Hakkımızda1

Girişimciliği Destekleyen 6 Kuruluş

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okurları, Bugün sizlere son yıllarda sıkça duyduğumuz, girişimciliğe destek veren altı kuruluş hakkında bilgi vereceğim. Keyifli okumalar dilerim. Girişimciliği destekleyen kuruluş yazısına hazırsanız başlayalım!

Girişimcilik Nedir ? 

Son zamanlarda zorlaşan iş şartları ve işsizlik sorunları insanları temelde “Kendi işimin patronu olayım.” düşüncesine itiyor. İşte tam da böyle zamanlarda girişimcilik akla gelen ilk seçenek oluyor. Girişimcilik en genel anlamıyla kar sağlamak için bir iş kurmaktır. Girişimci hem ekonomik değer üretip hem de iş projesini hayata geçiren kişidir. Birçok risk alsa da yeteneğini, birikimini ve cesaretini ortaya koyan girişimcilerden başarıya ulaşan birçok örneğimiz de vardır.

Girişimciliği Destekleyen Kurum ve Kuruluşlar 

1. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

1. Kuruluş
T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü, ulusal veya uluslararası sermayeli firmalar tarafından ülkemizde gerçekleştirilecek yatırım projelerini  desteklemektedir. 

Bu Yatırım Teşvik Sistemindeki uygulamalar ise ;

-Genel Teşvik Uygulamaları,

-Bölgesel Teşvik Uygulamaları,

-Öncelikli Yatırımların Teşviki

-Stratejik Yatırımların Teşviki uygulamalarıdır. 

Bu uygulamalar kapsamında ise KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, gelir vergisi stopajı desteği, sigorta primi desteği, Faiz veya kar payı desteği, Yatırım yeri tahsisi, KDV iadesi gibi çeşitli alanlarda ve bazı şartların gerçekleşmesi halinde destek sağlamaktadır. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. 

2. KOSGEB 

2. Kuruluş
KOSGEB

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) , KOBİ vasfı taşıyan işletmelere çeşitli destekler sağlamaktadır.

KOSGEB , “50.000₺ geri ödemesiz, 100.000₺ geri ödemeli olmak üzere 150.000₺ ye kadar destek!” adıyla duyurduğu Girişimcilik Destek Programı ile sana kendi işinin patronu olma fırsatı sunuyor. Bu programın amacını ise “ Ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliği desteklemek, yaygınlaştırılmasını sağlamak ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamaktır.” olarak belirtiyor. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. 

3. ABİGEM

3. Kuruluş
Abigem

ABİGEM (Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezleri) profesyonel eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunarak KOBİ’lerin rekabet seviyelerini ulusal ve uluslararası piyasalarda arttırmalarına ve potansiyellerini geliştirmelerine yardımcı olan aynı zamanda da iş geliştirme hizmetlerini alabilecekleri bir numaralı temas noktası olmayı amaçlamakta olan bir kuruluştur.  Girişimciliği destekleyen kuruluş yazımıza devam edelim.

4. İŞGEM

İşgem

Asıl adıyla İş Geliştirme Merkezleri küçük girişimcileri destekleyen bir kuruluştur. Amacı; girişimcilerin iş kurmasını ve işlerinde gelişmelerini sağlamak olduğundan Türkiye’de istihdam yaratma konusunda önemli bir yerdedir. Bunun yanı sıra yönetim danışmanlığı desteği, ofis ekipmanı ve ofis desteği gibi desteklerle işletmelere büyüme imkanı sağlamaktadır.

5. Kuruluş: TTGV

Ttgv

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), Yeşil Teknoloji Projeleri (YETEP) Destek Programı desteği ile sanayi kuruluşları tarafından iklim dostu teknolojiler, temiz üretim teknolojileri ve enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve diğer enerji teknolojileri alanlarında gerçekleştirilen uygulama projelerine geri ödemeli finansman desteği sağlamaktadır. Sanayi kuruluşlarının çevresel performansını artırıp üretim maliyetlerini düşürülmesi amacına sahip olan programın Destek Kapsamı ise şu şekildedir :

Yeşil Teknoloji Projeleri Desteği, “İklim Dostu Teknolojiler Desteği”, “Temiz Üretim Teknolojileri Desteği” ve “Enerji Verimliliği, Yenilenebilir Enerji ve Diğer Enerji Teknolojileri Desteği”  olmak üzere üç farklı destek alanından oluşmaktadır. 

6. TESKOMB

Teskomb

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkezi Birliği küçük ve orta boy işletme sahiplerinin finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuştur.  Bu kurumdan destek almak için esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olunması gerekmektedir. Kooperatifler bu kuruluştan kredi desteği almak istediklerinde öncelikle ekonomik ve mali durumu araştırılır ve sonrasında diğer şartlar da sağlanır ise Türkiye halk Bankası tarafından kredilendirilir. 

Film Tavsiyesi :

•Borsa (Wall Street)

•Baba (The Godfather)

•Sosyal Ağ (The Social Network)

Kitap Tavsiyesi:

•Yalın Yeni Girişim – Eric Ries

•Mutluluk Dağıtmak – Tony Hsieh

•Başarılı Olmak Bir Tercihtir – Rick Pitino

•Sil Baştan – David H. Hansson, Josan Fried

Konu hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz yorum bırakabilirsiniz. Diğer yazılarımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Sağlıklı günler 🙂

Diğer yazılarıma buradan ulaşabilir ve paylaşabilirsiniz.

Linkedin Profili Nasıl Hazırlanır?

Pareto Diyagramı ve Hayatımızdaki Yeri

Kişilik Analizi Testi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu