Hakkımızda1

Girişimcilik Nedir ? Girişimci Ne İş Yapar ?

Girişimcilik belirsizlikle doludur ve hiçbir garanti sunmaz.

Çoğu insana göre girişimcilik hakkındaki izlenimlerini sorarsanız, “küçük işletme” veya “yenilik” gibi kelimeler kullanabilir veya bunu “kendiniz için çalışmak” olarak tanımlayabilirler. Bazıları bunun ötesine geçebilir ve cesaretle risk alan ve zorlukların üstesinden gelen cüretkar bir Silikon Vadisi kurucusunun resmini çizebilir. Diğerleri için girişimci, iş dünyasında kendi yolunu açan özgür ruhlu bir asidir. Bütün bunlar, girişimciliğin tuvaline renk katmaya yardımcı olur, ancak olayın tam bir resmini çizmezler.

Peki girişimcilik nedir?

Girişimci Nedir
Girişimci Nedir

Girişimciler genellikle yeni endüstrilerin yenilikçileri ve hatta öncüleri olarak görülüyor. Basitçe ifade etmek gerekirse girişimcilik bir fikri, teknolojiyi, ürünü veya hizmeti yaratma, sahiplenme ve ticarileştirme çabasıdır. Aynı zamanda o girişimle ilişkili riskleri ve ödülleri üstlenmektir. Belirsizlikle dolu, hiçbir garanti sunmayan bir girişim. Öyleyse bir iş kurmak bu kadar zorlu ve belirsizse, girişimcilik neden bu kadar çekici? Buna cevap vermek için girişimciliğin daha canlı bir resmini çizen girişimciliğin yönlerine ve kurucuların özelliklerine bakalım.

Girişimcilik ve İnovasyon İlişkisi

Girişimciler genellikle yeni endüstrilerin yenilikçileri ve hatta öncüleri olarak görülüyor. Bazen yenilik, otonom bir araç gibi yeni bir teknoloji değil, yeni bir uygulama veya süreçtir. Amazon şu anda dünyanın en büyük şirketlerinden biri, ancak işe tuğla ve harç mağazaları yerine çevrimiçi kitap satarak başladı.

Uber

Uber, bir taksi filosu başlatarak değil, bir araç çağırma uygulaması geliştirerek taksi sektörünü alt üst etti. Başarılı girişimciler, cesur, yıkıcı yeniliklere ek olarak, süreçleri sürekli iyileştirmeye, maliyetleri düşürmeye veya ürünleri daha iyi hale getirmeye çabalayarak yenilik yapar. Girişimciler inovasyonla ilişkilendirilir çünkü inovasyon, kurucunun şirketine rekabet avantajı sağlar ve girişimcilere yaratıcılıkları için bir çıkış noktası sunar.

Girişimcilik İstihdamdan Nasıl Farklıdır?

Sorumluluk. Kurucular genellikle girişimlerinin ilk icra kurulu üyeleridir. Kurucu, işe alma ve işten çıkarmadan ürün tasarımına ve ticari sigorta satın almaya kadar görünüşte bitmeyen kararlardan sorumlu olacak. Kurucu, zaman zaman şirketin misyonunu ortaya koyan vizyon sahibi olabilir. Ancak diğer zamanlarda, mevzuata uygunluk, vergi ve mali raporlama ve diğer sıkıcı ama gerekli görevler gibi çirkin görevlere saplanacaktır.

Ve her ödeme döneminde doğrudan maaşını yatıracağından emin olan bir çalışanın aksine bir girişimci, kişisel olarak maaş almıyor olsa bile her ay maaş bordrosu yapma yükünü taşır. Kurucu aynı zamanda CEO olduğunda, sorun onunla biter. Bir girişimcinin işi asla bitmez. Bir karar verilmesi gerektiğinde, kapanış saatinden sonra bile karar vermek zorundadır.

Bir Girişimci Nasıl Görünür?

İster Houston’da bir çevre teftiş şirketi isterse Kuzey Carolina’daki Research Triangle Park’ta bir oyun şirketi olsun, yeni bir iş kuran herkes bir girişimcidir. Bir Harvard Business School analizine göre, girişimciler sıkı çalışmaya inatla bağlılık, esnek kararlılık ve yüksek risk toleransı gibi belirli özellikleri paylaşma eğilimindedir. Aynı zamanda kendilerine güveniyorlar ve yeni deneyimlere daha açıklar.

Girişimci Nasıl Görünür?
Girişimci Nasıl Görünür?

Bu özellikler genellikle kurucular tarafından paylaşılsa da, potansiyel bir girişimci için turnusol testi değildir. Bunun yerine, bu özellikleri geliştirmek, gelişmekte olan bir girişimcinin, kendilerinden doğal olarak gelmeseler bile, girişimcilik niteliklerini kasıtlı olarak geliştirmesine izin verebilir.

Başarıyı Nasıl Tanımlarsınız?

Kendi patronunuz olmanın cazibesinin bir kısmı, başarıyı uygun gördüğünüz şekilde tanımlama yeteneğidir. Girişimciler geleneksel olarak başarıyı gelirlerine, kişisel servetlerinin büyümesine veya diğer bazı finansal ölçütlere göre ölçer. Ancak serbest piyasa aynı zamanda bir girişimcinin başarıyı öznel, kişisel terimlerle tanımlayabileceği anlamına gelir.

Bir girişimci, yaşamları iyileştiren, onlarca veya yüzlerce kişiye istihdam sağlayan veya girişimci ve çocukları için finansal güvenlik ve refah yaratan bir ürünü ticarileştirerek kendi başarısını yargılayabilir.

Alternatif olarak, bir işletme sahibi başarıyı şirketin sosyal etkisine göre değerlendirebilir. Bu kavrama genellikle sosyal girişim denir. Sosyal girişim, “karşılanmamış temel bir ihtiyacı ele alma veya bir sosyal veya çevresel sorunu pazar odaklı bir yaklaşımla çözme” etrafında döner.

Neden Girişimciliği Takip Etmelisiniz?

Birinin emeğinin meyvelerini tatmak, çocuklara mali güvence vermek veya başkalarını hayırsever bağışlarla kutsamak, birçok girişimci için güçlü teşviklerdir. İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı girişimci olmayı tercih ediyorlar, ancak tüm girişimcilerin neredeyse yarısının bir iş kurma kararlarında önemli bir faktör olarak bahsettiği birkaç temel motivasyon kaynağı var. Listenin başında kişinin kendi patronu olma yeteneği ve daha fazla gelir elde etme olasılığı var. Girişimciler ayrıca bir iş / aile yaşam dengesi kurmanın ve fikirleri için bir çıkış noktası yaratmanın bir iş kurma kararlarında çok önemli faktörler olduğunu söylüyorlar.

Girişimcilik birçok fedakarlık ve zorluk içerse de hem finansal hem de kişisel olarak çok ödüllendirici olabilir. Başarılı bir girişimin kurucusu / CEO’su, maaş ve temettüleri birleştirerek karlı bir yıllık gelir elde edebilir. Belki de kurucular için daha çekici olan, kişinin çocuklarına ve torunlarına aktarılabilecek veya hayırseverlik arayışlarını ilerletmek için verilebilecek bir servet üretme potansiyeline sahiptir.

Girişimci Olmaya Hazır mısınız?

Girişimci Olmaya Hazır Mısın ?
Girişimci Olmaya Hazır Mısın ?

Girişimciliğe hazırlanmak, bir iş sahibi olmanın ve işletmeyi başarmanın mümkün olduğu inancını benimsemekle başlar. Bir iş planına karar vermeden önce bile gelişmekte olan bir kurucu cesaret, kararlılık ve başarısızlığa tolerans gibi ortak girişimci özellikler geliştirerek hazırlanmaya başlayabilir. Bu kişisel niteliklerin ötesinde bir girişimci seçtikleri sektördeki teknik becerileri ve işlerini yönetmek için kritik öneme sahip finansal becerileri ve aynı zamanda etkili iletişim ve akıllıca karar verme gibi yumuşak becerileri öğrenmek için yola çıkmalıdır. bir şirketi yönetirken gerekli olacaktır.Başarılı bir iş kurmak için zaman, yetenek ve sermaye gerekir. Dikkatli bir hazırlık, sürekli öğrenmeye olan bağlılık, endüstri deneyimini ve bilgi birikimini geliştirme ve cesur adaylara özgü nitelikleri teşvik ederek, hevesli bir kurucu girişimciliğe doğru kendi yolculuğuna başlayabilir.

Umarım girişimcilik hakkında sizlere bir şeyler katabilmişimdir. Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.

Bekleyiş Denklemi: Uzay Yolculuğu Fikri

ASELSAN ‘ da Çalışmak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu