Hakkımızda1

Hafıza Teknikleri

Bugün sizlerle birlikte hafıza teknikleri ve hafızamızı güçlendirecek alıştırmalardan bahsedeceğim. Öncelikle hafıza nedir? Hafıza: öğrenilen, duyulan, görülen yani dış çevreden alınan bilgilerin akılda tutulması ve gerektiğinde hatırlanmasıdır.

Hafıza bizim hayatımız için en önemli şeylerden biridir hatta çoğu zaman hayatımızı kolaylaştıracak bilgileri geçmiş kazanımlarımızdan ve pratikleşmiş bilgilerimiz ile sağlarız. Aslında hafıza dediğimiz Bellek yaşadığımız olayları veya öğrendiğimiz bilgileri aynı gün içerisinde %80 gibi büyük bir bölümünü unutur çünkü bilgiyi beynimizdeki kalıcı hafızaya atmamış sadece kısa süreli hafızada depolamıştır. Bu olayın bir farklı örneğini ise bilim insanları yaptıkları araştırmayla ispatlamıştır. Yapılan araştırmalara göre insanlar birebir yaşadıkları hatta hayat hikayelerini değiştiren olayları bile 1 yıl içerisinde %50’den fazlasını unutur ve çoğu hatırayı yanlış hatırlar. Oysa hepimiz anılarımızın ve öğrendiklerimizin %100 doğru olduğunu düşünürüz fakat bu doğru değildir. Yinede karamsarlığa kapılmaya gerek yok çünkü hafızamızı güçlendirecek birçok olanağa sahibiz. Şimdi ise bu hafıza teknikleri nelerdir? Onlardan bahsedelim.

HAFIZA SARAYI NEDİR?

Sherlock Holmes yöntemi olarak da bilinen hafıza sarayı aslında birçok hafıza rekortmeninin de kullandığı bir yöntemdir. Bildiğiniz üzere soyut kavramlar beynimizde çok az yer eder çünkü duyusal verilere göre daha farklı ve daha yenidir. Aslında soyut kavramları bile bu metot ile çok kolay hatırlayabiliriz. ‘Hafıza Sarayı‘ Sherlock’un tanımıdır ve kısaca mekan metodudur. Yani 3 boyutlu mekan algısıdır ve bu algı bizde çok yüksektir.

Örneğin bir sürü bilgi öğrenmek ve unutmamak istiyorsunuz o zaman yapmanız gereken ilk şey hayali bir mekanda olduğunuzu düşünmek daha sonra öğreneceğiniz şeyleri birbirleriyle ilişkilendirmek ve bir nedene bağlamaktır. İlişkilendirme yaparken abartma yeteneğinizi de kullanarak bilgileri daha kalıcı hale getirebilirsiniz. Daha sonra sıralama yapmanız gerekir bu sayede ilişkilendirdiğiniz bilgileri karıştırmamış olursunuz. Öğrenilen bilgiyi eski bir bilgiyle bağdaştırırsanız yani olaya bütüncül bakarsanız kalıcı hafızanız daha çok devreye girecektir. Diğer bir önemli şey ise İmaj, yani akılda kalabilecek birkaç özellik belirlemek ve onu sembolleştirmek. Bu saydığım aşamalar sayesinde soyut kavramları bile çok rahat akılda tutacaksınız. Bunun nedeni bizim bir şeyi hayal ederken farklı özelliklerde hayal etmemiz ve özgün olmamızdır. Bu saydığım aşamaları derslerinizde de kullanarak ciddi başarılar elde edebilirsiniz.

Hafıza ve Tekrar İlişkisi

Hafızamız için önemli olan diğer şey ise ‘tekrar‘dır. Öğrendiğimiz bilgileri kısa sürede unuttuğumuzdan bilgilerimizin sürekli canlı kalabilmesi için öğrenilen bilgiyi aynı gün içerisinde tekrar etmeliyiz. Bu tekrarlar bilim insanlarına göre bilgiyi öğrendiğin ilk gün, 1 hafta, 1. ay ve daha sonra 6. ay olarak ilerlemelidir. Bu tekrarlar sayesinde hatırlamak istediğiniz ne var ise rahatlıkla hatırlayacaksınız. Değineceğim bir başka nokta ise kitap okumak. Birçok başarılı insanın ve hafıza rekortmenlerinin çokça kitap okuduğunu görüyoruz. Çünkü kitap okurken beyin birçok fonksiyonu bir arada yapmaktadır. Aynı zamanda kitap okumak zihni canlı tutar ve hafızayı gün geçtikçe güçlendirir. Bunu kendinizde gözlemleyebilirsiniz örneğin günde 10 sayfa kitap okuyarak başlayın ve 21 günde bu rakamı 50 sayfaya kadar çıkarın kendinizdeki ve zihninizdeki değişimi bu kısa sürede fark edeceksiniz. Hesap makinesi kullanmamak, çapraz bulmacalar çözmek, sağlıklı beslenmek ve teknolojik aletlerden uzak durmak hafızanızı güçlendirecek diğer faktörlerden yalnızca birkaçıdır. Özellikle hafıza sarayı tekniğini birçok hafıza şampiyonu da uyguladığı için siz değerli okuyuculara öneririm. Aynı zamanda internet üzerinde birçok hafıza geliştirici etkinlikler ve alıştırmalar mevcut onları da gönül rahatlığıyla sizlere önerebilirim. Şimdiden hepinize iyi denemeler ve iyi çalışmalar 🙂

10 Madde de Daha Verimli Bir Gün

Yer Alabileceğiniz Sosyal Sorumluluk Projeleri

Satış Departmanı Nedir?

Aydın’ın Gezilecek Yerleri!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu