Hakkımızda1

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Merhaba sevgili teknoloji meraklısı Gelişen Kariyerim okuyucuları! Bu yazımızda “Giyilebilir Teknoloji Nedir?” sorusunu sizlere kapsamlı biçimde açıklayacak ve en sade dille anlatacağım. Haydi yazıya geçelim!

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir Teknoloji” dendiği zaman herkesin aklına farklı bir şeyler geliyor olsa da kimisi ne olabilir ki yahu deyip sorunun cevabını algılamakta belki zorlanabilir. Oysaki cevap belki de bileğinizde bile olabilir! Evet akıllı saatlerden bahsediyorum. Giyilebilir Teknoloji‘nin tanımını en kabaca haliyle yapmaya çalışırsak, “İnsan vücudunda durabilen ve teknolojik materyaller içeren cihazlar” diyebiliriz.

Çok kolay bir tanım oldu değil mi? Biraz daha bu cümleyi açıklamak istiyorum. Çünkü vizyonumuzu sadece bir saat ile başlatıp, bitirmek kesinlikle istemem. Aynı zamanda teknoloji nedir ile biraz geriye gitmekten de zarar gelmez. Teknolojiyi kısaca insan ve/veya canlı hayatına kolaylıklar sağlaması için, yapılan araştırmalar ve uygulamalar olarak niteleyebiliriz. İnsan hayatına sağlanan kolaylıkların sürekli olarak kullanıcının yanında olması da giyilebilir teknolojiler sayesindedir.

Giyilebilir Teknoloji Neden Tercih Edilir?

Bir kaç farazi olaydan bahsetmek istiyorum. Örneğin bir saldırıya uğradınız ve yardım çağırmanız için yetkilileri arayıp konumuzu, durumunuzu bildirmeniz zaman kısıtlılığından dolayı söz konusu dahi değil! Ne yapardınız? Daha doğrusu hangimiz ne yapabilirdik ki? Sizleri invisaWear markasının akıllı takılarıyla tanıştırmak isterim. Verdiğim örnek için de tam ihtiyacımız olan giyilebilir teknoloji ürününü üretmişler bile! Bu ürün sayesinde istediğiniz ve ayarladığınız beş kişiye mesajınız ve konumunuzla birlikte sadece takının üzerine hızlı iki vuruş yaptıktan sonra uyarı mesajınızı gönderebilirsiniz!

Benzer bir üründen daha bahsetmek istiyorum. İsmi ise “SafeCap” asıl üretici firmanın ismi ise GTB’dir. Uzun yol şoförlerinin istemeden de olsa zaman zaman uyuya kaldıkları ve bunun çok kötü sonuçlar doğurduğunu hepimiz biliyoruz. Sadece bu amaç için üretilmiş olan bu şapkalar, uzun yol şöförlerinin kafa hareketlerini ve duruşunu takip ederek olası durumlarda ışık ve seslerle uyarıp uyanık kalmalarını sağlıyor.

Giyilebilir Teknolojilerin tercih edilmesinin sebeplerinden en önemlisini sizlerle paylaştım. Sizin de fark ettiğiniz üzere insan hayatının korunması ve zarar görmesini önleme amacıyla üretilmiş bu ürünler sadece bir kaç örnekten ibaret. Bunun gibi birçok ürünün bulunduğunu söylemek bir yana, bambaşka işler için de üretilmiş hatta hiçbir işe yaramasa da insanı eğlendirebilecek giyilebilir teknoloji ürünleri de bulunmaktadır.

Hiçbir işe yaramayan demek belki biraz sert olmuş olabilir lakin kolumuza taktığımız bir saatten sadece bizim kalp atış hızımıza göre, “dinlenmelisin” veya “çok hareketsizsin, biraz hareket etmelisin” gibi bildirimleri almayı mı tercih ederdiniz yoksa bileğinize taktığınız saatin, bulunduğunuz konumun rakım, sıcaklık, GPS, basınç değerleri veya bölgenin coğrafi haritasını mı vermesini isterdiniz? Eh tabii bir de saatin kaç olduğunu tabii. İkinci bahsettiğim kol saatlerine ilginiz bulunuyorsa eğer sizlere şiddetle Garmin markasını da önermek isterim.

Giyilebilir Teknolojilerin Faydaları Nelerdir?

Giyilebilir Teknolojilerin yararları saymakla bitmez. Biraz aktarcıdaki abilerin cümlelerine benziyor olsa da çok doğru. Şöyle ki, kalp sorunları olan bir insanın üzerindeki kıyafette bulunan bir sensörün kötü durumlar sırasında yetkililere bilgi iletmesinden tutun da bir sosyal medya kullanıcısının aldığı bildirimin kendisine saati üzerinden titreşimle iletilmesine kadar çok geniş bir aralığı bulunmaktadır. Her ne kadar ülkemizde giyilebilir teknoloji adı altında sadece yaygın olarak saatler kullanılıyor olsa da bir çok faydasıyla birlikte kullanım alanları da bulunmaktadır.

Giyilebilir Teknolojinin Tarihi

16. yüzyılda köstekli saatlerin kullanılmasıyla başlayan ve ilk örnekleri saat olan bu teknoloji çeşidi şimdilerde o kadar gelişti ki bunların arasına Marvel kahramanı Iron Man’in zırhını bile ekleyebiliriz! 16. yüzyılın başlarında çoğunlukla erkeklerin köstekli saatlerini yanlarında taşıması ve on-yedinci yüzyılda bileğe takılan saatlerin icat edilmesiyle yaygınlaşan giyilebilir teknolojinin atası saatler, bu dönemde sadece saati öğrenmek için tercih edilmiyor olsalar da büyük bir kitle tarafından çoğunlukla takı olarak tercih edilmektedir.

20. yüzyılın sonlarına ve 21. yüzyılın başlarında revaçta olan bu giyilebilir teknoloji akımının da bu yıllar arasında oldukça çeşitli prototipleri bir çok firma tarafından denendi. Örneğin London College of Fashion bölümü öğrencileri ve Sony Ericsson birleşerek bir moda yarışmasında dijital kıyafet tasarladılar. Bu kıyafetin yaptığı ise telefonunuza bluetooth bağlantısı yapılmasının ardından arama geldiği takdirde kıyafetin ışıklandırılması idi. Bir diğeri ise CuteCircuit şirketinin yarattığı ve 2010 yılında Katy Perry’nin New-York MET galasında giydiği LED içerikli kıyafeti bazı insanlar beğenmiş bazıları ise beğenmemiştir.

Teknolojinin her alanında olduğu gibi giyilebilir teknoloji ürünleri de gelişmekte olan ve 21. yüzyılda oldukça ivmelenmiş bir alandır. Google firmasının ve birkaç firmanın Heads Up Display kısaca HUD olarak isimlendirdiği, gözlük gibi ürünler denenmiş, beta olarak piyasaya sürülmüş ama bir çok sebeplerden dolayı pek tutulmamışlardır. Giyilebilir teknoloji ürünlerinin son dönemlerde en çok tercih edildiği iki alan ise sağlık sektörü ve ordu ekipmanları arasındadır. Giyilebilir teknoloji cihazlarının hem hastanın hem de bir askerin her durumda ve koşulda yardım gönderilmesi ve ilgilenilmesi için (ki bunlar tansiyon, kalp hızı, fiziksel sorunlar, zehirlenme durumları, attığı adım sayısı vb.) vazgeçilmez olan en pratik ürünlerdir.

Giyilebilir Teknolojinin Yarattığı Sorunlar

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin insan üzerinde yarattığı veya yaratabileceği sorunlar bakımından konuşmak bir doktor ünvanım olmadığı için oldukça zor. Lakin sizlere çok net bir şekilde basit karşılaştırmalar yaparak bunları aktarmaya çalışacağım.

Bir cep telefonunu düşünecek olursak günümüzde artık giyilebilir teknolojilerden pekte farkı kalmadığını hepimiz söyleyebiliriz. Cep telefonlarının, kullandığımız diz üstü bilgisayarların veya kablosuz kulaklıklarımızın insanlar üzerinde yarattığı sorunları çoğumuz okumuş, görmüş veya duymuşuzdur. Çok geniş bir karşılaştırma oldu lakin doğru olduğundan hiç şüpheniz olmasın. Çünkü nasıl bir telefonun bataryası bulunuyorsa her türlü giyilebilir teknolojinin de bir bataryası bulunmak zorundadır. “Kablolarla dolaşmayacağız elbette bulunacak!” dediğinizi duyar gibiyim.

Giyilebilir teknolojinin az da olsa yaydığı radyasyonlardan bahsetmiyorum bile. Aynı zamanda sizlere geniş geniş Wi-Fi, Blutooth veya radyo dalgalarının zararlarından da bahsederek canınızı da sıkmayacağım ama giyilebilir teknoloji olarak nitelendirebileceğimiz herhangi bir ürünü günümüzde kullanıyorsanız ki bu ürünler artık tamamen IoT sınıfına girer, tüm elektronik diğer cihazlarla/cihazlarınızla iletişimdedir ve bu telefonunuzun yaydığı sinyallerle eşdeğer denilebilir. Eh tabii cihazın birde boynunuzda, kafanızda veya bileğinizde olduğunu varsayarsak oldukça fazla radyasyona maruz kaldığımızı da söyleyebiliriz.

Bu yazımda Giyilebilir Teknolojiler konusunu olabildiğince basit hale indirgeyerek genel bilgiler bütünü haline getirmeye çalıştım. Umarım okurken sıkılmamış ve farklı konu başlıklarını da merak etmişsinizdir. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu