Hakkımızda1

Hayatı Zorlaştıran 7 İnsan

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları, bu yazımızda hayat yolculuğumuzda kimi zaman yakınımızda, kimi zaman da bize yabancı olan fakat hayatı zorlaştıran 7 insan modeli hakkında bilgiler vereceğim.

1. Empati Yoksunları

Hayatı Zorlaştıran 7 İnsan
Hayatı Zorlaştıran 7 İnsan

Genelde narsistik kişilik özelliklerine sahip olan empati yoksunları, sizin durumunuzu ve ihtiyaçlarınızı göremezler. Kendileri duyguları yaşayamadıkları için sizin beslediğiniz duyguları karşılayamazlar. Empati yoksunu kişilikler aynı zamanda sosyal anlamda kendilerini yeterince geliştirememiş veyahut sosyal bir kimliğe bürünememiş sosyopatik yaklaşımları da bünyelerinde barındırıyor olabilirler. Bu modeldeki insanlar sizi gereksiz sinirlenme, üzülme hatta çok mutlu olma ile yargılayabilirler.

Örneğin duygusal anlamda hissiyatı yüksek bir yapıya sahipseniz izlediğiniz dizi veya filmlerde sempati duyduğunuz karakterlerin yaşadıklarına hüzünlenip gözyaşı dökebilirsiniz. Eğer empati yoksunu bir insan ile filmi izliyorsanız, size ağlamanızın zırvalık olduğunu düşündürtecek çeşitli söylemlerde bulunabilir ve sizi sırf hüzünlendiğiniz için küçük düşürmeye çalışabilir. Oysaki kendi besleyemediği duyguları sizin yaşıyor olmanız onu kendinde eksik hissettiriyordur.

2. Enerji Emiciler

Hayatı Zorlaştıran 7 İnsan

Çevrenizde her olayı kötüye yorumlayan, dramatikleştiren, sürekli memnuniyetsiz, derbeder hisseden ve sanki hiçbir tasanın çaresi olamazmış gibi davranan insanlar varsa, onlar enerji emicilerdir. Bırakın güzel bir haberi paylaşmayı, günlük yaşantınızı dahi anlatıyor olsanız anlattıklarınızın içinde olmayan olumsuzlukları çekip çıkaracak ve sizi demoralize etmeyi başaracaklardır. Kimi zaman kendi keşmekeşlerine sizi de sürükleyecek, siz farkında olmadan onların keder gemilerinde kendinizi yüzüyor bulacaksınız.

Kimi zaman da enerji emici insanlar, dedikodu yapmaya meyilli insanlar olarak karşımıza çıkarlar. İyi ve güzel şeyler düşünmek yerine başkalarının yaşamlarını örnek verip sizi yapacağınız atılımlardan alıkoyabilmek için birçok olumsuz vakalar anlatırlar. Başkalarının hayatları üzerinden anlattıkları hikayelerle bütün heyecanınızı, sevincinizi alır götürürler.

3. Duygu Sömürücüler

duygu sömürücü

Diğer bir deyişle; vicdanınıza oynayanlar. Duygu sömürücü insanlar aslında sizin hassas noktalarınızı, tabiri caizse sizi nereden yaralayabileceklerini çok iyi bilen insanlardır. Bu insanlar genel olarak çok yakınımız olurlar. Bu yüzden onların sömürülerine maruz kaldığımızın farkında dahi olmayız. İstemesek bile onların bizden istediklerini yapıyor buluruz kendimizi. Kimi zaman da sırf kendi emelleri için mecaz yerindeyse bizi ateşin içine atarlar ve biz çırpınırken kendilerini kahraman gösterip bizi kurtarırlar.

Duygu sömürücü insanların ağına takılmamak için biraz uyanık olmakta fayda var. Fakat duygu sömürücülerin davranışlarına maruz kalan çoğu insan iyi niyetlerine yenik düşerler. Bunun için bir işi yapmadan önce kendinize sorun “Bunu kendim istediğim için mi yapıyorum?” Çoğu zaman yaptıklarımız bize zarar vermiyordur fakat bu durumlar çoğaldıkça kendimizi yorgun hisseder hale geliriz. Örneğin çocukları çok seviyorsunuz ve onlarla iyi anlaşıyorsunuz. Bir arkadaşınız kendi çocuğuna ev ödevlerini yapması için çocuğunun kendini dinlemediğini söylüyor ve sizin çocuklarla ne kadar iyi anlaştığınızı öne sürerek sizden çocuğunuza söylemenizi istiyor. Bu durumda yardımcı olma iç güdümüzle çocukla ödevini yapması için iletişim kurabiliriz. Fakat bu iletişim hali sürekli hale geldiğinde siz zarar görmüyor dahi olsanız size yüklenen sorumluluktan dolayı yorgun düşebiliyorsunuz. Elbette insanlara yardım etmeliyiz, fakat bunu sorumluluk olarak kabul edip etmemek size kalmalı.

4. Kontrolcü İnsan

Hayatı Zorlaştıran 7 İnsan
Hayatı Zorlaştıran 7 İnsan

Her şeyi kontrol etmeyi seven insanlar genelde birçok kişinin özendiği, sabah erken uyanıp gece erken yatan, gününü mükemmel planlayıp işleri tıkır tıkır halledebilen insanlar olabiliyorlar. Fakat her kontrol etmeyi seven insanı kontrol deliliği ile yargılamamak gerekir. Çünkü kontrol kimi için karakteristik bir güçlü yön, kimi içinse herkese ve her şeye müdahil olma tavrıdır. Bizlerin hayatlarını zorlaştıran kısım, kontrolcü insanların bizleri de kontrol etmeye çalıştıkları zamanlardır. Çoğu zaman ebeveyn-çocuk ilişkisinde görülen bu durum, mükemmeliyetçi anne veya babaların çocukları üzerinde her türlü hakka sahip olduklarını düşünmelerinden gelir. Anne-baba, çocuklarının bir birey olduğunu düşünmezler ve her şeyin en iyisini kendilerinin bildiklerini öne sürerler. Bu bazı zamanlar aşırı korumacılık olarak da ortaya çıkabilmektedir.

5. Şüpheci İnsan

şüpheci insan

Psikolojide paranoid kişilik bozukluğu olarak tanımlanan şüphecilik, kişi ve durumların kötüye çarpıtılmış haline üsteleyerek inanmaya denir. Biz daha çok hastalık boyutunda değil de günlük hayattaki olumsuzluklarına değinelim.

Eğer çevrenizde size ve yaptıklarınıza şüpheyle yaklaşan, bu şüphelerinden kaynaklı suçlamalarda bulunan insanlar varsa uzak durmakta fayda var. Çünkü bu kişiler sizi kendinizden bile şüpheye düşürür hale getirebilirler. Emin olduğunuz konularda kendinizi sorgulamaya, kendinizi suçlu hissetmeye başlayabilirsiniz. Şüpheci insanlarla kurulan yakın ilişkiler çok yıpratıcı sonuçlar doğurabilirler. Bu gibi durumlar için zararı en aza indirmek, psikolojik bir destek almayı gerektirebilir. Çünkü siz ne söylerseniz söyleyin, kendinizi ne kadar ispat etmeye çalışırsanız çalışın, onların fikirleri değişmeyecektir.

Şüphecilik durumu kimi zaman da kişileri hedef almaz. Bazı şüpheci insanlar yeniliklere karşı bu tavrı benimseyebilirler. Onları sürekli rahatlatmaya çalışmak için girmiş olduğunuz çabalar zamanla sizi yıpratacaktır.

6. Sorumsuz İnsan

Hayatı Zorlaştıran 7 İnsan

Hayatta her şeyi mükemmelleştirmeye odaklı kontrol delisi insanlar olduğu kadar elbette ki tam aksi yönde hareket eden gamsız insanlar da var. Sorumsuz insanlar; elini taşın altına koymaktan uzak, “bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” tavrında karşımıza çıkarlar. Bazı zamanlar sorumsuz insanlar, bir toplulukta veya ekipte mecburiyetten ya da geçici heveslerinden ötürü bulunurlar. Bu gibi durumlarda elbette ki zor durumda bıraktıkları birçok insan olur.

(Sorumsuz insanların sizi düşürdüğü tuzakları fark edebilmek için buradan açıklayıcı videoya ulaşabilirsiniz.)

7. Yargılayıcı İnsan

Hayatı Zorlaştıran 7 İnsan
Hayatı Zorlaştıran 7 İnsan

Yargılama eylemi yapıcı eleştirellikten uzak olduğunda ortaya çıkar. Devamında hakaret ve küçük düşürmeyi de getirir. Yargılayıcı insanların çoğunda ortak payda bilgisizlikte buluşur. Önyargı olarak tabir ettiğimiz bu durumda kişi ve olaylardan bağımsız, tahmine dayalı bir koşullu yaklaşım vardır.

Yargılayıcı insanlarda çoğunlukla rastlanılan durum, en iyisini kendilerinin bilmesine dayanır. En iyisini onlar görmüş, en doğru yolu hep onlar seçmiştir. Siz ağzınızla kuş dahi tutsanız onlar için hep yetersiz kalacaktır. Böyle bir durumda seçimleriniz, yaptıklarınız veya yapmadıklarınız hep bir hedef tahtası olacaktır. Ve onlar yargı oklarını, ıskalamadan tahtanın üzerine atacaklardır.

Bu yazımızda hayatı zorlaştıran 7 insan modelinden bahsettik. Hayatı kolaylaştırmak adına “Güçlü Biri Olmanın Sırları” yazımızı da okuyabilirsin. Keyifli bir hafta geçirmen dileğiyle, hoşça kal!

Kişisel Ego Nasıl Aşılır?

Narsistik Patinaj Nedir?

Duygusal Zeka Geliştirilir mi?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu