bu alt bilim dalı şimdi de evrenimizin haritasını daha iyi bir şekilde oluşturulması için kullanıldı.

Hawaii Üniversitesi Manoa Astronomi Enstitüsü’nden bilim insanları ürettikleri yapay zeka algoritmalarını kullanarak evrende bulunan geniş galaksileri, yıldızları ve kuars dizilerini sınıflandırmayı başardı. Bu sınıflandırma sonucunda 3 milyardan fazla yıldız, galaksi ve diğer gök cisimlerini içeren devasa bir veri seti, 4 yıllık bir çalışma sonucu yayınlandı. Bu veri seti yaklaşık olarak 2 petabayt (2 milyon gigabayt) boyutuna sahiptir.

Evrenin 3 Boyutlu En Büyük Haritası
Gözlemevi

Ekip, Maui’deki Pan-STARRS gözlemevinde gerçekleştirilen bu araştırmalar sayesinde, uzayın dörtte üçünün optik araştırmasını burada çıkarttı. Ayrıca araştırmalarda PS1 teleskopu kullanıldı. PS1, bilgisayarları nesneleri sınıflandırabilmesi ve herhangi bir gök cisminin türünü diğerinden ayırabilmesi için eğitilmesini sağlayabilmektedir. Çalışmanın yazarı Robert Beck bu konudan şöyle bahsetmiştir:

“En gelişmiş optimizasyon algoritmasından faydalanarak spektroskopik eğitim setini, kaynak tiplerini ve galaksi uzaklıklarını tahmin etmesi ve sinir ağına öğretmesi için ve aynı zamanda Samanyolu’ndaki tozlardan kaynaklanan ışık solmasını düzeltmesi için ışık kaynaklarıyla güçlendirdik” 

Kullanılan Yapay Zekanın Eğitilmesi

Belki de değinilmesi gereken en önemli konulardan biri yapay zekanın eğitilmesidir. Çünkü kullanılan veri setine göre değişik sonuçlara ulaşma ihtimali olan bu algoritma yapıları, ne kadar çok veriye sahipse o kadar doğru sonuç verecektir. Şimdi de bu projedeki algoritmanın nasıl eğitildiğini inceleyelim

Evrenin 3 Boyutlu En Büyük Haritası
Yapay Zeka ile Oluşturulmuş 3 Boyutlu Harita

Kullanılan yapay zeka algoritmaları, ağların milyonlarca veri noktası arasındaki karmaşık ilişkileri öğrenmesine izin veren optimizasyon yöntemleriyle birleştirilmiş normal ileri beslemeli sinir ağlarına sahiptir. Algoritmaları eğitebilmek için yaklaşık olarak 4 milyon gök cismi içeren veri kümesi kullanıldı. Bu veri kümesi ise, boyut ve renk gibi özelliklerle karakterize edilmiş milyonlarca ölçüm parametresi içeriyor. Ayrıca araştırma ekibi, fotometrik kırmızıya kayma (bir nesnenin hızının tahmin edilebilmesi) nedeniyle oluşan belirsizliği tahmin etmek için bir Monte-Carlo örnekleme yöntemi kullandı ve ardından makine öğrenimi modelini spektroskopik veriler üzerinde eğitti.

Yapay Zekanın Başarısı

Bilim adamları tarafından oluşturulan ve eğitilen bu yapay zeka algoritmalarının yaptığı sınıflandırmalar ise (veri setleri ile) galaksilerde % 98,1, yıldızlarda % 97,8 ve yıldızlarda % 96,6 doğruluk oranına ulaştı. İlaveten, araştırmacılar tarafından seçilen galaksilerin birbirine olan mesafesi sadece %3 yanılmayla hesaplandı.

Oluşturulan Haritanın Önceki Hali

Evrenin 3 Boyutlu En Büyük Haritası
3D Universe

Evrenin önceki haritası Sloan Digital Sky Survey tarafından oluşturulmuştu ve uzayın üçte birini oluşturuyordu. Başta da dediğim gibi evrenin keşfinde önemli rol oynayacak bu harita, oluşturulan kataloğun başlangıç ​​niteliğindeki, daha küçük bir versiyonu ile evrendeki en büyük boşluğunu keşfetmeye yardımcı oldu.  Buranın keşfi bilim dünyasının oklarını gizemli bir şekilde soğuk olan Cold Spot’a dönmesine sebep oldu. Ayrıca, 300 GB veri tabanının tamamı artık bilgisayar tarafından okunabilir bir tablo olarak indirilebilir.

Yapay zekanın eğitilmesinin kesin ve ölçülü sonuçlar oluşturabilmesi için kullanılan modellerin sahip olduğu veri setlerinin büyüklüğü çok önemlidir. Ne kadar çok veri olursa o kadar iyi sonuçlara sahip olabiliriz. Bunun sebebi ise olasılık ve istatistik bilimine dayanır. Bu sayede oluşturulan harita daha da geliştirilebilir ve evreni anlayabilmemizi daha da kolaylaştırabilir. Bilim adamları ise bu haritayı evrenin şekline ilişkin yeni görüşlere sahip olabileceğimiz bir kaynak olarak görmektedir. 

Umarım evrenin 3 boyutlu en büyük haritası sizin de ilginizi çekmiştir. İyi okumalar…

Referans: The Biggest Map Of Universe, AI Help To Map Universe, Evrenin En Büyük Haritası Çıkarıldı, Yapay Zeka

Diğer yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Beyin Nasıl Zihin Üretir?

Przewalski Atı: Klonlanan İlk At

DNA Bilgisayarları Nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu