Genel Kültür

Feynman Tekniği Nedir?

Merhaba sevgili Gelişen Kariyerim okurları, bugün sizlerle Feynman Tekniği’ni inceleyeceğiz. Bir bilgiyi ya da fikri sınamanın birkaç yolundan biri olan Feynman tekniği, biz öğrenciler için çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bu online dönemde, okulda gördüğümüz derslerden daha fazla yararlanabilmek için bu teknik en güzel ve kolay yöntemlerden biridir. Bu teknik, temel olarak bir şeyi bilmek ve o şeyi anlamak arasındaki farka dayanmaktadır. Hadi gelin yazımıza geçelim.

Verimli Çalışma Tekniği: Feynman Tekniği

Feynman tekniği, isminden de anlaşılabildiği üzere Richard Phillips Feynman tarafından geliştirilmiştir. Richard Phillips Feynman, 20. yüzyılın en önemli bilim insanlarından ve fizikçilerinden biridir. Kuantum elektrodinamiği üzerine yaptığı araştırmalarıyla tanınır ve yine bu alandaki çalışmaları sayesinde Nobel Fizik Ödülü’nü kazanmıştır. Tartışmasız bir dâhi olan Feynman, sayısız akademik başarıya imza atmıştır. Ayrıca, Richard Feynman, öğrenme tutkusunu hiçbir zaman kaybetmemiştir. Bu öğrenme tutkusu, kendi alanı dışındaki alanlarda da çalışmasını sağlamıştır. Bongo çalması ve kara kalem çalışmaları, bu çalışmalara örnek olabilir.

Feynman tekniğinden bahsetmeden önce bir konudan daha bahsetmem gerekiyor. Bu konu bilgilerin birbirinden ayrılmasıyla alakalıdır.

Feynman’e göre iki tür bilgi vardır. Bir şeyin adını bilmemizi sağlayan bilgi ve o şeyi tam anlamıyla anlamayı temel alan bilgi. Bu iki bilgiyi, Richard Feynman şöyle açıklamaktadır.

“Şu kuşu görüyor musun? Bu bir kahverengi gerdanlı ardıç kuşu, ona Almanya’da halzenfugel ve Çin’de ise chung ling deniyor. Ona verilen tüm bu adları bilsen bile yine de bu kuş hakkında hiçbir şey bilmiyor olursun. Bildiğin sadece insanlar hakkında bir şey olur, yani kuşa ne ad verdikleri. Şimdi bu kuş ötüyor, yavrularına uçmayı öğretiyor ve yazın ülkenin bir ucundan diğer ucuna kilometrelerce uçuyor ve kimse yolunu nasıl bulduğunu bilmiyor.”

Kısaca, bir şeyin adını bilmek veya tanımını bilmek o şeyi tam anlamıyla bildiğimiz anlamına gelmemektedir. Bunu sınamanın da yöntemi bu tekniktir. Feynman tekniği temel olarak 4 adım içermektedir. Şimdi ise gelin bu adımları inceleyelim.

Adım Adım Verimli Öğrenme

1) Konuyu Belirleme

İlk olarak çalışacağımız konuyu seçmemiz gerekmektedir. Bu konu, ilginizi çeken veya çalışmanız gereken bir ders olabilir. Konuyu seçtikten sonra elinize bir kâğıt alın ve en başına bu konuyu yazın. Ardından konuyu incelemeye ve araştırmaya başlayın. Hatırlayabildiğiniz her şeyi bu kâğıda not edin. Bu notlarınız arttıkça, konuyu daha da iyi kavradığınızın farkına varacaksınız.

2) Konuyu Anlatma Biçimi (Öğretirmiş Gibi Yapmak)

Seçtiğiniz konuyla alakalı aldığınız notlara çalıştıktan sonra, bir çocuğa anlatırmış gibi kendinize anlatmaya çalışın. Karmaşık cümleler kurmaktan kaçının. Elinizden geldiğince basitleştirmeye alışın. İlaveten, çalışırken aldığınız notları da sesli okuyarak çalışmak, konunun akılda kalıcılığını arttırmış olacaktır. Feynman’e göre karmaşık bilgileri basit indirgeyerek anlatmaya çalışmak zihinsel eforu azaltarak konunun daha hızlı kavranılabildiğini düşünmüştür.

3) Gözden Geçirme Aşaması

Konuyu anlatırken veya soru çözerken takıldığınız noktalarda kendinizi zorlamayın. Hemen elinizde bulunan bir kaynaktan konuyu tekrardan gözden geçirin. 2. Aşamaya dönün ve konuyu tekrardan basitçe açıklamaya çalışın. Bir süre sonra bunun çok yararlı olduğunun farkına varacaksınız.

4) Benzerlikler Kurmaya Çalışmak

Platon, felsefi kuramları öğrencilerine açıklamak için benzerlikler kurarak anlatmaya çalışırdı. Siz de basit kavramlarla ilerleyerek, Platon gibi benzerlikler kurmaya çalışın. Bu sayede olaylar arasındaki gizli bilgilerin ve ilişkilerin farkına kolayca varabiliriz. Ayrıca, bu yöntem sayesinde konunun daha da derinlerine ulaşarak yeni bilgilere erişebiliriz. İlk kısımda bahsettiğim Platon’un benzerliğini gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

Platon Hep Bizimle

Platon, felsefi kuramını açıklamak için geliştirdiği mağara benzerliği şu şekildedir: Mağarada bulunan insanlar sırtlarını mağaranın girişine, yüzlerini de mağara duvarına dönük halde oturmaktadır. Dış Dünya’dan bazı nesnelerin gölgeleri bir miktar mağara duvarına yansımakta ve insanlar bu gölgelere bakarak bulundukları gerçekliği anlamaya çalışmaktadır. Aslında insanların duyuları ile kavramaya çalıştıkları gerçek değil, gerçeğin bir gölgesidir. Platon’un binlerce yıldır süregelen ve geniş kitleleri etkilemiş olan felsefi kuramının temeli bu kadar basittir. Benzerlik kurarak anlamaya çalışan bir kişi, Platon’un felsefi kuramının ne olduğunu anlar ve hiçbir zaman unutmaz.

Feynman Tekniği Ne Zaman İşe Yarar?

Bu yöntem, konuları yalnıza kolayca öğrenmenizi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda insanın konu ve olaylara yeni bakış açılarıyla bakabilmesini sağlıyor. Genellikle bu teknik sırasıyla şu zamanlarda kullanılmaktadır:

  • Hiç anlamadığınız konuları kavramaya çalıştığımızda,
  • Anladığımız konuları sınav anında veya daha sonrasında unutmayı engellemek ya da geciktirmede,
  • Sınav öncesi konulara etkili ve hızlı bir şekilde çalışma da kullanılabilir.

Bu temel 4 adım sayesinde, hızlı öğrenmenin yanı sıra verimli öğrenmeyi sağlamaktadır. Bu tekniği kullanarak sizi zorlayan konuları planlı bir çalışma ile halledebilirsiniz. Son olarak şunu da eklemek isterim. Feynman Tekniği, verimliliği arttıran tekniklerden sadece biridir. Daha nice teknikler bulunmaktadır. Bunlardan biri de herkes tarafından bilinen Pomodoro tekniğidir. Bu yazıya da göz gezdirebilirsiniz. Bu yazımda sizlerle “Feynman tekniği nedir?” sorusuna cevap aramaya çalıştım. Umarım bu yazımda faydalı olabilmişimdir. Nice yazılarımda görüşmek üzere. İyi okumalar dilerim.

Referanslar: Onedio, Matematiksel, Feynman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu