Bilim & Teknoloji

Gelecekte Bizleri Bekleyen Teknolojiler

Merhaba Gelişen Kariyerim okuyucuları gelecekte bizleri bekleyen teknolojiler nelerdir merak ediyor musunuz? Bugünkü yazımızda bizleri bekleyen teknolojilerden bahsedeceğiz. Her gün gelişen teknoloji ile birlikte gelecekte bizleri nelerin beklediğine dair insanın merakı artıyor. Bu yazımızda enerji depolayan tuğlalardan, mikro iğnelere kadar yakın zamanda adlarını sık duyacağımız projelerden bahsedeceğiz.

Enerji Depolayan Tuğlalar

Bilim adamları inşaatlarda kullanılan kırmızı tuğlalar ile enerji depolamanın bir yolunu buldular. Washington Üniversitesi önderliğinde bilim adamları ucuz ve yaygın olarak bulunan yapı malzemesini bir pil gibi enerji depolayan “akıllı tuğlalara” dönüştürebilecek bir yöntemi bulmuşlardır. Araştırma ekibinin bulduğu yöntemle yeşil bir led lambayı yakacak kadar voltaj üretilmiştir. Üstelik bir tuğla 10 saniyede, 3 volta kadar enerji yüklenerek yeşil led lambayı 10 dakika kadar yakmıştır.

Proje hala gelişme aşamasında olmasına rağmen bilim adamları bu tuğlalardan yapılmış duvarların önemli miktarda enerji depolayabileceğini, üstelik kısa sürede şarj olacağını iddia ediliyor.

Enerji Depolayan Tuğlalar

Mikro İğneler

Dünya nüfusunun %10 ‘undan fazlasının iğne fobisi olduğu bilinmektedir. Bu küçük iğneler, en fazla bir kâğıt yaprağı derinliğinde olmakla beraber aynı zamanda bir insan saçı genişliğindedir. Mikro iğneler altta yatan sinir uçlarını rahatsız etmeden cilde nüfuz eder. Böylece ağrısız enjeksiyonlar ve kan testleri sağlamaktadır.

Akıllı Drone

Drone’lar günümüzde daha çok video çekmek amaçlı kullanılan bir araçtır.

Özellikle yakın gelecekte kargo taşıma, insan taşıma gibi çok farklı alanlarda kullanılmaya başlanacaktır.

Çin üretimi olan “Ehang 184” isimli hava aracının testleri devam etmektedir. Aynı zamanda Uber, Boeing, Airbus gibi firmalar önümüzdeki 10 yıl içinde uçan taksi filolarını hizmete sokmayı amaçlıyorlar.

Akıllı Drone

Akıllı Giyim

Kıyafetin teknolojiye uyarlanması mantığı ile hareket edilen ve günümüzde yaygınlaşan akıllı saatler ile birlikte birçok ürün ortaya çıkması muhtemeldir. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Giyilebilir ekran,
  • Kalp izleme hızını ölçen “Kalp İzleme Tişörtü”,
  • Çok fonksiyonlu gözlükler,
  • Akıllı yüzükler,
  • Giyilebilir mouse – klavye ,
  • En teknolojik spor ayakkabısı olan “Nike Adapt BB” gibi birçok akıllı giyim ürünleri çıkması muhtemeldir.

Nesnelerin İnterneti

Sizin için hangi ürün eksikse onu sipariş veren bir buzdolabı olsa nasıl hayali bile güzel dimi… 🙂

Bununla birlikte siz eve geçtiğiniz anda çalışan klima, açılan pencereler gibi birçok akıllı sistemler bulunmaktadır. Bunlar çok yakın gelecekte evlerimizde olacak teknolojiler biz buna nesnelerin interneti diyoruz. Nesnelerin interneti hakkında bilgi sahibi olmak için buraya tıklamanız yeterlidir.

Orman Yangınlarını Ses ile Söndürme

Orman yangınlarına bir gün insansız hava araçları ile müdahale edebilmesi muhtemeldir. Ses, basınç dalgalarından oluştuğundan, yangını çevreleyen havayı bozmak için kullanılabilir. George Mason Üniversitesi’ndeki araştırmacıların “sonik söndürücüleriyle doğru frekansta yangın basit bir şekilde söner“ şeklindeki araştırmaları devam etmektedir.

Otonom Araçlar

Elektrikli araba kavramını sık sık duymaya başladık bunun yanında otonom araçlarında testleri yapılıyor. Gelecekte bizleri bekleyen birçok insanı heycanlandıran bir gelişme olan otonom araçlar..

Otonom araçlar, OKS (Otomatik Kontrol Sistem) donanımları sayesinde insan faktörüne ihtiyaç duymadan yolu, trafiğin durumunu ve hatta çevre şartlarını algılayarak gidebilen araçlardır.

BLOCKCHAİN

Blockchain, bir iş ağındaki işlemlerin kaydedilmesi ve varlıkların takip edilmesi sürecini kolaylaştıran, paylaşılan ve üzerinde değişiklik yapılamayan bir veri tabanı türüdür. 

Blockchain teknolojisi, sıklıkla kripto para birimleriyle anılsa da merkezi veya merkezsiz pek çok endüstri tarafından kullanılıyor. Çok geniş bir çalışma ağına sahiptir. Örneğin;

Kredi kartı teknolojilerinde,

Ulusal oy verme işlemlerinde,

Ulusal anket çalışmalarında,

Silah ve güvenlik teknolojilerinde,

Bu ve benzeri birçok alanda yakın zamanda blockchain teknolojisi kullanılacaktır. Böylece daha doğru bilgilere ulaşım kolaylaşacaktır.

Robot Köpekler

Loughborough Üniversitesi’nden bir öğrenci gerçek bir hayvana ev sahipliği yapamayan görme engelli insanlara destek olacak bir Rehber Robot Köpek tasarladı.

Anthony Camu tarafından tasarlanan bu ürün, gerçek zamanlı verileri kullanarak varış noktalarına hızlı ve güvenli rotalar oluşturur. Aynı zamanda bir rehber köpek gibi kullanıcıların ellerini hareket ettirir ve fiziksel olarak onları yönlendirir, tıpkı bir köpeğin tasmasından tutar gibi…

Robotik köpekler aynı zamanda yakın gelecekteki savaşlarda adlarını sık duyacağımız bir teknolojidir.

Robot üreticisi olan Boston Dynamics firması ve Xiaomi firmaları kendi robot köpeklerini çıkardı.

Boston Dynamics = Spot

Xiaomi = CyberDuck

Akıllı Şehirler

Artan kentleşme zorluklarını ortadan kaldırma amacıyla oluşturulan yapılara Smart City (Akıllı Şehir) denir. Akıllı şehirlerin amacı, yerel alanda kalkınmayı mümkün kılmak. Akıllı şehirler akıllı teknolojilerden yararlanarak ekonomik büyümeyi desteklemek ve insanların yaşam kalitesini iyileştirmektir.

Laboratuvar Ortamında Üretilen Yiyecekler

Dünyada ekili arazi ve tatlı su kaynakları gittikçe azalmaya başladı.  Gıda sistemimizi iyileştirmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Örneğin, geleneksel gıdalar yerine “lezzetli ve besleyici” olan daha çok çevre dostu yeni gıda ürünleri geliştiriliyor.

Laboratuvar Ortamında Üretilmiş Et

Kahve Enerjisi

Londra’da kahve sektörü her yıl ortalama 200.000 ton atık üretiyor. Girişimci Arthur Kay Bio-Bean adlı şirketi kahve atıklarından enerji üretmek için kurdu. Kahve atıklarının yaklaşık %85’ini biyoyakıta dönüştürerek binaları ısıtmak ve bununla birlikte ulaşımı güçlendirmek için kullanmıştır.

ARTHUR KAY
ARTHUR KAY

5G Teknolojisi

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz ve hayatımıza girmeye başlayan küresel kablosuz ağ standardıdır.

5G, makineler, nesneler ve cihazlar olmak üzere her şeyi birbirine bağlamak amacıyla tasarlanmış yeni bir ağ türüdür.

Telekomünikasyon teknolojisinin zaman içerisindeki gelişimi “G (Generation)” harfi ile isimlendiriliyor. Genartion, nesil anlamındadır. Yani 1G, 2G, 3G, 4G gibi isimlendirmeler buradan geliyor.

5G teknolojisi, daha yüksek ve daha hızlı veri hızları sağlar. Aynı zamanda ultra düşük gecikme, daha fazla güvenilirlik ve daha geniş ağ kapasitesi sağlar.

Yeni Uzay Çağı

Özel şirketlerin uzay üzerinde yatırım yapmaya başladı. Bu şirketler, roket fırlatma, bilimsel araştırma, iletişim ve görüntüleme uyduları ve hatta asteroit madenciliği gibi gelişmekte olan çeşitli iş modelleri dâhil geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi sunmaktadır. Bundan dolayı özel şirketler kendi aralarındaki rekabet etmeye başladı. Özel şirketler arasında belki de en dikkat çekeni “Planetary Resources” şirketidir. Bu şirketin amacı asteroit madenciliği üzerinedir. Başarılı olunursa uzayda yeni bir altın akışına yol açar.  

Yeni Uzay Çağı

Sonuç olarak bu yazımızda sizlere gelecekte bizleri bekleyen teknolojiler konusundan bahsettik. Aynı zamanda bir süredir hayatımızda olan kripto paralardan tutun, bulut tabanlı sistemler, veri madenciliği gibi çok fazla teknolojik gelişmeler bizleri bekliyor.

Gelecekte bizleri bekleyen teknolojiler içinden hangisini beğendiniz yorumlarınızı bekliyoruz…

Cemil Kağan Gürkan

Bilgisayar Programcısı ve İçerik Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu