Bilim & Teknoloji

Google AdWords İle Akıllı Teklif Stratejileri

Merhabalar Değerli Gelişen Kariyerim okuyucuları bu makalemde, otomatik teklif vermenin kullanımını ve Google AdWords kampanyalarını yönetmeyi nasıl daha kolay ve etkili hale getirebileceğini inceleyeceğiz. Google AdWords , hem ürünlerin hem de hizmetlerin reklamını yapmak için son derece güçlü bir platformdur. Sosyal medya reklamcılığı son derece etkili hale gelmiş olsa da, alaka düzeyi yüksek trafik oluşturmak ve birkaç gün içinde satışları artırmak istiyorsanız, Google AdWords en iyi reklam biçimidir.

İnsanlar sosyal medya hesaplarını kullanırken, genellikle haber akışlarında gezinirler. Buna karşılık, insanlar Google’da belirli hizmetleri veya ürünleri aradıklarında, genellikle satın alma niyetindedirler. AdWords akıllı kullanımıyla, satın almak veya kaydolmak isteyen kişilerin karşısına o anda çıkabilirsiniz.

Google AdWords İle Akıllı Teklif Nedir?

İşletmenizi tanıtmak için Google Ads kullanmanın tek dezavantajı, karlı nişlerdeki reklam alanlarının ucuza gelmemesidir. Bunu akılda tutarak, reklam harcamalarınızdan en iyi getiriyi elde etmek için kampanyaları izlemek ve optimize etmek çok önemlidir. Sürekli olarak reklam metnini, reklam planlarını, demografik hedeflemeyi ve teklif stratejilerini optimize etmeye çalıştığınızda, Google AdWords kampanyalarınızı yönetmek genellikle biraz karmaşık ve zaman alıcı gelebilmektedir. Google’ın Akıllı Teklif seçenekleri, sizin için bazı kampanya optimizasyonlarını yapmaktadır. Bir Akıllı Teklif stratejisi belirlendikten sonra, Google, reklamlarınızın performansını ve reklamlarınızı tıklayan kullanıcıların davranışlarını analiz edeceği bir öğrenme aşamasından geçmektedir.

Google, makine öğrenimini kullanarak, kullanıcıların demografik verilerini, arama geçmişi verilerini ve konumları ve cihazları gibi diğer bağlamsal bilgileri alarak web sitenizde “dönüştürme” olasılıklarına karar verebilmektedir. Ads yeterli veriye sahip olduğunda, analizine göre bir kullanıcının tıklaması için ne kadar ödemek istediğinizi ayarlamaya başlayabilir ve bu da mümkün olan en düşük maliyetle pazarlama hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Google AdWords ‘de yeniyseniz, kampanyanızın adını, ardından soldaki yan menüde bulunan “Ayarlar”ı (bir masaüstü cihazda) ve ardından “teklif verme”yi tıklayarak teklif stratejilerini bulabilirsiniz. Teklif verme bölümünün üst kısmına yakın bir yerde, “Manuel TBM” gibi tüm teklif verme stratejisi seçeneklerinin listesini içeren bir açılır menü olmalıdır. Açılır menüyü görmek için “Teklif stratejisini değiştir”i tıklamanız gerekmektedir.

Google AdWords Akıllı Teklif Neden Her Zaman Çalışmıyor?

Akıllı teklif veri gerektirir. Analiz etmek için ne kadar fazla veriye sahip olursa, sonuçlarınız o kadar iyi olur. Nispeten düşük bütçeli, günde yalnızca bir düzine tıklama alan ve bir avuç dönüşüm alan bir kampanyanız varsa, Google’ın akıllı teklif stratejileri size uygun olmayacaktır.

Öte yandan, kampanyalarınız genellikle günde binlerce tıklama ve yüzlerce dönüşüm sağlıyorsa, kampanyalarınızı optimize etme söz konusu olduğunda akıllı teklifin çok iyi sonuç vermesi muhtemeldir. Google’ın verilerinizi alması ve tekliflerinizi nasıl optimize edeceğinizi öğrenmesi için yine de en az birkaç güne – 3 haftaya kadar – ihtiyacı olacaktır. Genel bir kural olarak, akıllı teklif stratejilerini yalnızca ayda 100’ün üzerinde dönüşümünüz varsa kullanın. Akıllı teklif, daha az dönüşüm verisi ile çalışabilir, ancak dikkatli ilerleyin ve kampanya performansınızı yakından izleyin.

Kampanya Düzenlemeleri ve Google AdWords ile Akıllı Teklifler

Akıllı teklif vermeyle ilgili sorunlardan biri, kampanyanızda yapacağınız manuel ayarlamaların kampanyanızın performansını önemli ölçüde etkileyebilmesidir. Bu nedenle, örneğin, “telefon yanıtlama hizmeti” gibi rekabetçi anahtar kelimeleri hedefleyen bir kampanyanız varsa ve 1. günde bir akıllı teklif stratejisi kullanıyorsanız, ancak üçüncü günde mobil cihazlarda teklifleri ayarlarsanız, büyük olasılıkla performans düşecek ve Google’ın 1. günden başlayarak akıllı teklif stratejisini yeniden öğrenmesi ve yeniden optimize etmesi gerekecektir. Bunu göz önünde bulundurarak, kampanyalarınızda çok sayıda manuel değişiklik ve ince ayar yapmaktan hoşlanan çok iyi bir Google Ads yöneticisiyseniz, akıllı teklif sizin için ideal teklif stratejisi olmayacaktır. Ayrıca akıllı teklif kullanan her kampanyanın kendine özel bir günlük bütçesi olduğundan ve paylaşılan bir bütçe kullanmadığından emin olmalısınız.

Spesifik Akıllı Teklif Stratejileri

Akıllı teklif stratejilerinin yönetim tarzınıza ve kampanyalarınıza uygun olabileceğini düşünüyorsanız, daha sonra belirli bir strateji seçmeniz gerekecektir. Aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi otomatik teklif stratejisi vardır.

Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkar!

 Akıllı Teklif’in Tüm Trafikte Optimizasyonu

Tıklamaları en üst düzeye çıkarma, performansı açısından daha önce Google Ads ‘de kullanılabilen eski “hızlandırılmış teklif” ayarına benzemektedir. Beklediğiniz gibi, bu strateji, günlük bütçenizi aşmadan mümkün olduğunca çok tıklama almaya çalışacaktır. Ürününüz veya hizmetiniz çok kârlıysa ve web sitenizin dönüşüm oranı yüksekse bu strateji işe yarayabilirsiniz. Ancak, bütçeniz ve reklam harcamalarından elde edilen gelir çok kısıtlıysa ve reklamlara ne kadar harcama yaptığınız ve reklamlarınızı kimlerin tıkladığı konusunda dikkatli ve seçici olmanız gerekiyorsa, tıklamaları artırma muhtemelen kampanyalarınız için iyi bir teklif stratejisi değildir. Tıklamaları en üst düzeye çıkarırken, hedeflemenizin doğru ve spesifik olduğundan emin olun. Örneğin, geniş eşlemeli anahtar kelimeler kullanırsanız, Google, reklamlarınıza birçok alakasız ve düşük değerli tıklama getirmektedir. Anahtar kelime eşleme türleriyle ilgili değişkenler de dahil olmak üzere, hedeflemenizi olabildiğince spesifik tutmak genellikle en iyisidir. Yer hedeflemenize de dikkatlice bakmak isteyebilirsiniz.

Örneğin, Google’ın ABD’nin orta eyaletlerinden tıklama alması genellikle daha ucuz olabilirken, en karlı müşterileriniz normalde doğu ve batı kıyısındaki büyük şehirlerden gelebilmektedir.

Dönüşümleri En Üst Düzeye Çıkarın.

“Dönüşümleri en üst düzeye çıkarma” adından da anlaşılacağı gibi, bu strateji, günlük bütçeniz dahilinde mümkün olduğunca çok sayıda dönüşüm oluşturmayı amaçlar. Bu stratejinin başarısı, Google Ads hesabınızdaki dönüşümleri nasıl izlediğinize bağlı olacaktır. Örneğin, canlı sohbet konuşmalarını bir dönüşüm olarak izliyorsanız, ancak canlı sohbetlerin yalnızca küçük bir yüzdesi müşteriye dönüşüyorsa, reklam harcamalarından olumlu bir getiri elde edemeyebilirsiniz. Yalnızca işletmeniz için değer sağlayan dönüşümleri artırmak istiyorsunuz. Aksi takdirde, bu akıllı teklif stratejisinin olumlu sonuçlar vermesi olası değildir. Google, dönüşüm sağlama olasılığının yüksek olduğunu düşündüğü bir kullanıcı için bazen tıklama başına normal tutarınızın 3 veya 4 katını ödemeye istekli olduğundan, Dönüşümleri Artırma ile tıklama başına maliyetin önemli ölçüde artabileceğini unutmayın.

Sonuç

Akıllı teklif, çeşitli fırsatlar sunar ve kampanyalarınızı yönetmeyi genellikle çok daha hızlı ve daha verimli hale getirmektir. Ancak, teklif stratejilerini değiştirirken kampanyalarınızı yakından izlemeli ve ilk ay için performansı yakından izlemelisiniz. Otomatik teklif verme stratejisinin performansını manuel teklif stratejisiyle karşılaştırmak için, performansı gerçek zamanlı olarak karşılaştırmak için bir Google Ads denemesi de kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu