Kariyer Rehberim

Gazetecilik Nedir? Nasıl Gazeteci Olabilirim?

Merhaba Gelişen Kariyerim okuru. Bu yazımda sizlerle; Gazete Nedir? , Gazetecilik Nedir? , Edebiyatta gazetenin yeri, Nasıl iyi bir gazeteci olabilirim? , Nasıl iyi gazeteci olabilirim? , Gazeteci maaşları nelerdir? gibi birçok soruya cevap arayacağız. Hazırsan haydi yazıma geçelim. Şimdiden keyifli okumalar 🙂

Gazetecilik, demokrasi gibi, elde edilen bir şey değildir. Bu devam eden bir çalışmadır ve her gün sonuncusu kadar iyi değildir.

John Maxwell Hamilton

Gazete Nedir?

Gazetecilik

Gazete, topluma güncel olaylara dair bilgi vermek için günlük olarak kaleme alınan yayın organına verilen isimdir. Genellikle maliyeti düşük kağıtlara basılıp ve dağıtımı sürekli devinim gösteren bir yayındır.

Türk edebiyatına gazete ilk kez Tanzimat Dönemi ile giriş yapmıştır. Tarihimizin ilk resmi gazetesi Takvim-i Vekayi (1831), ilk yarı resmi gazetesi Ceride-i Havadis (1840), ilk özel gazetemiz ise Tercüman-ı Ahval (1860) gazetesidir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gazete Türk Edebiyatına geç giriş yapmıştır. Peki ya Dünya Edebiyatına?

Dünya Edebiyatında ilk gazete ile ilgili Mısır’da bazı belgeler mevcuttur. Nil Nehri kenarında bulunan ve 3400 yıllık geçmişi olan bu tablet tarihin ilk gazetesi niteliğindedir.

Resmi olarak Dünya Edebiyatındaki ilk gazete ise 15 Ocak 1609’da yayınlanan “Aviso Relation Oder Zeitung” adlı gazetedir.

Gazeteci Kimdir?

Çalıştığı gazete için haber toplayan, yazı yazan, gazetenin hazırlanmasında hizmet eden ve bu işi meslek edinmiş kimseye gazeteci denir.

Yukarı kısımda ilk gazetelerden bahsetmiştik. Şimdi de ilk gazetecilerden bahsedelim.

Türk Edebiyatı’nın ilk gazetecisi İbrahim Şinasi’dir. (Takvim-i Vekayi)

Dünya Edebiyatı’nın ilk gazetecisi ise Julius Adolph Von Söhne’dir. ( Aviso Relation Oder Zeitung)

İyi Bir Gazeteci Hangi Özelliklere Sahip Olmalı? 

  • Eğer ileride iyi bir gazeteci olmak istiyorsan öncelikle kullandığın dile hâkim olmalısın. Ele aldığın haberi kaleme alırken yanlış anlaşılmalara yer vermeyecek ifadeler kullanmaya ve tarafsız olmaya özen göstermelisin.
  • İyi bir gazeteciysen araştırdığın konular için sadece kendi ülkenin kaynaklarıyla sınırlı kalmamalısın. Hatta araştırdığın konuları başka ülkelerin kaynakların da bulmalısın çünkü gazetecilikte konu ile ilgili ne kadar çok kaynak tararsan doğru bilgiye ulaşman o kadar kolaylaşır.

Yukarıda bahsettiğim yabancı kaynakları tararken o ülkenin diline de ihtiyaç duyabilirsin. Bu yüzden gazetecilikte iki veya üç dil çok önemlidir.

Gazeteciler Ne İş Yapar?

  • Gazeteciler, ülke gündeminde yer alan haberleri veya gün içinde yaşanmış olayları, tarafsız bir şekilde insanlara aktarır.
  • Zamanla gelişen teknoloji ile birlikle gazetecilik de gelişme göstermiş ve ülkenin önemli bir hizmet kolu olmuştur. Gelişen teknoloji ile gazetecilik; önceleri sadece yazılı olarak yayın yapabilirken, şimdilerde gazetecilik sözlü olarak da yayın yapabilmektedir.
  • Yazılı olan kısmına hepimiz aşinayız. Peki ya sözlü kısmı nasıl olabiliyor? Bu konuda hiç düşündünüz mü?

Sözlü gazetecilik bugün akşamları evimizde koltuğumuza oturup, televizyonu açtığımızda günlük haberleri sunan kişinin yaptığı iştir yani haber spikerleri sözlü gazetecilik alanında çalışırlar.

Nasıl Gazeteci Olabilirim?

Gazeteci olabilmen için üniversitelerde yer alan İletişim Fakültesinin alt ana bilim dalı olan “Gazetecilik” ana bilim dalını okuman gerekir. Dört yıllık bir bölümdür ve sözel alanından alımlarını gerçekleştirir.

Ülkemizde genellikle eğitim dili Türkçedir. Ama bazı üniversiteler bu bölümü %30 veya %100 oranında İngilizce okutmaktadır.

Gazeteci olabilmen için illa ki Gazetecilik bölümü mezunu olma zorunluluğu yoktur. Günümüzde İletişim Fakültesi mezunları, Türk Dili ve Edebiyatı mezunları da bu alanlarda çalışabilmektedir.

Bahsettiğimiz bölümler bu işi profesyonel bir biçimde yapmak isteyenler içindir ve günümüzde bu işi amatör olarak yapanlar da mevcuttur.

Ülkemizde Gazetecilik bölümünde en yüksek sıralamada alan devlet üniversitesi Ankara Üniversitesi ‘dir.

Ankara Üniversitesi

Gazetecilik bölümünde ülkemizde en düşük sıralama ile alan devlet üniversitesi Fırat Üniversitesi’dir.

Fırat Üniversitesi

Gazetecilik Mesleğinde Kendini Geliştirmiş Ülkeler:

Sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan araştırmada gazetecilik mesleğinin ekonomik olarak refah ve basın özgürlüğü konusunda ise oldukça özgür olan ülkelerde gelişmişlik gösterdiği belirlenmiş.

1985 yılında Paris’te kurulan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) 2019 yılı verilerini güncellemek için yayımladığı ve dünya ülkelerindeki basın özgürlüğünü belirlemek için yaptığı anketi senle inceleyeceğiz. Bu anket 180 farklı ülkede 20 farklı dilde yayınlanmış.

Bu kapsamlı çalışmada söz konusu ülkelerde görev yapan medya çalışanları, gazeteciler, avukatlar ve sosyologlara 87 farklı soruyu cevaplamaları istenmiş.

Puanlama aralığındaki ülkelerin durumu ise aşağıda yer alan tablodaki gibi belirlenmiş.

  • 0-15 puan: Basın özgürlüğü iyi olan ülkeler
  • 15-25 puan: Basın özgürlüğü tatmin edici ülkeler
  • 25-35 puan: Sorunlu ülkeler
  • 35-55 puan: Zor durumda olan ülkeler
  • 55-100 puan: Çok ciddi sorunları olan ülkeler

Haritada da gördüğünüz gibi basın özgürlüğü konusunda en iyi on ülke: Norveç, Finlandiya, İsveç, Hollanda, Danimarka, İsviçre, Yeni Zelanda ve Jamaika.

“Peki Türkiye bu tabloda kaçıncı sırada?” diye sorabilirsiniz. Haritada da gördüğünüz gibi Türkiye, 50 puan aralığında yani “Zor durumda olan ülkeler” kategorisinde yer alıyor. Ayrıca basın özgürlüğünün en düşük olduğu ülkeler sıralaması içerisinde de 13. sırada yer alıyor.

Eğer hedefin gazetecilik ise yazımın bu kısmı biraz gözünü korkutmuş olabilir. Fakat unutma ki her mesleğin bir zorluğu vardır. 🙂

Gazeteciler Aylık Ne Kadar Maaş Alır?

Ülkemizde gazetecilik günümüzde önemli bir hizmet kolu olarak sayılmasına rağmen maaş konusunda bu önemi taşıyamamaktadır. Çünkü ülkemizde gazete okuyanların oranı maalesef ki %20’dir.

Türkiye’de en düşük gazeteci maaşı aylık 2450₺ iken en yüksek maaş ise 4350₺’dir. Yani ortalama bir gazeteci aylık 2990₺ maaş alabilmektedir. (https://www.kariyer.net/pozisyonlar/gazeteci/maas )

Yukarıdaki rakamlar gözüne az gelmiş olabilir. Çünkü bu meslekte maaş ile tecrübe doğru oranda ilerler. Bu meslekte ne kadar tecrübe edinirsen maaşın da o kadar yukarıya doğru ilerler. 🙂

Üst düzey personel (üst düzey yazar veya alt editör ) genellikle 3166₺ ile 5416₺ arasında kazanır. Eğer büyük bir yayın üzerinde çalışıyorsanız veya bir derginin baş editörü olursanız maaşınız 3500₺ ile 10416₺ arasında olacaktır. ( eniyimeslekler.com )

Psikoloji Bölümü İle İlgili Bilgiler

Üniversite mi ? Bölüm mü ?

Eşit Ağırlık Bölümünü Kimler Okumalı?

Etkili İletişim Nedir, Nasıl Kurulur?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu