Ford vs Ferrari!

ford vs ferrari

Gözlerinizi kapatın ve motor seslerini dinleyin!

Gösterime 15 Kasım 2019 tarihinde girmiş olan Ford vs Ferrari diğer  adıyla Asfaltın Kralları filmi nefes kesici bir giriş ile heyecanı ilk dakikalardan başlatıyor. Gerçek bir hikayeden uyarlanan film kendi kendine bir etki yaratmayı başarıyor. 1966 Le mans yarışları kesintisiz 24 saat soluksuz izlenilen kıyasıya bir yarış…

Altmışlı yılların içerinde geçen dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Ford ve o zaman başında olan Henry II Ford  dünya otomobil yarışmalarına katılmanın markada büyük bir etki yaratacağını düşünüyor.

Ferrari’nin 1960 ile 1965 arası yarışları kazanması adeta Ford markası tarafında kıyasıya bir mücadele yaratmasına neden oluyor. Markalaşmanın önemli olduğu 1960’lı yıllarda iki ihtimal vardı. Ya dünya markası olup nesillerce senelerce adınızı yazdırmak ya da kaybolup gitmek…

Otomobil yarışları için Le mans yarışları önemli bir paya sahipti. Dünyanın takip ettiği bu yarış tam tamına 24 saat sürmekte.

İlk olarak 1923 de başlayan le mans yarışları tarihinde sadece iki kere yapılamadı. Bunlardan ilki 1936 de yaşanan işçi grevi ikincisi ise 1940-1948 yılları arasında olan ikinci dünya savaşında yapılamadı. 1923 de başlayan bu efsane yarışlar günümüzde de devamını sürdürmekte.

Ford Vs Ferrai Filmi

KEN MİLES

Yarışın kısa bir tarihinden sonra filme gelecek olursak film karşımıza biyografik ,dram  ve  spor ile bizlere gerçek hikayeyi göstermekte. Yönetmen koltuğunda daha öncelerde Logan ve Wolverine filmlerinin yönetmeni olan James Mangold bu harika filmi seyirciler ile buluşturuyor.

Başrollerinde Christian Bale, Matt Damon ve Jon Bernthal  gibi usta oyuncuların olduğu bu filmde  seyircilere yarış koltuklarında yer almalarını sağlıyor. Nefes kesen sahneleri ve ses yönetimi ile de aldığı Oscar ödüllerinin hakkını vermektedir.

Filmimizin asıl rekabet yıldızları Ford gt40 ile Ferrari 330pm modelleri. İkisi de adeta pist canavarı.Ford gt40 modeli;6996  silindir hacmi ,485 hp güç üreten saatte 320 km sürate ulaşabilen V8 motora sahip.Ferrari 330 pm modeli ise 3967  silindir hacmi,420 hp güç üreten saatte 310  km sürate ulaşabilen V12 motora sahip bir diğer canavar. Filmimizin konusu tabi ki en büyük kahraman olan Ken Miles’in müthiş hayat serüveni…

Tarihin en büyük rekorlarını kıran ve sadece yarış pisti ile değil arabalarla da aşk yaşayan bir efsane.Filmi izledikten sonra sizden tek bir şey yapmanızı isteyeceğim Le mans 24 saat yarışlarını kazanan  isimlere bir göz atmanızı istiyorum özellikle 1966 kısmına…

İçi boş başarıların  yerini  ter dökmeye ve çalışmaya bıraktığı  doğru kararların doğru zamanda ve risk alarak gerçek başarıya ulaştırdığını bize gösteriyor. En iyi kurgu ödülü ve en iyi ses kurgusu dalında Oscar alan bu filmi şiddetle izlemenizi tavsiye ederim.

tarafından yazıldı MUSTAFA CAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Metal İle Beslenerek Büyüyen Bakteri Keşfedildi

8 Adımda Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?